Lietuvoje

2020.11.13 15:02

Gaisras dėl mėgintuvėlių užgesintas – tikina, kad priemonių koronaviruso testams pakaks iki gruodžio vidurio

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.11.13 15:02

Paaiškėjus, kad koronaviruso tyrimams reikalingų mėgintuvėlių atsargos išsekusios, kilo rizika, kad nebebus galima atlikti tyrimų COVID-19 nustatyti. Penktadienį Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją Vilniuje pasiekė daugiau nei 100 tūkst. įsigytų mėgintuvėlių.

Mėgintuvėlių kiekis yra pakankamas, kad būtų užtikrintas nenutrūkstamas tyrimų atlikimas, penktadienį patikino Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Danas Bakša. Jis sakė, kad šiuo metu laboratorija turi per 110 tūkst. mėgintuvėlių. Anot laboratorijos vadovo, šio kiekio turėtų pakakti trims keturioms savaitėms.

Kaip teigė Sveikatos apsaugos ministerija, tai yra neskelbiamų derybų būdu per įmanomai trumpą laikotarpį įsigytas kiekis, kuris leis užtikrinti nepertraukiamą tyrimų vykdymą visose 21-oje šalies laboratorijų.

Dar po geros savaitės, anot D. Bakšos, Lietuvą pasieks dar 100 tūkst. mėgintuvėlių.

Gaisras užgesintas: žadama, kad mėgintuvėlių užteks iki gruodžio vidurio

„Tikimės, kad per tą laiką pasibaigs viešojo pirkimo procedūros, kurios dabar yra užstrigusios, ir papildomai turėsime dar 410 tūkst. mėgintuvėlių“, – kalbėjo laboratorijos vadovas.

Anot jo, kyla daug problemų dėl teisinio reglamentavimo, dabartinis teisinis reglamentavimas nesukuria prielaidų užtikrinti deramą tiekimą, apsisaugoti nuo galimų sutrikimų.

Jis negalėjo apibūdinti, kas vyksta rinkoje: „Iš kai kurių valstybių mėgintuvėliai nebeatvežami, akivaizdu, kad susirgimų skaičius pasaulyje didėja, tad atitinkamai atsiranda tiekimo problemų.“

Laboratorijos vadovas sakė, kad tiekimas į Lietuvą nebuvo sutrikęs.

„Turėjome nuolatinį tiekimą, kiekiai yra sutrikę. Žinoma, norėtųsi, kad sandėlyje būtų didesnis kiekis. Noriu atkreipti dėmesį, kad iš esmės tiekimas nebuvo sutrikęs ir nebuvo prielaidų, kad sutriktų tyrimai“, – sakė D. Bakša.

Jis pabrėžė, kad jokių priemonių tyrimams šiuo metu netrūksta, jų yra pakankamai iki gruodžio vidurio.

Kaip skelbė SAM, šalies laboratorijos nuo koronaviruso pandemijos pradžios jau ištyrė daugiau nei 1,1 mln. ėminių iš nosiaryklės.

LRT.lt primena, kad ketvirtadienį Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius D. Bakša teigė, kad koronaviruso tyrimams reikalingų mėgintuvėlių liko mažiau negu 10 tūkstančių, bet, anot jo, situacija yra valdoma, penktadienį tiekėjai turi pristatyti apie 100 tūkst. naujų mėgintuvėlių.

D. Bakša pabrėžė, kad nesklandumai dėl koronaviruso tyrimams reikalingų mėgintuvėlių tiekimo buvo susiję su tiekėjų veiksmais ir stringančiomis viešųjų pirkimų procedūromis.

Jis pabrėžė, kad nesklandumai fiksuojami tik dėl mėgintuvėlių pirkimo, dėl kitų koronaviruso tyrimams reikalingų priemonių problemų esą nekyla.

NVSPL atstovė spaudai Simona Kalvelytė ketvirtadienį pranešė BNS, kad įstaiga skubiai perka 220,5 tūkst. mėgintuvėlių, jie bus pristatyti per tris savaites, pirma partija atkeliaus penktadienį. Viešieji pirkimai, anot atstovės, vykdomi neskelbiamų derybų būdu, nes prieš tai vykęs pirkimas dėl 410 tūkst. mėgintuvėlių buvo sutrikęs, nes pirmos vietos nugalėtojas negali įvykdyti sąlygų.

LRT.lt primena, kad šią savaitę apie kilusią grėsmę Socialiniame tinkle paskelbė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius dr. Vytautas Kasiulevičius. Jis pabrėžė, kad, „nelikus testavimo visus, kurie jaučia bet kokius kvėpavimo takų simptomus, privalėsime izoliuoti“.

V. Kasiulevičiaus teigimu, Lietuvoje galėjo galutinai žlugti PGR (polimerazės grandininės reakcijos) tyrimų sistema „dėl to, kad KAŽKAS nesugebėjo laiku nupirkti mėgintuvelių“.

Populiariausi