Lietuvoje

2020.11.18 21:06

Šalaševičiūtės elgesys dėl izoliacijos piktina kolegas, Veryga svarsto – galbūt jo įsakymų ir nėra būtina visada laikytis

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.18 21:06

Trečiadienį paaiškėjo dar vienas COVID-19 atvejis Seime – susirgo dabar jau buvęs parlamentaras Gintaras Vaičekauskas. Liberalas tikras – užsikrėtė Seime ir įtaria, kad per posėdį, kuriame dalyvavo ir Rimantė Šalaševičiūtė. Ši, nors ir pirmasis testas užkratą rodė, nejutusi simptomų su šeimos gydytojos pagalba izoliaciją baigė anksčiau, nei tą yra numatęs sveikatos apsaugos ministras. Kolegos R. Šalaševičiūtės elgesiu piktinasi, o Aurelijus Veryga svarsto – galbūt jo įsakymų ir nėra būtina laikytis visada. 

Tik ateinantį ketvirtadienį turėjusi baigti izoliaciją R. Šalaševičiūtė jau porą dienų darbuojasi Seime. Ir tikina esanti tikra, kad ne ji į parlamentą atnešė koronavirusą.

Parlamentarė sako, kad dar praėjusią savaitę gavusi pirmąjį – teigiamą – testą buvo įsitikinsi, kad neserga, nes prieš savaitę buvo neigiamas, o ir simptomų nejutusi. Todėl pasitarusi su šeimos gydytoja, kitais specialistais, savaitgalį privačiai pasidarė papildomus du testus, kurie jau buvo neigiami. R. Šalaševičiūtė pabrėžia, kad tik gavus šiuos atsakymus anksčiau nutraukti izoliaciją leido šeimos gydytoja.

Seime – dar vienas COVID-19 atvejis: parlamentarai piktinasi Šalaševičiūtės elgesiu

Nors pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, besimptomiai pacientai izoliaciją gydytojo sprendimu gali nutraukti ne anksčiau nei po 10-ies dienų. Apie išimtis ar papildomus testus neužsimenama.

„Jaučiuosi teisi, kodėl aš turėjau būti izoliacijoje, kai kurie žmonės, kurie neturėjo didesnių kontaktų su manimi, negalėjo būti darbe. Ir pagal tai, kad aš tai galėjau atlikti, ir atlikau. Ir aš jaučiau pareigą ne tik dėl savęs, bet turbūt ir dėl visų tų, kurie buvo šalia. Ir dėl tos psichologinės įtampos, ir žmonių požiūrio į tuos, kurie yra izoliacijoje arba kurie yra gavę teigiamus testus, tai yra tarsi kažkokie raupsuotieji, su kuriais negalima bendrauti, reikia jų vengti ir taip toliau. Tai toje situacijoje, aš manau, kiekvienas gerai sumąstęs, jeigu jis tiesiog imtųsi tų žingsnių, kadangi tai yra sudėtinga ir laiko atžvilgiu, ir psichologiškai. Tikrai, jeigu būtų įsitikinęs, kad sveikas, jis imtųsi šito žingsnio“, – sako Seimo LVŽS frakcijos narė.

Tokio kolegės elgesio nesupranta dabar jau buvęs seimo narys G. Vaičekauskas, kuriam patvirtintas koronavirusas. Jis primena, prieš savaitę su R. Šalaševičiūte dalyvavo bendrame posėdyje ir izoliavosi diena vėliau, vos išgirdęs apie jos teigiamą testą.

„Aš neįsitikinęs, bet buvau su ja viename posėdyje. Tą pačią dieną Socialinių reikalų komitete buvo ir mano kolega Jonas Varkalys, kuris taip pat susirgo naktį, sekmadienį. Be jokios abejonės, aš tikrai nieko nekaltinu, ar dar kažko tai, bet dvigubų standartų negali būti“, – teigia buvęs Seimo narys.

Šeimos gydytojai pabrėžia, kad išimčių netaiko – pacientai iš izoliacijos paleidžiami anksčiausiai po 10 dienų, nesiūloma ir papildomų testų nejaučiantiesiems simptomų.

„Šitos procedūros darymas jau yra tarsi protokolo pažeidimas, tiesiog net neteisingas. Ir tai nėra tikslinga padaryti, nesuprantu net esmės klausimo. Atsiprašau, labai. Tvarka yra tvarka. Kodėl ją reikia griauti?“ – klausia Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Emilija Petrauskienė.

Sveikatos apsaugos ministras dabar svarsto, gal ir nėra būtina laikytis jo paties pasirašytų įsakymų, ir neatmeta galimybės peržiūrėti izoliacijos tvarkos.

„Jeigu tikrai žmonės skiria nemažus pinigus, tyrinėjasi, išsiaiškina... Gal ir gali būti kažkokio sveiko proto, reikia tam tikrus kriterijus naudoti. Jeigu žmogus tikrai neserga, mes turbūt neturėtume įsikabinti kažkokio principo tiesiog dėl principo, kad įrodytume, kad būtinai nesergi, bet jau jeigu sykį buvo toks testas, būtinai sėdėk“, – kalba A. Veryga.

„10 dienų, matyt, nustatytos ne veltui, nustatyta remiantis Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos rekomendacijomis. Išimtis reikėtų numatyti iki precedento, ne po precedento. Ir man keista iš tiesų, kad ministras pats taip neapibrėžtai vertina savo priimtus sprendimus“, – sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Jurgita Sejonienė.

Vien per šį mėnesį Seime jau nustatyta keliolika COVID-19 atvejų. Paaiškėjus, kad per priesaikos ceremoniją koronavirusu galėjo sirgti Liberalų sąjūdžio frakcijos narys J. Varkalys, svarstyta perkelti vakarykštį Seimo posėdį. Apsiribota kelių arčiausiai sėdėjusiųjų izoliacija, liberalų frakcija prieš ketvirtadienio plenarinį posėdį atliko testus.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5