Lietuvoje

2020.11.16 12:41

Karbauskį suglumino Čmilytės-Nielsen sprendimas: prakalbo net apie pasitikėjimo praradimą

ekspertas: „valstiečiai“ pučia politinį burbulą
LRT.lt, ELTA2020.11.16 12:41

Vos prisiekus ir Seime išrinkus naują parlamento pirmininkę užvirė aistros. Į opoziciją persikėlusių „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis toliau piktinasi, kad Viktorijos Čmilytės-Nielsen vienu pavaduotoju tapo „darbietis“ Andrius Mazuronis, tačiau ne „valstietė“ Aušrinė Norkienė.

„Mes tikėjomės, kad, kaip ir vykdavo anksčiau, Seimo Pirmininkas pasiūlys vienu iš savo pavaduotojų skirti didžiausios opozicinės frakcijos atstovą. To visų, net ir politologų, nuostabai, Seimo Pirmininkė sąmoningai ir nieko nepaaiškinusi nepadarė. O pavaduotoju tapti pasiūlė pačios mažiausios Seime opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovui Andriui Mazuroniui“, – socialinėje erdvėje rašo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis prisiminė 2016-ųjų situacija, kuomet pastarieji į Seimo pirmininko pavaduotojus pasiūlė didžiausios opozicinės frakcijos kandidatą.

„Juk tokios parlamento tradicijos ir, galų gale, Konstitucinė norma, raginanti laikytis proporcingo skirtingų politinių grupių atstovavimo ir lygiateisiškumo formuojant Seimo vadovybę“, – nuostabos neslepia politikas.

R. Karbauskio teigimu, šį klausimą „valstiečiai“ kėlė dar penktadienio vakarą, tačiau atsakymo iš naujosios Seimo pirmininkės esą nesulaukė.

Be to, pasak R. Karbauskio, stebėjosi ir kai kurios kitos frakcijos Seime.

„Atvirai pasakius, nesitikėjau, kad naujoji Seimo pirmininkė per kelias valandas po savo išrinkimo sugebės prarasti dviejų didžiausių opozicinių frakcijų pasitikėjimą. O tereikėjo pasakyti tiesą, kad sprendimai jau priimti ir tai įvyko tikrai ne penktadienį, po susitikimų su frakcijomis“, – rašo R. Karbauskis.

Jo teigimu, jis šioje situacijoje įžvelgia bent tris scenarijus, tačiau LVŽS kandidatė į parlamento vicepirmininkes A. Norkienė liks ta pati.

V. Sinkevičius: „valstiečių“ nepasitenkinimas dėl vicepirmininkų – politinio burbulo pūtimas

Vienas iš Konstitucijos kūrėjų, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius teigia, kad „valstiečių“ grasinimai kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl naujosios Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen sprendimo siūlyti į Seimo vicepirmininkus mažiausios pagal dydį opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovą Andrių Mazuronį – nepagrįsti. Anot jo, KT negali pasakyti kiek konkrečiai vietų Seimo valdyboje, ar komitete gali priklausyti kokiai nors konkrečiai frakcijai.

Pasak V. Sinkevičiaus, toks LVŽS kreipimasis į KT būtų beprasmis. Anot jo, KT negali pasakyti kiek konkrečiai vietų Seimo valdyboje ar komitete gali priklausyti kokiai nors konkrečiai frakcijai.

„Aš manau, kad tai politinės kovos veiksmas arba politinio burbulo pūtimas. Šis jų kreipimasis į KT būtų beprasmis. KT negali pasakyti kiek konkrečiai vietų Seimo valdyboje ar komitete gali priklausyti kokiai nors konkrečiai frakcijai. Svarbiausia, užtikrinti, kad būtų ginami opozicijos, kaip mažumos, interesai ir teisės. Kad opozicija turėtų galimybę reikšti savo nuomonę ir teikti pasiūlymus, kad nebūtų pažeistas Seimo nario laisvas mandatas ir lygiateisiškumas“, – Eltai sakė V. Sinkevičius.

„Iš tiesų KT yra rašęs, kad formuojant Seimo struktūrinius darinius reikia žiūrėti, kad mažos politinės grupės neatsidurtų geresnėse padėtyje negu didelės grupės ir panašiai. Bet iš čia tikrai nekyla, kad būtent didesnei frakcijai turi priklausyti, ar turi būti skiriama Seimo pirmininko pavaduotojo vieta. Seimas šioje vietoje turi labai plačią diskreciją“, – teigė jis.

V. Sinkevičius pažymi, kad KT nėra suformulavęs taisyklių, kuriomis skaičiuotų Seimo komitetų ar valdybos narių proporcijas. Pasak profesoriaus, KT svarbiausia, kad nebūtų pažeistas Seimo nario lygiateisiškumas, ar Seimo nario mandatas. Anot MRU profesoriaus, „valstiečiai“ KT nutarimus tiesiog interpretavo savaip.

„Šis grasinimas kreiptis į KT nėra perspektyvus, tai politinės kovos būdas ir daugiau nieko. KT kvotų ir vietų nenustatinėja. Seimo nariai kai kuriuose vietose KT nutarimą yra perskaitę pažodžiui ir sako, kad mažos politinės grupės negali atsidurti geresnėje padėtyje nei didelės. Tačiau čia kalbama apie tai, kad mažos politinės grupės negali diktuoti didesnėms grupėms. Kitaip tariant, kad Seimo mažuma nediktuotų Seimo daugumai, kad komitetai būtų suformuoti taip, kad mažumų atstovai, kurie yra komitetuose, negalėtų nulemti komiteto, ar kito viso darinio sprendimų. Šie KT nutarimai yra skirti suderinti daugumos ir mažumos interesus, užtikrinti opozicijos teises“, – teigė V. Sinkevičius.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
Žygimantas Pavilionis

Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25