Lietuvoje

2020.11.16 13:29

Po Palucko ir Karbauskio pareiškimų tampa akivaizdu – vieningos opozicijos idėja bliūkšta

atnaujinta 15.12
Jūratė Skėrytė, BNS, Paulina Levickytė, ELTA2020.11.16 13:29

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkui Gintautui Paluckui atsisakius kandidatuoti į Seimo vicepirmininkus opoziciniai socialdemokratai teikia Juliaus Sabatausko kandidatūrą. G. Palucko teigimu, šiuo metu valdantieji, nors ir kalba apie politinės kultūros atgaivinimą, bet elgiasi lygiai taip pat kaip ir „valstiečiai“ praėjusioje kadencijoje.

Pirmadienį apie tai Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen informavo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

„Socialdemokratai siūlys į pavaduotojus Julių Sabatauską todėl, kad Gintautas Paluckas pats nutarė nedalyvauti rinkimuose“, – žurnalistams sakė A. Sysas.

G. Paluckas BNS sakė nutaręs atsiimti savo kandidatūrą, nes neturi valdančiųjų dešiniųjų palaikymo.

„Kadangi klausimus, kas bus vicepirmininkas nuo opozicijos, sprendžia valdantieji, o tarp valdančiųjų aš neturiu palaikymo. (...) Nematau jokio reikalo deginti Socialdemokratų frakcijos kvotos dėl kažkokio eksperimento. Neturiu jokio asmeninio intereso ir frakcijoje apsitarę siūlysime kitą kandidatą“, – tvirtino jis.

A. Sysas teigė nežinantis, ar parlamento pirmininkė antradienį Seimui teiks jų kandidatą į vicepirmininkus, ar „valstiečių“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga į Seimo pirmininkės pavaduotojus siūlo Aušrinę Norkienę.

V. Čmilytė-Nielsen yra minėjusi, kad Seimo valdyboje, kurią sudaro parlamento pirmininkas, jo pavaduotojai ir Seimo opozicijos lyderis, norėtų matyti visų trijų opozicinių frakcijų atstovus.

„Tai būtų saliamoniškas sprendimas, bet ar jis toks bus, parodys tik rytoj balsavimai. Niekas negali garantuoti, kad bus būtent taip, gali būti ir visiškai priešingai“, – pirmadienį žurnalistams sakė A. Sysas.

G. Palucko teigimu, šiuo metu valdantieji, nors ir kalba apie politinės kultūros atgaivinimą, bet elgiasi lygiai taip pat kaip ir „valstiečiai“ praėjusioje kadencijoje – apsunkina opozicijos veikimą ir renkasi tik jiems patogius kandidatus.

„Priežastis yra paprasta. Aš žinau, kad nesulauksiu valdančiosios daugumos didžiausios frakcijos palaikymo. Yra tokia susiklosčiusi situacija, kad valdantieji skiria tik tuos, kas jiems patogu ir reikalinga. Tai akivaizdu, kad aš dėl savo kažkokio asmeninio intereso nedeginsiu socialdemokratų kvotos ar LSDP galimybių turėti savo atstovą valdyboje. Tai dėl šios priežasties mes kitą kandidatą pasiūlysim, kuris konservatoriams bus priimtinesnis“, – Eltai apie savo sprendimą nekandidatuoti į vicepirmininko postą sakė G. Paluckas.

Anot jo, susiklostė neeilinė situacija, kuomet valdantieji tiesiog renkasi, kas jiems yra paranku Seimo valdyboje.

„Opozicija manęs nepalaikys dėl paprastos priežasties, Darbo partija nepalaikys, nes mes jų penktadienį nepalaikėme. Tai akivaizdu, nes jie iš tokio neformalaus opozicijos susitarimo išėjo. „Valstiečiai“ nepalaikys, nes jie lieka be vicepirmininko posto pliki basi. (...) Žinau, kad ir konservatorių frakcijos didžioji dalis manęs nepalaiko, tai man šitas eksperimentas yra nereikalingas. Susiklostė tokia situacija, kad valdantieji renkasi, ką nori palaikyti“, – sakė jis.

Pasak G. Palucko, penktadienį valdantieji, paskirdami A. Mazuronį vicepirmininku, sukėlė vidines priešpriešas opozicijoje.

„Taikomas veidrodinis principas. LVŽS savo laiku buvo apsunkinę opozicijos veikimą, o konservatoriai dabar taiko tokius pačius principus. Jeigu pagal politinės kultūros principą, tai opozicijai, leidžiant išlaikyti orumą, turėtų būti leista teikti kandidatūras pagal frakcijos dydžius. Jie turėtų būti patvirtinti valdančiųjų, neaiškinant, kas jiems būtų patogiau ar gražiau. Šiuo atveju vidinės įtampos opozicijoje yra sukeltos būtent valdančiųjų veiksmų, kuomet buvo pasiūlytas Darbo partijos frakcijos atstovas, kuris neturėjo būti pasiūlytas, bent jau opozicijos žiniomis. Tai nesąžiningas veikimas, trūksta teisingumo, tai akivaizdu“, – teigė LSDP lyderis.

Nebemato galimybių pasirašyti opozicinių frakcijų bendradarbiavimo susitarimo

Paklaustas, ar dar mato galimybių pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą tarp opozicinių frakcijų, G. Paluckas teigė, kad tokios galimybės neberegintis.

„Nemanau, kad jis dabar reikalingas šioje šviesoje, kuomet Darbo partija iškrito iš opozicijos. Nors save ji ir įvardino esant opozicine frakcija, bet poreikis tokiam opozicinių frakcijų susitarimui nėra aktualus. Bendradarbiauti opozicijoje dabar galima tik siekiant tam tikrų bendrų politinių tikslų darbotvarkėje. Nors LSDP formaliai sprendimą priims trečiadienį, bet nematau reikalo tokiam susitarimui be turinio“, – sakė jis.

Anot jo, „valstiečių“ atstovas galėtų eiti Seimo opozicijos lyderio pareigas.

Karbauskis apie opozicinių frakcijų koaliciją: galbūt ji bus ne iš trijų, o dviejų partijų

Seimo opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R. Karbauskis neatmeta galimybės, kad naujame Seime gali būti sudaryta opozicinių frakcijų koalicija, tačiau ne iš trijų, o iš dviejų frakcijų.

„Galbūt ne iš trijų, kaip mes galvojome, gal iš dviejų – sunku pasakyti“, – pirmadienį žurnalistams sakė R. Karbauskis, turėdamas mintyje „valstiečius“ ir socialdemokratus.

„Kaip mes suprantame, susitarimai tarp pozicijos ir Darbo partijos tikrai neatsirado praėjusį penktadienį. Apie tai, kad bus siūlomas Andrius Mazuronis į Seimo vicepirmininko pareigas, girdėjome anksčiau negu penktadienį“, – sakė R. Karbauskis.

Penktadienį Seimo pirmininkės pavaduotojais jau paskirti konservatorius Jurgis Razma ir „darbietis“ Andrius Mazuronis.

Pagal Seimo statutą, parlamento vadovas gali turėti ne daugiau kaip septynis pavaduotojus. Tačiau koalicijos partneriai yra sutarę, kad jų bus šeši.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.15 12:24

Nerimas Pagėgiuose: COVID-19 mistiškai plinta slaugos įstaigoje, serga tik globotiniai, darbuotojų testai – neigiami kol kas neatsekama užsikrėtimų grandinė, papildyta NVSC komentaru

7
VUL Santaros klinikos; gydytojai; ligoninė

Lietuvoje

2021.01.15 09:32

1149 COVID-19 atvejai: naujas protrūkis Pagėgiuose, po tris asmenis mirė 50–59 ir 60–69 amžiaus grupėse nuo pandemijos pradžios pasveiko daugiau nei 100 tūkst. žmonių; atnaujinta 11.22

5