Lietuvoje

2020.11.18 14:28

Skvernelio reakcija į galimą Šimonytės ministrų kabinetą: su tokia komanda audringu vandenynu neplaukčiau net kaip keleivis

atnaujinta 15.22
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.11.18 14:28

Kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis neslepia kritiškai vertinantis kandidatės į premjerus Ingridos Šimonytės paskelbtą kandidatų į ministrus sudėtį.

Iš pradžių S. Skvernelis, išgirdęs klausimą apie I. Šimonytės pristatytą kandidatų į ministrus sąrašą, sakė, kad nereikia skubėti vertinti šių pavardžių, kadangi dar ir prezidentas Gitanas Nausėda nėra jų įvertinęs. Be to, anot jo, ir pati I. Šimonytė dar nėra patvirtinta ministre pirmininke.

Vis dėlto laikinasis premjeras neslėpė kritiškai vertinantis paskelbtą galimų ministrų komandą.

„Tikrai manau, kad mano kolegė gerbiama Ingrida yra labai, labai, labai drąsi kolegė. Ji yra patyręs kapitonas, bet su tokia komanda audringu vandenynu aš neplaukčiau net kaip keleivis“, – trečiadienį žurnalistams nuotolinės spaudos konferencijos metu sakė S. Skvernelis.

„Ten tikrai yra žmonių, kurie verti šitų pozicijų, bet yra ir keistų asmenybių ar kandidatūrų. Ir dar toks keistas bruožas matosi – kad tikrai nemažai žmonių, kurie apskritai neturi supratimo apie viešąjį sektorių, apie valstybės tarnybą, viešąjį administravimą, valdymą, tai jiems bus be galo sunku. Aš tokių ministrų keletą irgi turėjau ir praktika parodė, kad net ir žingeidiems žmonėms, kurie galbūt norėtų išmokti per porą metų, nepavyko su subtilybių, vingrybių arba tų gebėjimų įgyti“, – pridūrė jis.

Skvernelio reakcija į galimą ministrų kabinetą: nemažai tų, kurie neturi supratimo apie viešąjį sektorių

Anot jo, kai trečiadienį paviešinti kandidatai į ministrus taps oficialiais kandidatais, tai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ar jos frakcijos Seime pateiks savo bendrą nuomonę apie kandidatus.

S. Skvernelis tvirtino nenorintis vertinti atskirų kandidatų į ministrus, tačiau kartojo matantis, kad I. Šimonytė gali padaryti tų klaidų, kurias padarė jis, formuodamas ministrų kabinetą 2016 m.

„Turėjau patirtį šiokią tokią dėl savo pasirinkimų ir manau, kad panašiu keliu einama kai kuriais atvejais. Galbūt pavyks tiems kandidatams, net ir tiems, kurie įvardinti kaip profesionalai, o ne politikai, rasti atramą Seime. Ką mano kolegė Ingrida ne kartą minėjo ir matė, kai kurie ministrai neturi palaikymo Seime arba neišmano politinių koridorių, tai galima tą taikyti ir kai kuriems kandidatams, bet nenorėčiau aš kol kas personalijų vertinti“, – svarstė laikinasis premjeras.

Jo įsitikinimu, kandidatai į ministrus esą privalo suprasti, kad dirbti Vyriausybė nėra privilegija ar prestižas.

„Tai nėra nei privilegija, tai nėra nei kažkoks prestižas ar vardas. Tai bus alinantis, katastrofiškai sunkus darbas. Norėtųsi, kad tam darbui žmonės turėtų reikalingas kompetencijas, patirtį, gebėjimus, pasiryžimą ir užsispyrimą“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Laikinasis premjeras, paklaustas, kaip vertina tai, kad naujoje Vyriausybėje, panašum gali dirbti bent septynios moterys, o dabartiniame ministrų kabinete dirba tik viena, priminė, kad iš pradžių 2016-2020 m. Vyriausybėje dirbo trys moteris ir tik vėliau, keičiantis ministrams, ministrų kabinete liko dirbti viena moteris. S. Skvernelis neslėpė sveikinantis sprendimą siūlyti ministrus daugiau moterų.

„Aš net neabejoju, kad tas balansas yra gerai. Toks premjerės nusiteikimas buvo, galbūt ji net specialiai ieškojo, kad būtų ta lyčių lygybė išlaikyta, tai tik sveikinti galiu tokį sprendimą“, – tikino S. Skvernelis.

S. Skvernelis: panašu, kad artimiausiu metu opozicijos lyderio nebus

Artimiausiu metu dėl opozicijos lyderio susitarta greičiausiai nebus, sako S. Skvernelis.

„Mes turime tokį, matyt, pirmą kartą parlamentarizmo istorijoje atvejį, kada didžiausia opozicinė frakcija nėra nieko atstovaujama. Bandymas kalbėti, kad štai turės opozicijos lyderį yra vėl intrigavimas ir melavimas, puikiai žinant, ir Seimo pirmininkė tai puikiai žino, kad Valstiečių ir žaliųjų frakcija neturi tiek Seimo narių, kad galėtų turėti opozicijos lyderį“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė premjeras.

Taip jis reagavo į Seimo pirmininkės Viktorija Čmilytė-Nielsen pareiškimus, kad, į Seimo pirmininkus išrinkus mažesnių opozicinių frakcijų atstovus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija savo atstovą valdyboje galės turėti delegavę opozicijos lyderį.

Pagal Seimo statutą, jei opozicinė frakcija arba jų koalicija turi daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių Seimo narių, tokios frakcijos seniūnas arba koalicijos vadovas yra vadinamas Seimo opozicijos lyderiu. Opozicijos lyderis naudojasi statute numatytomis papildomomis opozicijos lyderio teisėmis, jis priklauso Seimo valdybai.

„Žinant jų gerą užkulisinį įdirbį su kitomis dviem opozicinėmis frakcijomis, kurios jau ir deklaruoja, kad nemato prasmės, bent jau viena iš jų, turėti rašytinį susitarimą dėl opozicijos lyderio, tai panašu, kad artimiausiu metu opozicijos lyderio irgi nebus ir mes tiesiog nebūsime niekur atstovaujami“, – teigia S. Skvernelis.

Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas antradienį teigė, jog partija nėra linkusi pasirašyti specialaus susitarimo.

Seimui antradienį atmetus „valstiečių“ kandidatę Aušrinę Norkienę ir į vicepirmininkus V. Čmilytės-Nielsen teikimu paskyrus socialdemokratą Julių Sabatauską, didžiausia opozicinė „valstiečių“ frakcija kol kas liko be atstovo Seimo valdyboje.

S. Skvernelis svarstė, kad jeigu 2016 metais „valstiečiai“ būtų pamėginę neskirti didžiausios opozicinės frakcijos narių į pareigas, dėl to būtų kilęs didžiulis pasipiktinimas.

„Mes tiesiog susitaikome su tuo, kad būsime nereikalingi kaip opozicija ir netrukdysime valdančiajai daugumai buldozeriu važiuoti ir savo tikslų įgyvendinti“, – kalbėjo jis.

Nepritarus A. Norkienės skyrimui į vicepirmininkes, „valstiečiai“ antradienį pasiūlė Jono Jaručio kandidatūrą, tačiau V. Čmilytė-Nielsen Seimui šio kandidato nepateikė. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žadėjo kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl didelės frakcijos teisių ribojimo.

Naujasis Seimas yra patvirtinęs šešis Seimo vicepirmininkus: konservatorius Paulių Saudargą, Radvilę Morkūnaitę ir Jurgį Razmą, Laisvės partijos atstovą Vytautą Mitalą, „darbietį“ Andrių Mazuronį ir socialdemokratą Julių Sabatauską.

Pagal Seimo statutą, parlamento vadovas gali turėti ne daugiau kaip septynis pavaduotojus. Tačiau koalicijos partneriai yra sutarę, kad jų bus šeši.

Kandidatus į vicepirmininkus, pasitaręs su frakcijomis, Seimo pirmininkas siūlo taip, kad jo pavaduotojais būtų ne mažiau kaip du Seimo opozicijos atstovai.

Populiariausi