Lietuvoje

2020.11.17 11:34

Landsbergis prieš Dudos vizitą Seime: Lietuva neapsimes akla, kad Lenkijoje nėra žmogaus teisių problemų

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt, BNS2020.11.17 11:34

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad negalima užmerkti akių į reprodukcinės sveikatos klausimus Lenkijoje, juos parlamento vadovė ketina aptarti ir su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda.

„Mūsų, Liberalų sąjūdžio, pastangomis, reprodukcinės sveikatos klausimai buvo įtraukti į valdančiosios koalicijos susitarimą kaip vieni iš tų, kuriuos būtina spręsti, tai mums ši tema labai svarbi“, – žurnalistams antradienį Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Kaip partneriai, kaip bičiuliai, kaip draugai mes negalime užmerkti (akių – BNS) į tai, kas vyksta kaimyninėje šalyje“, – teigė ji.

V. Čmilytė-Nielsen antradienį susitiks su vizito į Lietuvą atvykstančiu A. Duda.

„Mūsų suplanuotas susitikimas yra pakankamai trumpas. Matyt, pakalbėsime apie bendrus planus, bendrus darbus, gali būt, kad bus paliestos ir kitos temos“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Jos teigimu, susitikime bus gali iškilti ir reprodukcinės sveikatos klausimai.

„Aš manau, kad vienaip ar kitaip ši tema iškils“, – svarstė V. Čmilytė-Nielsen.

Ji pabrėžė, kad Lenkija yra viena svarbiausių Lietuvos partnerių, todėl prezidento vizitas yra labai svarbus.

„Lenkija yra labai svarbus ir artimas mūsų strateginis partneris. Visų pirma, mes vertinam juos kaip partnerius ir draugišką mums šalį, šis vizitas mums yra labai svarbus“, – teigė parlamento vadovė.

Valdančiųjų lyderis Gabrielius Landsbergis taip pat kalbėjo, kad nors Lenkija yra svarbiausia Lietuvos partnerė, negalima ignoruoti iššūkių, su kuriais ji susiduria.

„Vienas kertinių akmenų mūsų santykiuose negali būti judinamas. Lietuvai Lenkija yra strateginė partnerė. Buvo ir bus. Čia yra mūsų saugumo akmuo, energetinės nepriklausomybės akmuo ir tikiuosi, kad šito akmens nejudino nė viena valdžia ir jokia būsima valdžia to nepadarys.

Tačiau ignoruoti iššūkių, su kuriais susiduria mums, ko gero, artimiausia valstybė yra neįmanoma. Tam draugai ir yra, kad atkreiptų dėmesį, jei kas nors yra negerai ar ne iki galo tvarkoje. Manau, kad ir šiandien vyksiančiuose pokalbiuose bus atkreiptas dėmesys Lenkijos prezidento, kad Lietuva neapsimes akla, kad tam tikros problemos žmogaus teisių srityje egzistuoja“, – sakė G. Landsbergis.

Didžiulius protestus Lenkijoje išprovokavo Konstitucinio Tribunolo sprendimas, kad dabar Lenkijoje galiojantys įstatymai, leidžiantys abortus vaisiaus apsigimimo atvejais, prieštarauja Konstitucijai.

Ši spalį Konstitucinio Teismo paskelbta nutartis dar labiau sugriežtino Lenkijos abortų įstatymus, kurie jau ir taip buvo vieni griežčiausių Europoje. Nutarčiai įsigaliojus, nutraukti nėštumą bus leidžiama tik išžaginimo arba incesto atveju, taip pat tuomet, kai kyla grėsmė motinos gyvybei.

Populiariausi