Lietuvoje

2020.11.19 09:38

„Valstiečiai“ atsisako bet kokių vadovaujamų pareigų parlamente, Karbauskis pyksta – „nesame šunauja“

atnaujina 11.27
Milena Andrukaitytė, BNS, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.11.19 09:38

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija atsisako bet kokių vadovaujamų pareigų Seimo komitetuose, komisijose ir kituose Seimo struktūriniuose padaliniuose, jos atstovai traukiasi iš Seimo seniūnų sueigos.

„Valstiečių“ lyderio teigimu, frakcija galutinai prarado pasitikėjimą Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen ir valdančiaisiais.

„Jūs tikriausiai prisimenat paskutinių dienų įvykius, kai LVŽS frakcija liko be atstovavimo Seimo vadovybėje, dabar mes matom kitą etapą patyčių iš opozicijos, kai siūloma priimti sprendimą, kad būtų Mišriai grupei priskirta vadovauti Audito komitetui“, – per seniūnų sueigą pareiškė R. Karbauskis.

Karbauskis: jokiais būdais su šita Seimo dauguma nebendradarbiausime

„Siekiamybė palikti opoziciją be jokių galimybių pareikšti savo nuomonę lemia tai, kad mes prasmės nei seniūnų sueigoje dirbti toliau nematome ir frakcijoje šnekėsime apie kitas priemones, kaip apginti demokratiją šitame Seime“, – sakė R. Karbauskis.

LVŽS paskelbus apie tai, kad jie atsisako bet kokių vadovaujamų postų Seime, jų pirmininkas R. Karbauskis tikino, kad tai yra atsakas į valdančiųjų veiksmus.

„Visa tai, kas vyksta, rodo, kad pozicija – konservatoriai, liberalai – daro viską, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga neturėtų jokių instrumentų savo pareigoms atlikti“, – ketvirtadienį žurnalistams kalbėjo R. Karbauskis.

„Mes parodysime, kad mes nesusitaikome su tuo, kad mums kaip šunims būtų mėtomi kaulai, mes nesame šunauja. Jeigu naujai valdžiai Lietuvos žmonės yra šunauja, kaip anksčiau buvo, tai tokiu atveju mes tų žmonių, kurie už mus balsavo, ir mūsų pačių garbę ginsime visais įmanomais būdais“, – toliau kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

Pasak R. Karbauskio, LVŽS dėl valdančiųjų veiksmų kreipsis į Konstitucinį Teismą ir kitas institucijas.

Viktorija Čmilytė-Nielsen apie Karbauskio pareiškimus: bandysime ieškoti kompromisų

„Kreipsimės ne tik į Konstitucinį Teismą. Manau, kad kreipsimės į visas institucijas – Europos ir taip toliau – pasakydami, kad pas mus Lietuvos Seime tokio dydžio opozicinė frakcija Seime iš viso neturi atstovavimo Seimo vadovybėje. Taip pat bandoma atimti kitas teises, tai yra pasiūlyti savo žmogų į Audito komiteto pirmininkus. Tai yra parlamentinės kontrolės instrumentas, atimamas iš opozicijos. Taip vyksta pirmą sykį Lietuvos istorijoje“, – aiškino R. Karbauskis.

LVŽS lyderis, paklaustas, kaip vertina konservatorių kandidatę į premjerus Ingridą Šimonytę, teigė, kad „valstiečių“ vertinimai čia nėra svarbūs.

„Yra politinė dauguma, naujai suformuota koalicija deleguoja ją ir mūsų balsas čia nelabai svarbus. Tai yra jų daugumos sprendimas“, – tikino R. Karbauskis ir pridūrė pritariantis laikinojo premjero Sauliaus Skvernelio teiginiui, kad jis su tokiais kandidatais į ministrus, kuriuos pasirinko I. Šimonytė, neplauktų audringu vandenynu net kaip keleivis.

J. Razma: tai yra gestas mažumos labui

Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma teigė, kad siūlomos Seimo statuto pataisos kaip tik išplėstų mažumos teises, priminė atvejus per praėjusias kadencijas, kai komitetui vadovavo valdančiųjų atstovai.

„Dėl statuto pataisų, manau, kad jos demokratiškos ir reiktų jas priimti, nes jeigu kalbame apie tą projektą dėl Audito ir Antikorupcijos komisijos, šiandien statute yra parašyta, kad Audito komiteto pirmininkas arba pavaduotojas priklauso opozicijai. Žinom, kad vienoje kadencijoje daugumos atstovas Artūras Skardžius buvo pirmininku, kitoje kadencijoje, paskutinėje, Ingrida Šimonytė buvo, opozicijos atstovė“, – sakė J. Razma.

Jis teigė, kad valdantieji siūlo „tvirčiau mažumos teises įtvirtinti, pasakyti, kad visą laiką mažumos atstovai vadovauja ir Antikorupcijos komisijai, ir Audito komitetui, tai yra gestas mažumos labui“.

„Jei kas nors nori vietoj mažumos rašyti tik opoziciją, gali teikti tokias pataisas, tai diskutuotinas dalykas“, – pažymėjo J. Razma.

Klausiamas, ar Seimo statutas keičiamas, kad Audito komitetui galėtų vadovauti Seimo narių Mišrioje grupėje esantis buvęs europarlamentaras Zigmantas Balčytis, J. Razma patvirtino, kad kvota buvo skirta Mišriai grupei, bet tai būtų jos pasirinkimas, ką siūlyti. Jis taip pat teigė, kad kvotos gali būti persvarstomos.

„Pirminiame projekte, kurį mes svarstėme, Audito komiteto pirmininko vieta [skirta] Mišriai grupei, ką ji deleguotų, ką siūlytų, tas būtų ir svarstomas. Šiuo atveju buvo išgirsta, kad tai sukėlė didžiausios opozicinės frakcijos nepasitenkinimą, nors jie galėjo tą nepasitenkinimą rodyti diskutuodami seniūnų sueigoje, gal būtų padaryti pakeitimai vietoje, bet jie išėjo nė žodžio nesakę protestuodami“, – kalbėjo J. Razma.

Jis taip pat teigė, kad valdantieji išgirdo „valstiečių“ priekaištus ir Audito komiteto vadovybė kol kas nebus tvirtinama.

„Mes išgirdome ir sutarėme, kad šiandien tas komitetas posėdžio nedaro, vadovybės neformuoja ir prie kvotų klausimo mes grįžtame kitame Seimo seniūnų posėdyje. Pagal pirmininkų paskirstymą „valstiečiams“ buvo numatytos aštuonios pozicijos tarp komitetų pirmininkų, pavaduotojų pareigybių. (...) Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko pareigybė ir Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigybė neabejotinai bus „valstiečiams“, nes tai didžiausia opozicinė frakcija ir iki šiol tuose postų dalybose jai nelabai sekėsi, tai čia akivaizdu, kad niekas nesiginčija dėl tų dviejų likusių pozicijų“, – kalbėjo J. Razma.

LRT.lt primena, kad Seimas tvirtindamas parlamento vadovo pavaduotojus atmetė „valstiečių“ pasiūlytos Aušrinės Norkienės kandidatūrą. Visi kiti pasiūlyti vicepirmininkai, tiek valdančiųjų, tiek opozicijos, buvo patvirtinti.

Atmetus A. Norkienės kandidatūrą, Seimo pirmininkė Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pateikė opozicinių socialdemokratų atstovą Julių Sabatauską.

Per pirmąjį posėdį buvo išrinktas vicepirmininkas iš opozicijos, „darbiečių“ atstovas Andrius Mazuronis.

Be savo atstovo Seimo vadovybėje likę „valstiečiai“ žada kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl to, kad didelė politinė grupė atsidūrė blogesnėje padėtyje nei maža grupė.

Tarp opozicinių frakcijų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga turi 32 atstovus parlamente, Socialdemokratų partija – 12, Darbo partija – dešimt.

Populiariausi

Sniegas ir pūgos Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.25 10:52

Sniego bus iki soties: pūgos kilti pradės jau antradienio naktį, o dalyje Lietuvos regionų pusnys gali siekti kelius intensyvus snygis truks mažiausiai pusantros paros; atnaujinta 13.04

12
Agnė Bilotaitė

Lietuvoje

2021.01.25 13:07

Ekstremalių situacijų komisija siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną dar mėnesiui Dulkys spėja, kad balandžio 1 d. karantinas galėtų baigtis; atnaujinta 15.51

10
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.25 09:33

541 COVID-19 atvejis: židiniai fiksuojami įmonėse, tęsiasi protrūkis Klaipėdos vaikų globos namuose mirė 15 žmonių, o pasveiko – 133, atnaujinta 10.03

6