Lietuvoje

2020.11.17 18:22

Sabatauskas išrinktas Seimo vicepirmininku

Karbauskis ketina kreiptis į KT; atnaujinta 19.08
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.11.17 18:22

Seime ir toliau nerimsta ginčai dėl vicepirmininkų. Daugumai Seimo narių nepritarus, kad į šias pareigas būtų paskirta „valstietė“ Aušrinė Norkienė, buvę valdantieji atsisako teikti naują kandidatą. Todėl šansas turėti savo atstovą Seimo valdyboje suteiktas socialdemokratams.

Atnaujinta 19.20

Už J. Sabatausko kandidatūrą balsavo 77 Seimo nariai. Prieš buvo 31 balsas, o 11 politikų susilaikė.

„Valstiečiams“ pralaimėjus, Seimo pirmininku tapo socialdemokratas Sabatauskas

Teikė po to, kai buvo atmesta Norkienė

Antradienį surengto slapto balsavimo metu tik 57 parlamentarai atidavė balsą A. Norkienei. Tiesa, dar tos pačios dienos rytą valdančiųjų lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad gerbs tokią kandidatūrą. Visgi aišku, kad A. Norkienė jau Seimo pirmininkės pavaduotoja nebus.

Tačiau parlamentinei opozicijai priklauso du Seimo vicepirmininkai. Vieną iš šių vietų jau penktadienį užėmė Darbo partijos atstovas Andrius Mazuronis. Tačiau nepaskyrus A. Norkienės antroji vieta liko laisva. Jos nepatvirtinus Seimo vicepirmininke, parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienio vakariniame plenariniame posėdyje padarė pertrauką, kad pasikonsultuotų su opozicinių frakcijų atstovais.

Savo kandidatą į vicepirmininkus yra išsirinkę ir socialdemokratai. Pirmiausia kandidatu įvardiję partijos lyderį Gintautą Palucką, vėliau jie persigalvojo ir savo kandidatu į vicepirmininkus išsirinko ilgametį parlamentarą Julių Sabatauską.

Netrukus po posėdžio pertraukos Seimo duomenų bazėje įregistruotas nutarimas dėl J. Sabatausko skyrimo Seimo pirmininkės pavaduotoju. Stojęs prieš kolegas J. Sabatauskas teigė, kad tai yra didelė atsakomybė ir jis sieks, kad priimami įstatymai būtų teisingi, išdiskutuoti, atlieptų žmonių lūkesčius.

„Vienu iš pagrindinių darbų Seime visada laikiau ir laikysiu kokybišką teisėkūros procesą. <...> Labai džiaugčiausi, jei po ketverių metų nė vienas įstatymas nebus Konstituciniame Teisme pripažintas netinkamu dėl procedūrų nesilaikymo“, – sakė J. Sabatauskas.

R. Karbauskis: pažeista Konstitucija

Didžiausios opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis iškart po to, kai A. Norkienės kandidatūra buvo atmesta, sakė, kad kito kandidato jo vadovaujama frakcija neteiks. Visgi po valandos jau teigė, kad kandidatūra bus ir kad „valstiečiai“ teiks Joną Jarutį.

„Panašu į spektaklį, kuris buvo praėjusį penktadienį, kada mūsų klausė kandidato, o jau atėjus mums į salę, mes matome visai kitą pavardę. Mes paklausėme, ar mums yra prasmės kelti kitą kandidatą, Seimo pirmininkė pasakė taip.

Mes atėjome, radome kompiuteryje radome pavardę kandidato, bet ne mūsų kandidato, nes mūsų kandidato pavardę aš pasakiau tik atėjęs į salę. O jau pavardė buvo kito. Tai kam pas mus ėjo – nežinau“, – komentavo R. Karbauskis.

Politikas teigė, kad tai yra ne pačios Seimo pirmininkės sugalvotas scenarijus, skirtas tam, kad mažosios opozicinės frakcijos turėtų daugiau atstovų Seimo valdyboje. Anot R. Karbauskio, taip pažeista Konstitucija ir buvę valdantieji ketina dėl to kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Valstiečiai“ per daug blaškėsi

Parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen po J. Sabatausko teikimo žurnalistams sakė, kad šią kandidatūrą teikti pasirinko išklausius frakcijas. Anot jos, socialdemokratai vieningai nutarė teikti J. Sabatausko kandidatūrą, tačiau „valstiečių“ frakcijoje ji sakė išgirdusi sumaištį.

„Tikrai manau, kad šioje frakcijoje yra daug šviesių, puikių politikų, kurie galėtų puikiai eiti vicepirmininko pareigas. Deja, tokios vieningos kandidatūros neišgirdau ir viliuosi, kad J. Sabatausko kandidatūrą palaikys Seimas.

Taip, jie siūlė J. Jarutį, bet, žinote, siūlymas, kuris jau atsisėdus posėdžių salėje nuskamba praktiškai dvi minutes po numanomos posėdžio pradžios, nėra solidus. Bet kokiu atveju, tai yra mano prerogatyva pasirinkti kandidatą. Socialdemokratų frakcija vieningai parėmė savo kandidatą“, – aiškino Seimo pirmininkė.

V. Čmilytė-Nielsen taip pat teigė, kad vertino ir J. Sabatausko turimą patirtį, nes jis buvo opozicijos lyderius, puikiai išmano teisinius niuansus. Anot jos, jei J. Sabatauskas bus paskirtas, LVŽS frakcija Seimo valdyboje galės būti atstovaujama per opozicijos lyderį.

„Nuo pat penktadienio girdėjome vieną LVŽS kandidatę, aš R. Karbauskiui primygtinai sakiau, kad ji nesulauks pakankamo palaikymo, bet iki vakar vakaro girdėjau patikinimus, kad jokios kitos kandidatūros LVŽS jokiais būdais neteiks“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.15 12:24

Nerimas Pagėgiuose: COVID-19 mistiškai plinta slaugos įstaigoje, serga tik globotiniai, darbuotojų testai – neigiami kol kas neatsekama užsikrėtimų grandinė, papildyta NVSC komentaru

7
VUL Santaros klinikos; gydytojai; ligoninė

Lietuvoje

2021.01.15 09:32

1149 COVID-19 atvejai: naujas protrūkis Pagėgiuose, po tris asmenis mirė 50–59 ir 60–69 amžiaus grupėse nuo pandemijos pradžios pasveiko daugiau nei 100 tūkst. žmonių; atnaujinta 11.22

5