Lietuvoje

2020.11.18 05:30

COVID-19 – lyg nepageidaujama žyma: gimdyvę iš ligoninės išprašė po paros, o vėliau – vargai dėl kūdikiui būtino tyrimo

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.11.18 05:30

Žmogui nustačius COVID-19, jis tampa lyg karšta bulve, kurios kratosi oficialios įstaigos. Tuo neseniai įsitikino uostamiesčio ligoninėje gimdžiusi Klaipėdos rajono gyventoja. Gavus teigiamą moters tyrimo dėl COVID-19 rezultatą po gimdymo ji su naujagimiu namo buvo išprašyta šiam sulaukus tik paros ir nė nespėjus atlikti vieno privalomo ir ypač svarbaus tyrimo.

Iš ligoninės stebėtinai anksti išleista motina ilgokai kovojo dėl galimybės atlikti kūdikiui svarbų tyrimą. Savo ruožtu su šia istorija susijusios įstaigos savo klaidų akcentuoti nėra linkusios.

Prieš gimdymą – teigiamas COVID-19 testas

Antro vaiko gimimą Klaipėdos pašonėje gyvenanti Eglė prisimins dar ilgai. Ir ne tik todėl, kad sūnus pasaulį išvydo siaučiant COVID-19 pandemijai.

Bent keletą nuostabą keliančių kampų turinti istorija prasidėjo lapkričio pradžioje.

Tuo metu moters nėštumas jau buvo pasiekęs tokį laiką, kai gimdymas galėjo prasidėti bet kuriuo metu. Lapkričio 2 dienos rytą pasirodė pirmieji artėjančio gimdymo ženklai. Bent jau taip manė moteris. Tą pačią dieną būsimos gimdyvės būklę įvertino nėštumą prižiūrinti gydytoja ir pasakė, jog procesas prasideda ir tikėtina, kad artimiausiomis dienomis moteris susilauks sūnaus.

Tos pačios dienos pavakarę, apie 16 valandą, įvertinusi artėjančio gimdymo ženklus, Eglė nuvyko į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Čia, anot moters, jai buvo atliktas COVID-19 testas, ji buvo paguldyta į gimdymui pritaikytą palatą.

Prieš pat vidurnaktį paaiškėjo, kad gimdymo laukiančios moters testo rezultatas – teigiamas. Tuomet Eglei buvo pasakyta apsispręsti – likti ligoninėje, virusu užsikrėtusioms gimdyvėms skirtame aukšte, ar vykti namo ir į ligoninę grįžti, kai bus prasidėjęs gimdymas.

„Įvertinau, jog paros metas gana vėlyvas, man nustatytas COVID-19, o namuose likusi ketverių metų dukra, ir nusprendžiau, kad iki gimdymo liksiu ligoninėje“, – pasakojo šiuo metu jau dviejų vaikų mama.

Tiesa, gimdymo ilgai laukti neteko. Antragimis į šį pasaulį pradėjo belstis antradienio vakarą ir ankstų trečiadienio rytą moteris pirmą kartą apglėbė sveiką ir pagal nustatytus standartus gerai įvertintą naujagimį.

„Pagimdžiau su respiratoriumi, tačiau vertinant bendrai apie gimdymą – tik geriausi atsiliepimai. Patekau pas nuostabią gydytoją Vaivą Marčiulionytę, ir kiti darbuotojai buvo tikrai geri“, – į pasaulį atėjusį sūnų pasitikusią medikų komandą gyrė Eglė.

Tyrimas – lyg nepasiekiamas tikslas

Po sklandaus gimdymo prasidėjo nesusipratimų virtinė. Trečiadienį kūdikio susilaukusi Eglė jau ketvirtadienį priešpiet išgirdo, kad yra išrašoma namo. Tokia medikų skuba nustebino.

„Man tiesiog paaiškino, kad dėl COVID-19 gimdyves išrašo anksti“, – prisiminė moteris.

Ką tik antros atžalos susilaukusi Eglė pasigedo ir medikų informacijos dėl naujagimiui būtinais laikomų skiepų. Moteris nuogąstavo, kad galbūt rizikinga skiepyti naujagimį, kai šalia nuolat bus, kaip nustatyta, COVID-19 užsikrėtusi motina, kuri ligą gali perleisti ir jam.

Vis dėlto daugiausia klausimų moteriai kilo dėl to, kad jos kūdikiui nebuvo atliktas kraujo tyrimas dėl paveldimų medžiagų apykaitos ligų.

„Tačiau mane patikino, kad šį genetinį tyrimą vaikui padarys poliklinikoje ir esą poliklinika apie tai yra informuota“, – pasakojo Eglė.

Prognozės neišsipildė. Jau parvykusi namo Eglė kreipėsi į įmonės „Mano šeimos gydytojas“ Dragūnų padalinį, kur lankydavosi ir pati. Šios sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos atstovai, išgirdę, kad motinai nustatytas COVID-19, netruko rasti priežasčių, kodėl vaikui negali atlikti minėto tyrimo.

„Paskambinus į polikliniką sesutė pasakė, kad nevažiuos į namus daryti tyrimo, nes yra per didelė rizika, o tyrimą padarys po 10–14 parų“, – teigė pašnekovė.

Išgirdusi poliklinikos atstovų atsisakymą atlikti kūdikiui ypač svarbų tyrimą, Eglė susisiekė su Klaipėdos universitetine ligonine ir paprašė, kad tyrimą atliktų šios įstaigos medikai, tačiau moters prašymas atsimušė lyg į sieną.

Man liepė špaguotis su poliklinika, kad ji parašytų oficialų atsisakymą priimti mus dėl tyrimo.

Todėl atkakli motina pradėjo domėtis, ar nebus žalos, jeigu įprastai pirmomis gyvenimo paromis atliekamas tyrimas jos kūdikiui bus atliktas tik maždaug antrą gyvenimo savaitę. VUL Santaros klinikų genetikai Eglei paaiškino, kad vėliau nei įprastai atlikto tyrimo rezultatai gali būti nepatikimi.

„Todėl man liepė špaguotis su poliklinika, kad ji parašytų oficialų atsisakymą priimti mus dėl tyrimo“, – pasakojo moteris.

Įmonės „Mano šeimos gydytojas“ atstovai, kuriuos Eglei pavyko pasiekti, atsisakė pateikti oficialų raštą, kad nesutinka kūdikiui atlikti tyrimo. Tiesa, po ilgų įkalbinėjimų ir kovos dėl galimybės ištirti vaiką moteriai buvo pasiūlyta laukti visą savaitgalį ir tik pirmadienį atvykti tyrimo. Mažyliui tuo metu jau būtų 5 paros. Konfliktui vis labiau aštrėjant poliklinikos atstovai netikėtai pakeitė nuomonę – pasisiūlė atvykti į namus anksčiau.

„Laimei, mums pavyko dėl tyrimo susitarti kitoje – A. Navicko konsultacinėje poliklinikoje, kurioje lankosi vyras. Ten bėdų nekilo – vyras paskambino, papasakojo situaciją ir pasakė, kad mus priims“, – istorijos atomazgą prisiminė Eglė.

Sumaišties įnešė skirtingi testų dėl COVID-19 rezultatai

Tiesa, ši istorija turi dar vieną netikėtą posūkį. Vos sužinojusi, kad jos COVID-19 testas yra teigiamas, Eglė suabejojo rezultato teisingumu, mat jautėsi puikiai, rizikingų kontaktų nebuvo turėjusi.

„Ir po gimdymo mano kraujo tyrimo rezultatas buvo labai geras. Be to, dėl COVID-19 buvo išsityręs ir mano vyras, nes ketino dalyvauti gimdyme. Jo testo rezultatas buvo neigiamas. Man kilo daug klausimų, todėl prašiau pakartoti testą, tačiau man buvo pasakyta, kad jo nedarys“, – pasakojo Eglė.

Dar daugiau klausimų kilo po gimdymo praėjus kelioms dienoms, kai moteris savo noru registravosi dėl pakartotinio COVID-19 tyrimo. Testo rezultatas buvo neigiamas.

„Nejaugi išgimdžiau virusą?“ – juokais klausė Eglė.

Kortas istorijoje dar labiau sumaišė tai, kad moters dukrai atlikto COVID-19 testo rezultatas buvo teigiamas. Išeitų, kad šeimoje virusu serga tik keturmetė.

Eglė, mėgindama išnarplioti šią mįslę, kreipėsi ir į Sveikatos apsaugos ministeriją.

„Moteris, kuri mane konsultavo, pasakė, kad jai atrodo, jog esu visiškai sveika. Mokslininkai yra pasakę, kad viruso daleles žmogus gali nešioti net iki dviejų mėnesių, bet jis nieko neužkrečia, tiesiog nešioja ir tai matyti paėmus tyrimą. Ji pasakė, kad, regis, būtent toks variantas yra mūsų šeimoje“, – dėstė Eglė.

Anot pašnekovės, Sveikatos apsaugos ministerijos darbuotoja palinkėjo tiesiog džiaugtis motinyste, gyventi normalų gyvenimą, laikytis saugumo reikalavimų, tačiau saviizoliacija esą nėra būtina.

„Gerai, kad esu stipri asmenybė ir galiu pakovoti už savo vaiką. Kitas motinas galbūt vien viruso diagnozė palaužtų ir jos nė nekeltų klausimų, kuriuos kėliau aš“, – neatmetė Klaipėdos rajono gyventoja.

Išrašė anksti, todėl negalėjo atlikti svarbaus tyrimo

Klaipėdos universitetinės ligoninės, kur pasaulį išvydo Eglės sūnus, vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Eugenijus Zalagėnas teigė, kad mamą su vienos paros amžiaus naujagimiu iš ligoninės nuspręsta išrašyti „dėl esančios epidemiologinės situacijos“.

Jis pridūrė, kad vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakymu besimptomiams asmenims SARS-CoV-2 viruso tyrimai PGR metodu COVID-19 ligos ir stebėjimo metu nėra kartojami. Todėl galėjo būti neatsižvelgta į Eglės prašymus pakartoti testą, kurio rezultatas kėlė klausimų.

„Naujagimiui atlikta vitamino K profilaktika, patikrinta klausa ir rega. Skiepų – hepatito ir tuberkuliozės – mama atsisakė. Paimti kraujo dėl paveldimų medžiagų apykaitos ligų mes negalėjome, nes šis tyrimas imamas 2–5 parų kūdikiui. Mama pati prie gydytojos R. M. pasiskambino savo šeimos gydytojai, kad jos naujagimiui šis tyrimas bus paimtas poliklinikoje. Šio tyrimo paėmimo lapelis įduotas mamai į rankas“, – dėstė E. Zalagėnas.

Formaliai taisyklių nepažeidė

Formaliu situacijos vertinimu apsiribojo ir įmonės „Mano šeimos gydytojas“ atstovai.

„Mano šeimos gydytojo“ vadovas citavo vieną sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuris numato, kad atsakingas gimdymo stacionaro asmuo informuoja gimdyvę arba atstovą, kad naujagimio kraujo tyrimo kortelei turi būti paimama ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo išvykimo iš gimdymo stacionaro ar kitos stacionarinės ASPĮ toje PASPĮ, kurioje naujagimis bus registruotas.

„Mūsų žiniomis, pacientė su naujagimiu iš gimdymo stacionaro išleista į namus lapkričio 5 dieną, ketvirtadienį. Mes siūlėme atvykti pas naujagimį antrą darbo dieną po išvykimo iš gimdymo stacionaro, t. y. pirmadienio, lapkričio 9 dienos, rytą. Tačiau vėliau, naujagimio mamai prašant, buvo nutarta pas naujagimį nuvykti penktadienį vakare. Paskambinus naujagimio mamai, jog būtų galima suderinti atvykimo laiką, slaugytojai buvo atsakyta, kad naujagimiui tyrimas jau paimtas“, – aiškino įmonės vadovas.

Ministras A. Veryga: jokių rekomendacijų kuo greičiau išrašyti gimdyves nėra

„Specialių nurodymų ar rekomendacijų kuo greičiau išrašyti tikrai niekas nėra pateikęs. Medikai, matyt, patys sprendžia, ką ir kada reikia išrašyti iš ligoninės, kokius tyrimus atlikti, o kokių ne“, – spaudos konferencijoje kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jo teigimu, sunku vertinti konkrečią situaciją neturint tikslių duomenų, tą padaryti galėtų konkrečios gydymo įstaigos vadovas.

„Būtų idealu, kad asmenys kreiptųsi į gydymo įstaigos vadovą ir jam išdėstytų situaciją. Tokioje situacijoje būtų galima rasti sprendimą vietoje. Sunku vertinti, ar tai yra klaida, ar dar kažkokios kitos aplinkybės. Tikrai sudėtinga atsakyti“, – sakė ministras.

Paklaustas, ar numatyta, kaip turėtų būti teikiama sveikatos priežiūra COVID-19 užsikrėtusios gimdyvės kūdikiui, kuris neserga, tačiau negali būti atskirtas nuo motinos, nes pavyzdžiai rodo, kad mamai užsikrėtus COVID-19 vaikui sulaukti pagalbos ar priežiūros yra sunki užduotis, ministras kalbėjo nedrąsiai.

„O dėl vaikų, gimusių COVID-19 užsikrėtusioms mamoms, priežiūros, tikrai negaliu dabar jums atsakyti. Galėsime paklausti specialistų, ar yra kažkas išskirtinio būtent šiai grupei. Šiuo atveju turėtume pasitikslinti“, – spaudos konferencijoje apie situaciją kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos atstovas Julijanas Gališanskis aiškino, kad keli dar 2014 m. sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinto aprašo punktai reglamentuoja retas situacijas, kai tyrimą tenka paimti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoje dėl to, kad jis nebuvo paimtas gimdymo stacionare. Tame pačiame apraše nurodyta ir tokių tyrimų ėmimo tvarka.

Pastebima, kad viena iš priežasčių, kodėl ligoninėje gali būti neatliktas genetinis tyrimas, yra įgimta infekcija (šiuo atveju – įtariama COVID-19 infekcija). Tokiu atveju poliklinika, kurioje bus registruotas naujagimis, turėtų vadovautis minėto aprašo nuostatomis.

„Gali būti, kad jūsų minima poliklinika pirmą kartą susidūrė su tokia situacija ir nežinojo, kaip turėtų elgtis“, – pastebėjo ministerijos atstovas.

Pasak J. Gališanskio, abejoti teigiamu COVID-19 tyrimo rezultatu medikai neturėtų, nes tyrimas parodo tos dienos būklę, todėl vėlesnis neigiamas testas nepaneigia anksčiau nustatyto teigiamo testo rezultato.

„Pakartotiniai tyrimai šiuo metu nėra atliekami, tačiau to pageidaujantys pacientai gali patys atlikti mokamą tyrimą tokias paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje arba laboratorijoje“, – teigė J. Gališanskis.

Populiariausi