Lietuvoje

2020.11.21 10:01

Ekspertų patarimai Klaipėdai dėl COVID-19 stabdymo: rizika – planinės operacijos, įspėjimas ir dėl mokinių sveikatos

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.21 10:01

Uostamiestyje specialiai suburta patariamoji ekspertų taryba dėl COVID-19 plitimo efektyvaus valdymo penktadienį su miesto valdžia aptarė pirmuosius galimus darbus. Akcentuojama prevencijos svarba, taip pat neatmetama, jog vertėtų svarstyti galimybes mažinti planinių operacijų, bus siekiama efektyvinti karščiavimo klinikos darbą. Numatoma, jog karčiavimo klinika galėtų svariai prisidėti mažinant mobilaus punkto užimtumą ir imti įtariamai sergančių žmonių tepinėlius.

Rizika – planinės operacijos

Klaipėdoje pradėjo dirbti patariamoji ekspertų taryba, kuri teiks rekomendacijas bei siūlymus dėl viruso plitimo stabdymo. Daugelis ekspertų grupės narių – gydymo įstaigų ir Klaipėdos universiteto atstovai.

Penktadienį ši ekspertų taryba jau buvo susitikusi su Klaipėdos meru Vytautu Grubliausku ir aptarė kai kurias galimas priemones.

Dauguma šios tarybos narių akcentavo būtinybę stiprinti prevencinius viruso plitimo veiksnius, akcentuota būtinybė populiarinti programėlės „Korona Stop LT“ naudojimą.

Ekspertai rizikų virusui plisti mato ir ligoninėse – pirštu bedama į vis dar teikiamas kai kurias paslaugas.

„Planinių operacijų gausa įvardijama kaip didelės rizikos faktorius“, – po pasitarimo teigė Klaipėdos meras V. Grubliauskas.

Nors tokių paslaugų teikimas gali būti sustabdytas tik sprendžiant nacionaliniu mastu, tačiau pastebima, kad uostamiestyje verta svarstyti apie planinių operacijų minimalizavimą ir diferencijavimą į tas, kurias dar galima kiek vėlinti, o kurios turi būti atliekamos per ilgai neatidėliojant.

Anot V. Grubliausko, tokiu principu darbas organizuojamas ir dabar, tačiau dar esama galimybių peržiūrėti padėtį.

Aptarta ir COVID-19 sergančių pacientų, kurie į gydymo įstaigas patenka labai sunkios būklės, gydymo tvarka. Šių pacientų būklei pagerėjus jie ligoninėje gydomi tol, kol nebegali platinti viruso. Vis dėlto, manoma, kad sustiprėję žmonės, kuriems nebūtina intensyvi priežiūra, galėtų būti perkeliami į kitas ligonines ar įstaigas ir taip būtų atlaisvinamos vietos kitiems – sunkiau sergantiesiems.

„Tačiau tokiu atveju reikėtų gerai išspręsti tokių pacientų pervežimo klausimą, nes tai būtų dar viena rizikos grandis“, – pastebėjo meras.

Klausimai dėl mobiliųjų patikros punktų ir medicinos darbuotojų stygiaus

Vėstant orams ir įsibėgėjant peršalimo ligų sezonui, tikėtina, išaugs įtariamai COVID-19 užsikrėtusių asmenų, tad daugiau darbo teks ir dviem uostamiesčio mobiliesiems tyrimų punktams. Todėl svarstoma efektyvinti karščiavimo klinikos darbo pajėgumus.

Manoma, kad klinika galėtų prisidėti nuimant žmonių srautus nuo mobiliųjų tyrimų punktų – imti tepinėlius.

Tiesa, atsižvelgta ir į mobiliuosiuose punktuose dirbančių medikų darbo sąlygas. Pastebima, kad uostamiestyje įsivyraujant atšiaurioms oro sąlygoms, dideliems vėjams ar spustelėjus šaltukui medikams tektų dirbti ne ypač geromis sąlygomis, mat Klaipėdos mobilieji punktai yra įkurti dviejuose autobusuose.

Klaipėdos universiteto atstovai pastebėjo, kad ligoninėms kylančius sunkumus dėl personalo stokos galima būtų spręsti pasitelkiant tam tikrų specialybių studentus.

Klaipėdos universiteto studentai jau dalyvauja tokioje savanorystės programoje, tačiau siūloma pakviesti ir kitas su medicina susijusių specialybių studentus ugdančias įstaigas. Savanoriams studentams už jų veiklą galėtų būti užskaitomos praktikos, net baigiami darbai ar bent jau jų dalys.

Nuotolinis ugdymas atsilieps mokinių regai ir laikysenai

Ekspertų tarybos ir mero pasitarimo metu paliesti ir moksleivius liečiantys klausimai.

Pastebima, kad nors po pirmojo karantino dauguma žmonių jau įprato prie nuotolinio vaikų ugdymo, tačiau medikai ir sveikatos specialistai ragina susimąstyti ir apie tai, kas bus šiam etapui pasibaigus.

Beveik neabejojama, kad nuotoliniu būdu vykstančios pamokos turės ir neigiamų padarinių – akcentuojama žala moksleivių regai ir laikysenai.

Taigi, mokinių tėvai bei ugdymo organizatoriai raginami atkreipti į tai dėmesį ir siekti, jog ne pamokų metu vaikai daugiau judėtų, nepiknaudžiautų ekranais.

Populiariausi

Petras Gražulis

Lietuvoje

2020.12.02 14:41

Kultūros komiteto posėdyje už Gražulio nugaros pasirodė apsinuoginęs vyriškis papildyta Gražulio komentaru, atnaujinta 18.15

5