Lietuvoje

2013.03.01 12:07

Laida „Ryto rasa krito“: „kad iš senelių perimta patirtis kaip skaidri rasa kristų į mūsų širdis...“

2013.03.01 12:07

Įsibėgėjant Tarmių metams, į LRT eterį grįžta laida „Ryto rasa krito“, kurios klausytis kviečiame sekmadieniais radijo programoje LRT Klasika.

Įsibėgėjant Tarmių metams, į LRT eterį grįžta laida „Ryto rasa krito“, kurios klausytis kviečiame sekmadieniais radijo programoje LRT Klasika.

„Ryto rasa krito“ – tai laida apie tautos kultūros pamatus. Vadiname ją etnine ar tradicine kultūra, ar šiandien į apyvartą ateinančia sąvoka „prigimtinė kultūra“. Bet išties, pasak autorių, ši laida apie žmogų ir visą gyvastį, kuri jį supa, tik atsispyrus į daugelio kartų suformuotas vertybes, suvokimą, kūrybos vaisius.

„Dabarties kultūros raiškos, požiūrių, pomėgių įvairovėje man įdomus tas atsigręžimas, bandymas prisiliesti prie to, kas „seniai seniai buvo...“. Man patinka tas žmogui artimos aplinkos ir pasaulio įženklinimas, prasminių saitų tarp visa, kas gyva (nes gyva – visa!) kūrimas. Tai tikrai ne senienos. Čia gal labiau tiktų formulė „kitą kartą gyveno...“. Kitas kartas gali būti ir šiandien, ir rytoj... “ – pasakoja laidos autorė ir vedėja Vida Šatkauskienė. – Laida grįžta praėjus ketveriems metams, nes greta to, kas šiandien svarbiausia, manau, svarbi ir subtili senos dainos melodija, ir gražūs žodžiai, ir nepakartojamas kiekvieno žmogaus balso skambesys, kuriame girdėt sava, bet ir iš tėvų ar senelių perimta patirtis. Reikia, kad tai skambėtų, kad kaip skaidri rasa kristų į mūsų širdis.“

Laidoje skambės autentiškos ir jos dvasios nepažeidžiančios šiuolaikiškai interpretuotos dainos, muzika, sakmės, pasakos ir kita žodinė kūryba, pokalbiai su tradicijų pateikėjais, tyrėjais ir tais, kuriems šiandien ji yra sąmoningai pasirinkta gyvenimo dalis – folkloro atlikėjais, liaudies meistrais, įvairių kultūrinių bendruomenių nariais. Pasakosime ir apie svarbesnius šios srities įvykius – šventes, naujus leidinius. Neišvengiamai skambės patarmių, šnektų įvairovė – tai pritiks Tarmių metams.

Pasak V. Šatkauskienės, pirmai laidai, tarsi vėl išeinant į kelią, kelio tema pasirodė tinkama: „Nors kelio vaizdinys yra mūsų itin pamėgtas, dažnai vartojamas, bet peržvelkime jį tradicinės pasaulėžiūros akimis, klausydamiesi dainų, sakymų, pasvarstymų apie kelio paskirtį jungti, būti žinių perdavėju, apie aukštąsias ir žemąsias jam teikiamas prasmes. Vienu kartu visko neiškalbėsi, kaip toj kelią užmenančioj mįslėj „Riečiu dieną, riečiu naktį, tėvo diržo nesuriečiu“, – teks prie jo grįžti ir vėlesnėse laidose.

„Ryto rasa krito“ – jau šį sekmadienį 9.03 val. radijo programoje LRT Klasika. Laida kartojama ketvirtadieniais 12.10 val. Vedėja Vida Šatkauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt