Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.11 11:05

R. Valatka: R. Malinauskas ant delno laiko ir aplinkos ministrą, ir premjerą

Artėjant Seimo rinkimams kaista ir politinė įtampa. Prezidentė Dalia Grybauskaitė aštriai kritikuoja vyriausybę ir premjerą Algirdą Butkevičių teigdama, kad Vyriausybė darosi pažeidžiama, neatspari spaudimui ir net galimai korupcinei įtakai.

„Jei premjeras į skandalus įsivėlusių ministrų neatleis, situacija dramatizuosis ir toliau. Prezidentė, pasakiusi „a“, turės pasakyti ir „b“, – teigia Andrius Kubilius.

„Aukoti vyriausybę ir visą koaliciją dėl vadinamojo „Vijūnėlės“ dvaro yra mažų mažiausiai kvaila. Tačiau dabar meras Ričardas Malinauskas ant delno laiko ir aplinkos ministrą, ir  premjerą“, – sako Rimvydas Valatka.

Ar ši situacija gali baigtis pareiškimu dėl nepasitikėjimo ministru pirmininku? Apie tai – pokalbis su Seimo opozicijos lyderiu A. Kubiliumi, Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoju Gediminu Kirkilu ir savaitraščio  „Veidas“ vyriausiuoju redaktoriumi R. Valatka.

– Pone Valatka, ar tai – jau krizė?

R. Valatka: Regis, Lietuvoje jau per daug stabilumo. Tačiau tai nereiškia nieko gero nei valstybei, nei visuomenei. Jei palygintume 2012 ir 2016 metus, mažai kas pasikeitė. Socialinis modelis sukurtas, bet kol kas nukištas į stalčių, prieš ketverius metus mokytojų ir medikų atlyginimai buvo mažiausi Europoje, tokie jie liko iki šiol. Tokių pavyzdžių – daug. Vienintelis proveržis – krašto apsaugos finansavimas. Tačiau tai – greičiau ne vyriausybės, o visuomenės, reaguojančio į saugumo iššūkius, nuopelnas. Manau, kad iš to stabilumo premjerą reikėjo „išmušti“ daug anksčiau. Tokius pačius žodžius apie vyriausybę prezidentė galėjo pasakyti ir pernai, ir užpernai.

Praradome tris su puse metų būtinoms reformoms atlikti. Ir dabar turime didžiausią kvadratūrą vienam mokiniui mokykloje, didžiausią lovų skaičių ligoninėse tūkstančiui gyventojui. Kitaip tariant, lėšas, kurias galima būtų panaudoti kitiems tikslams, mes ir toliau rūkom pro kaminą. Nemanau, kad dabar yra krizė. Mes lengvos, permanentinės krizės sąlygomis gyvenome ir kai kuriems ministrams atrodo, kad permanentinė krizė yra natūrali lietuvių būsena. Nemanau, kad taip turėtų būti.

– Pone Kubiliau, kaip Jūs vertinate dabartinę situacija? Jeigu aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas liks poste, politinės atsakomybės niekas neprisiims, kuo tai gali baigtis?

A. Kubilius: Prezidentė pasakė keletą svarbių dalykų. Ji viešai suabejojo, ar ši vyriausybė gali išbūti iki kadencijos pabaigos, išvardino daugybę problemų ir iškėlė sąlygas premjerui, kad jis susitvarkytų su į įvairius korupcijos skandalus įklimpusiais ministrais. Jei premjeras šių ministrų neatleis, situacija dramatizuosis ir toliau. Prezidentė, pasakiusi „a“, turės pasakyti ir „b“.

– Pone Kirkilai, ką Jūs apie tai manote? Jei premjeras neatleis skandaluose minimų ministrų, ar gali būti, kad prezidentė po kurio laiko pasakys, kad nepasitiki ministru pirmininku?

G. Kirkilas: Suprantu, kad ponas Kubilius norėtų, jog premjeras ministrų neatleistų ir tokia situacija tęstųsi toliau. Ministras pirmininkas labai aiškiai pasakė: jei ministrams bus pareikšti kaltinimai, jie bus atleisti kaip ir ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Minimi ministrai yra koalicijos partneriai, mes laukiame jų atsakymų. Bus įvertinta padėtis ir priimti sprendimai. Ministrai nesijaučia kalti, jie ginasi. Socialdemokratai patys nesuinteresuoti ilgai tempti šio klausimo, tačiau yra tam tikros procedūros, kurios koalicinėje vyriausybėje neišvengiamos.

R. Valatka: Šiuo atveju matau skirtingą skaidrumo dozavimą. Staigus ministrės R. Šalaševičiūtės atleidimas turbūt nustebino visus ir pačią R. Šalaševičiūtę. Jai nebuvo pareikšta jokio kaltinimo. O kalbant apie vadinamąjį „Vijūnėlės“ dvarą, galime manyti, kad reikalai ten sukosi labai neskaidriai. Bet dėl šio dvaro aukoti vyriausybę, koaliciją yra mažų mažiausiai kvaila. Tačiau Druskininkų meras R. Malinauskas dabar ant delno laiko ir premjerą, ir aplinkos ministrą. Kam to reikia? Galima būtų aiškiai pasakyti: taip, suklydome priimdami vyriausybės nutarimą. Dabar vyksta kažkas panašaus į pokerį – kas ką apgaus ar kam geresnės kortos sukris.

A. Kubilius: Prezidentė aiškiai pasakė:  yra teisinė atsakomybė ir  politinė atsakomybė. Kaip bus sprendžiamas politinės atsakomybės klausimas, kol kas neaišku. Jei nieko nebus daroma, gali būti, kad sprendimus darys prezidentė, Seimas. Matome „Vijūnėlės“ dvaro istoriją, tačiau su ja susiję socialdemokratai nieko nepaaiškina ir bėga nuo bet kokių sprendimų. Todėl išlieka tiek aplinkos ministro, tiek premjero atsakomybės klausimas, nes nutarimai nepriimami be premjero žinios.

– Pone Valatka, kaip Jūs vertinate Algirdo Butkevičiaus kalbas apie įvairius raštelius, pokalbius su kai kuriais politikais ir žinojimą apie senokai parengtą planą nuversti jį iš ministro pirmininko posto?

R. Valatka: Sunku kaip nors vertinti. Girdėjau, kad tai G. Kirkilas verčia premjerą iš posto. Nežinau, kam jam to reikia, bet žmonės kalba. Taip ir vertinu. Reikia pritarti sakantiems, kad būnant politikoje svarbiausia neišprotėti. Į tokias premjero kalbas nereikėtų kreipti didelio dėmesio. Tai tik parodo, kad jis nėra įgalus veikti krizės sąlygomis. Skaičiau premjero interviu, kuriame jis sako: „Prezidentė pokalbio metu net kelis kartus pakartojo mane remianti“. Jei krizės nėra, tai kam kalbėti apie kažkokį nuvertimą?

G. Kirkilas: Esu įsitikinęs, kad opozicija nepasiruošusi versti Vyriausybės ir prisiimti atsakomybės už tai. Opozicijai reikalingas procesas, ne rezultatas.

– Kokį koalicijos likimą prognozuojate, jei vienas iš minimų ministrų būtų atleistas? Ar koalicijos parteriai nepasinaudotų galimybe prieš rinkimus atsidurti opozicijoje?

G. Kirkilas: Darbo partija jau taip padarė 2006 metais. Nemanau, kad kiti partneriai taip pasielgtų, tačiau atsižvelgiant į Valentino Mazuronio pasisakymus – visko gali būti. Tikiuosi, kad ne visi Darbo partijos frakcijos nariai taip mano. Dabar premjerui svarbiausia priimti teisingus sprendimus, neabejoju, kad jis juos priims. Puikiai suprantame opozicijos interesus.

A. Kubilius: Kad premjeras neadekvačiai supranta situaciją, įvardino prezidentė. Dar vienas jo neadekvatumo pavyzdys – teismui apskųsta parlamentarė Agnė Bilotaitė dėl žento reikalų. Manau, kad ir Gediminas Kirkilas nelabai adekvačiai supranta susiklosčiusią situaciją. Pasižiūrėkite iš šono kaip atrodo visą Vyriausybė su sprendimais dėl „Vijūnėlės“ dvaro, su R. Malinausku, kurio net narystės partijoje negalite sustabdyti.

G. Kirkilas: Mes labai adekvačiai reaguojame. Šios Vyriausybės kadencijos metu sumažėjo korupcijos indeksas Lietuvoje, Vyriausybės reitingas yra aukščiausiais per 10 metų, ekonomika stabili, vykdomi energetikos projektai. Šių dalykų opozicija negali paneigti. Ką jai daryti? Belieka užsiimti korupcijos klausimais. Bet ne vien jie svarbiausi, yra ir kitų klaismų.

A. Kubilius: Korupcijos klausimais užsiima STT ir prokuratūra, ne opozicija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi