Lietuvoje

2020.11.17 13:59

Smūgis „valstiečiams“ – Norkienė neišrinkta Seimo vicepirmininke

atnaujina 17.24
Gytis Pankūnas, Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, ELTA2020.11.17 13:59

Nepaisant to, kad Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ragino „valstiečius“ ieškoti kitų kandidatų į Seimo pirmininko pavaduotojus, parlamente registruotas nutarimas dėl „valstietės“ Aušrinės Norkienės skyrimo į Seimo vicepirmininkus.

Atnaujinta 17.21

Už A. Norkienės kandidatūrą pasisakė 57 parlamentarai, prieš buvo 47, o susilaikė 29. Vienas biuletenis buvo sugadintas. Taigi, jos kandidatūrai pritarta nebuvo.

Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės kandidatūrai pritarė 97 Seimo nariai, prieš balsavo 26, o 9 susilaikė. P. Saudargą palaikė 117 Seimo narių, nepalaikė 11, o susilaikė 5. Galiausiai, už Vytautą Mitalą balsavo 78 parlamentarai, prieš buvo 43, susilaikė – 11 Seimo narių.

Paskelbus rezultatus opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad tokių rezultatų buvo galima tikėtis, o juos lėmė ne A. Norkienės asmenybė, o partija, kuriai ji atstovauja.

„Dar niekada taip nebuvo. 2016 metais net mes balsavome už konservatorių kandidatus, nes tai logiška, suprantama. Tai spjūvis yra ne į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, o į rinkėjų valią“, – teigė R. Karbauskis ir pridūrė, kad naujo kandidato jo frakcija nesiūlys.

Teikė A. Norkienę, J. Sabatausko – ne

Antradienį Seime taip pat registruoti nutarimai dėl kitų kandidatūrų į Seimo vicepirmininkus. Konservatoriai į Seimo pirmininko pavaduotojus siūlo Ravilę Morkūnaitę-Mikulėnienę ir Paulių Saudargą, Laisvės partija – Vytautą Mitalą.

Anksčiau Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė V. Čmilytė-Nielsen sakė, kad antradienį parlamento plenarinio posėdžio metu teiks ir opozicijos kandidatą į Seimo vicepirmininkus. Opoziciniai socialdemokratai buvo iškėlę savo frakcijos narios Juliaus Sabatausko kandidatūrą, tačiau Seimo nutarimas dėl šios kandidatūros parlamente nėra registruotas.

Didžiausia opozicinė „valstiečių“ frakcija kandidate į Seimo pirmininko pavaduotojus jau anksčiau buvo iškėlę savo frakcijos narę A. Norkienę, tačiau Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen praėjusią savaitę, pirmojo naujosios kadencijos Seimo plenarinio posėdžio metu, šios kandidatūros neteikė, vietoje jos pateikusi opozicinės Darbo partijos nario Andriaus Mazuronio kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus.

Vėliau „valstiečiams“ parlamento vadovė pasiūlė surasti kitą kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus. Tačiau antradienį, kaip jau buvo minėta, Seime registruotas nutarimas dėl A. Norkienės skyrimo Seimo pirmininko pavaduotoja.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas žurnalistams parlamente teigė, kad frakcija šią situaciją, kai „valstiečiams“ suteikiama galimybę deleguoti atstovą į Seimo vicepirmininkus, o ne socdemams, vertina „blogai“.

Socdemai pyksta

„Yra tokia teisė valdančiajai daugumai formuoti (Seimo valdybą – LRT.lt) taip, kaip jiems naudinga. Mes darysime išvadas. Prireiks kažkada ir mūsų balsų. Keršysime“, – žurnalistams kalbėjo A. Sysas.

Jis neatmetė galimybės, kad socdemai galėtų Seimo valdyboje dalyvauti per Seimo opozicijos lyderio poziciją, tai yra į ją delegavę savo atstovą. A. Sysas, nepaisant to, kad opozicija šiuo metu nesutaria, tikisi, kad galiausiai politikams susitarti pavyks.

„Mes galime mojuoti kardais kiekvienas atskirai, bet žymiai naudingiau yra, jei yra tam tikras sutarimas. Nereikia būtinai būti kažkokioje koalicijoje ar dar kažkokiame junginyje, bet siekti rezultato“, – komentavo socdemas.

A. Syso teigimu, socdemai žada palaikyti „valstietės“ A. Norkienės kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus. Jis, paklaustas, ar galima rotuoti Seimo pirmininko pavaduotojus, pakeičiant juos kitų opozicinių jėgų atstovais, teigė, kad apie tai turėjo būti tartąsi anksčiau. Šiuo metu, pasak A. Syso, vargu, ar Darbo partija užleistų savo vietą Seimo valdyboje kažkuriam kitam opozicijos atstovui.

Priminė penktadienį

Besikreipdama į Seimą kandidatė A. Norkienė akcentavo visuomenės nepasitikėjimą Seimu ir teigė, kad jis būtų mažesnis, jei pozicijos ir opozicijos santykiai būtų konstruktyvūs, pagarbūs, grindžiami atidumu kitokiai nuomonei, mokėjimu įsiklausyti.

„Jei būčiau išrinkta, siekčiau ieškoti sutarimo ir kompromiso su visomis Seimo frakcijomis. Opozicijos pareiga ne ieškoti priekabių ir nuolat oponuoti, o dirbti Lietuvos žmonėms“, – sakė A. Norkienė. Kolegos paklausta, kokią sritį galėtų kuruoti, ji sakė, kad tai turi numatyti V. Čmilytė-Nielsen.

Penktadienį vicepirmininku paskirtas Andrius Mazuronis atkreipė dėmesį, kad A. Norkienė kalbėjo apie pagarbą kitai nuomonei, visai kitoks vaizdas buvo matomas prieš keletą dienų. Anot A. Mazuronio, skiriant jį vicepirmininku, iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pusės kaltinimai liejosi tiek jam pačiam, tiek Seimo pirmininkei ar konservatoriams.

Atsakydama į tai A. Norkienė sakė apgailestaujanti, jei A. Mazuronis išgirdo kokius nors netinkamus žodžius.

Antradienį buvo teikiamos ir kitų dviejų vicepirmininkų – konservatorių Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės bei Pauliaus Saudargo – kandidatūros. Teikdama R. Morkūnaitės-Mikulėnienės kandidatūrą Seimo pirmininkė teigė, kad ši kandidatė būtų atsakinga už europinius klausimus ir vadovautų Europos reikalų komitetui.

Antradienį taip pat buvo teikiama ir Laisvės partijos atstovo Vytauto Mitalo kandidatūra.

Populiariausi

VUL Santaros klinikos; gydytojai; ligoninė

Lietuvoje

2021.01.15 09:32

1149 COVID-19 atvejai: naujas protrūkis Pagėgiuose, po tris asmenis mirė 50–59 ir 60–69 amžiaus grupėse nuo pandemijos pradžios pasveiko daugiau nei 100 tūkst. žmonių; atnaujinta 11.22

5