Lietuvoje

2020.11.17 10:43

Čmilytė-Nielsen mano, kad „valstiečiai“ Seimo vicepirmininko gali ir neturėti: tai nebūtų tragedija

atnaujinta 11.21
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.11.17 10:43

Antradienį Seimas toliau imasi tvirtinti parlamento pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pavaduotojų. Po penktadienį vykusių balsavimų Seime tvyro įtampa, o konservatoriai pranešė teikiantys dar du kandidatus.

Antradienį ryte posėdžiavę konservatoriai nutarė kandidatais į Seimo vicepirmininkus teikti dar du savo atstovus: Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę ir Paulių Saudargą. Jei jie būtų patvirtinti, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) iš viso turėtų tris atstovus Seimo valdyboje.

„Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai yra pasiryžę nuosekliai dirbti, kad Seimo darbas būtų sklandus ir efektyvus. Tikimės kolegų palaikymo mūsų frakcijos atstovams. Teikiame patyrusius parlamentarus, kurie turi daug patirties, įskaitant europinę“, – sakė TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Tačiau dar nuo penktadienio nerimsta aistros dėl opozicijos teikiamų atstovų. Nors didžiausia opozicinė frakcija yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), penktadienį vicepirmininku buvo teiktas ir išrinktas mažiausios opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovas Andrius Mazuronis.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienį žurnalistams sakė, kad „valstiečių“ frakcija Seimo vicepirmininkų klausimu nėra lanksti. Jie ir toliau Seimo vicepirmininke mato savo frakcijos atstovę Aušrinę Norkienę. Tačiau jos kandidatūra, kaip anksčiau sakė parlamento vadovė, neturi koalicijos palaikymo.

„Vakar buvau susitikusi tiek su Ramūnu Karbauskiu, tiek su Algirdu Sysu, su pozicijos atstovais. <...> Mano pasirinkimas yra, visų pirma, susijęs su noru, kad teikiami kandidatai sulauktų kuo platesnio palaikymo.

Taip pat, aišku, girdžiu ir opozicijos atstovus, kurie nėra labai lankstūs ir nori labai konkrečių kandidatų. Vertindama visą šitą informaciją ir kalbėdama su kitomis frakcijomis, priimsiu sprendimą“, – teigė Seimo pirmininkė.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, jei LVŽS neturėtų savo atstovo tarp Seimo vicepirmininkų, tragedija nebūtų.

„Tai nebūtų tragedija, ypač vertinant tai, kad ta didžiausia opozicinė frakcija nelabai lanksčiai elgiasi. Tai viena. Bet yra kur kas svarbiau, kad išsirinkus opozicijos lyderį jiems bet kuriuo atveju bus atstovaujama Seimo valdyboje“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Koalicijoje taip pat dirbanti Laisvės partija Seimo vicepirmininku teikti nutarė buvusį sostinės vicemerą Vytautą Mitalą, kuris ne kartą buvo minėtas ir kaip galimas kandidatas į Švietimo, mokslo ir sporto ministrus.

„Buvo derybos ir derybų vienas iš rezultatų yra tai, kad, tikriausiai, ne Laisvės partija siūlys kandidatą į švietimo ministrus. <...> Aš būsiu, ko gero, labiausiai švietimu besidomintis Seimo vicepirmininkas“, – komentavo V. Mitalas.

Socialdemokratai numatė teikti Juliaus Sabatausko kandidatūrą.

Gerbtų ir A. Norkienės kandidatūrą

Po posėdžio, kuriame kandidatais į vicepirmininkus patvirtinti dar du TS-LKD atstovai, partijos pirmininkas G. Landsbergis žurnalistams kalbėjo, kad ieškota asmenų, kurie pirmiausia įtikintų pačią konservatorių frakciją kaip autoritetai, galintys eiti vicepirmininkų pareigas.

„Sutelktų daugiau nei tik mūsų frakciją, įtikintų taip pat ir kolegas iš kitų frakcijų. <...> Siekis buvo toks keltas, kad valdyboje būtų atstovaujama visoms frakcijoms. Net ir taip žiūrint, kad mes esame sudurtinė bendruomenė, kad ir atstovavimas būtų kuo platesnis.

Jei žiūrime valdybą, tai atstovavimas liberalams yra labai ryškus ir matomas, Laisvės partijai taip pat. Tėvynės sąjunga turi tokį atstovavimą dėl savo frakcijos dydžio“, – sakė G. Landsbergis.

Nors anksčiau V. Čmilytė-Nielsen sakė A. Norkienės kandidatūros neteikusi, nes ji neturėtų koalicijos palaikymo, dabar konservatorių vedlys teigė, kad jei ši kandidatūra bus teikiama, valdantieji neturėtų tam priekaištų ir kandidatūrą gerbtų.

„Teikimui tikrai neturime priekaištų. Jeigu Seimo pirmininkė apsispręs kelti ponios Norkienės kandidatūrą, tai gerbiame jos sprendimą. Ji turėjo pokalbius ir su ponu Karbauskiu, ir kitomis frakcijomis. <...> Jeigu tai bus ponios Norkienės teikimas, mes jį gerbsime“, – komentavo TS-LKD pirmininkas.

Paklaustas, ar tikisi, kad TS-LKD kandidatai sulauks opozicijos palaikymo, politikas sakė, kad sunku numatyti, tačiau teigė besitikintis, kad juos palaikys skirtingi žmonės.

Sako suprantanti V. Čmilytės-Nielsen sprendimą

Antradienį su Seimo pirmininke susitikusi „valstietė“ A. Norkienė žurnalistams kalbėjo, kad siūlyti jos kandidatūrą buvo frakcijos sprendimas ir, kaip aiškėja, V. Čmilytė-Nielsen sutinka Seimui teikti jos kandidatūrą.

„Aš esu mūsų frakcijos kandidatė. Ji nusiteikusi teikti. <...> Vertindama Seimo pirmininkės moterišką įžvalgą ir išmintį, suprantu, kad nesinori pradėti Seimo darbo nuo skyrimų, dėl kurių ji jaučia, kad nėra palaikymo daugumoje. Iš dalies aš ją suprantu“, – kalbėjo A. Norkienė.

Visgi dar neaišku, ar A. Norkienė taps Seimo vicepirmininke, mat opozicijai Seimo valdyboje yra likusi viena vieta, o kandidatai – du. Į tą pačią vietą taikosi tiek ji, tiek socialdemokratas Julius Sabatauskas. Anot A. Norkienės, viskas priklausys nuo Seimo pirmininkės ir paties Seimo.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.15 12:24

Nerimas Pagėgiuose: COVID-19 mistiškai plinta slaugos įstaigoje, serga tik globotiniai, darbuotojų testai – neigiami kol kas neatsekama užsikrėtimų grandinė, papildyta NVSC komentaru

7
VUL Santaros klinikos; gydytojai; ligoninė

Lietuvoje

2021.01.15 09:32

1149 COVID-19 atvejai: naujas protrūkis Pagėgiuose, po tris asmenis mirė 50–59 ir 60–69 amžiaus grupėse nuo pandemijos pradžios pasveiko daugiau nei 100 tūkst. žmonių; atnaujinta 11.22

5