Lietuvoje

2016.02.14 12:02

Lietuviai Valentino dieną mini įvairiai

Lukas Šniolis, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2016.02.14 12:02

Sekmadienį minima Šv. Valentino, kitaip – Įsimylėjėlių diena. Žmonės ją mini įvairiai: klijuojamos širdelės, dovanojami meilės laiškeliai, gėlės, šokoladas. LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ žurnalistai pasidomėjo, kaip šią šventę mini Vilniaus gatvių praeiviai.

Šventės ištakos siekia II mūsų eros amžių, kuomet gyveno Romos vyskupas šv. Valentinas. Imperatoriui Klaudijui II uždraudus jaunuolių vedybas, šv. Valentinas, matydamas jaunų žmonių skausmą, juos sutuokdavo slapčia. Imperatorius, išgirdęs apie tokį vyskupo elgesį, jį suėmė ir uždarė į kalėjimą, kur vasario 14-ąją Valentinas nubaustas mirtimi. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju.

Lietuvoje šv. Valentino diena pradėta švęsti tik po nepriklausomybės atgavimo. Kai kurie kultūros istorikai ir etnografai mano, kad panaši šventė senovės lietuvių kultūroje buvo gegužės 13 – meilės deivės Mildos diena.

„Valentino diena turėtų būti ne šventė kokiai merginai, kai vaikinas neša dovanas ir panašiai. Tai turėtų būti šventė tarp abiejų žmonių ir abudu jie turėtų švęsti, vienas kitam teikti dovanas arba kartu kažką bendrai daryti“, – savo požiūrį į šventę išsakė gatvėje kalbintas vaikinas.

Tačiau tokios nuomonės laikosi ne visi. Kitas kalbintas vaikinas pasakojo, kokią staigmena ruošia merginai.

„Aš labai mėgstu daryti staigmenas. Turiu tokią staigmenėlę parengęs – rožę pririšiu prie baliono ir užkelsiu į trečią aukštą, kad pamatytų. Atsidarys langą ir paims ją“, – planą atskleidė pašnekovas.

Daugiau praeivių minčių apie šią dieną žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.