Lietuvoje

2020.11.13 11:49

Parlamentarai prisiekė Lietuvai: darbą pradeda 2020-2024 metų kadencijos Seimas

atnaujinta 15.56
LRT.lt, ELTA2020.11.13 11:49

Penktadienį į pirmąjį posėdį susirinko spalį išrinkti Seimo nariai, kurie vidurdienį iškilmingoje dalyje prisiekė istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje.

Pirmąjį kadencijos Seimo posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko 77-erių sulaukusiam Seimo nariui Antanui Vinkui, kuris posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo Pirmininkas.

Kaip tvirtino posėdžio pirmininkas A. Vinkus, Lietuvos žmonės laukia ne tik greitų ir išmintingų sprendimų, bet ir padorumo bei pagarbos vieni kitiems. „Būti Seimo nariu nėra vien garbė ir populiarumas, tai yra didelė atsakomybė ir pareiga tarnauti tautai ir kiekvienam rinkėjui, kurie mumis patikėjo ir mus įpareigojo girdėti tautos balsą ir jos problemas. Seimo narys privalo vadovautis tautos referendume patvirtinta Konstitucija ir nepamiršti, kad valstybę kuria Tauta“, – pradėdamas pirmąjį Seimo posėdį sakė Seimo narys A. Vinkus.

Pasak posėdžio pirmininko, Seimas gali ir privalo įrodyti, kad jis savo veiklos pavyzdžiu gali padėti kiekvienam Lietuvos piliečiui būti stipresniu ir laimingesniu, galinčiu sėkmingai kurti ir dirbti savo tėvynei.

Išrinktą Seimą pasveikinti atvykęs prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad naujas Seimas darbą pradeda sudėtingu metu. „Jums, naujajam Lietuvos Respublikos Seimui, kartu su būsima Vyriausybe, teks atsakomybė suvaldyti vieną didžiausių pastarojo meto krizių. Susirinkote į pirmąjį posėdį tuo metu, kai visa šalis liepsnoja infekcinio pavojaus raudoniu, kai medikai neramiai skaičiuoja sunkiems ligoniams liekančias lovas, o verslo įmonės – besikaupiančius nuostolius“, – kalbėjo šalies vadovas.

Prezidentas pakvietė išrinktus Seimo narius siekti, kad Lietuva būtų stipri, teisinga, žalia ir inovatyvi valstybė.
Sveikindamas naują Seimą Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, arkivyskupas Gintaras Grušas kvietė darant sunkius sprendimus klausytis sąžinės balso.

„Sąžinė, dar vadinama Dievo balsu mūsų širdyje, reikalauja ne tiek kovoti, kad būtų įrodyta sava tiesa, bet skatina atpažinti Dievo balsą, Tiesos balsą savyje. Dirbant Lietuvos žmonių gerovei ir darant sunkius sprendimus ypač svarbu klausytis sąžinės balso. Tam reikia išminties, tam reikia meilės – meilės kiekvienam Lietuvos žmogui. Už kiekvieno įstatymo teksto gebėkite įžvelgti žmogų, ypač tą, kuris silpniausias mūsų visuomenėje, kuriam reikia pagalbos. Mylėti – tai trokšti gėrio kitam. Dirbti Lietuvos žmonių gėriui – tai ne skaldyti, o vienyti. Juk svarbu išsaugoti ne tik Lietuvos žemių vientisumą, bet ir jos žmonių vienybę. Kaip himne giedame – „Vienybė težydi“. Vienybę, kaip ir meilę, lyg augalą reikia pasodinti, puoselėti, auginti, – tik tada ji pražysta. Lietuvos žemės sodas Jums patikėtas Dievo ir Lietuvos rinkėjų – kad rūpintumėtės jo gerove ir darbuotumėtės, kad vienybė ir gėris čia augtų, žydėtų ir duotų vaisių“, - sakė arkivyskupas G. Grušas.

Pasak jo, koronaviruso pandemijos iššūkis žmonių sveikatai, valstybės ekonomikai ir daugeliui kitų sričių parodė, kad turime kurti vieningą ir nesavanaudišką visuomenę. „Savo darbais ir pavyzdžiu veskite Jus išrinkusią tautą“,- linkėjo G. Grušas.

Naujieji Seimo nariai tylos minute pagerbė anapilin iškeliavusių Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų ir buvusių Seimo narių bei visų už Lietuvos laisvę žuvusių atminimą.

Pirmajame Seimo posėdyje Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė paskelbė Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimą dėl galutinių Seimo rinkimų rezultatų ir perskaitė išrinktųjų Seimo narių sąrašą.

Kaip teigė L. Matjošaitytė, Vyriausioji rinkimų komisija negavo nė vieno prašymo atsisakyti Seimo nario įgaliojimų.
Pirmajame posėdyje iškilmingoje ceremonijoje Seimo narių priesaikas priima Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Baigęs skaityti priesaiką, Seimo narys pasirašo vardinį priesaikos lapą. Seimo narys, prisiekęs būti ištikimas Lietuvos Respublikai, įgyja visas Tautos atstovo teises.

Pirmą kartą naujausio parlamentarizmo istorijoje Seimo nariai yra pasipuošę kaukėmis, taip saugodamiesi nuo koronaviruso. Kaip ir prieš ketverius metus, kai kurie parlamentarai dalyvauja šioje ceremonijoje pasidabinę tautiškais kostiumais, kaip pvz. Seimo narys Aurelijus Veryga.

Pagal nusistovėjusią tradiciją, priimant priesaiką visi Seimo nariai stovi.

Tik prisiekęs būti ištikimas Lietuvos Respublikai parlamentaras įgyja įgaliojimus dirbti. Seimo narių priesaikas priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Prisiekę 2020–2024 metų kadencijos Seimo nariai darbą tęs įprastoje plenarinių posėdžių salėje. Bus renkamas Seimo pirmininkas, jo pavaduotojai, numatoma patvirtinti valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtis.

Tiesa, penktadienį Kovo 11-osios salėje prisiekti pavyks ne visiems naujojo Seimo nariams, mat kai kurie jų yra saviizoliacijoje arba jiems nustatyta COVID-19 liga. Pirminiais duomenimis, penktadienį prisiekti dėl COVID-19 negalės izoliacijoje esantys ar sergantys politikai: socialdemokratas Eugenijus Sabutis, „socialdarbietis“ Andrius Palionis, su „valstiečiais“ išrinkta Rimantė Šalaševičiūtė, su konservatoriais – Justas Džiugelis ir su Laisvės partija – Evelina Dobrovolska.

Seimo nario priesaikos tekstas skamba taip:

Aš (vardas, pavardė), prisiekiu būti ištikima(-as) Lietuvos Respublikai, prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą. Prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas.

Prisiekdami Seimo nariai privalo priesaikos tekstą perskaityti taip, kaip jis parašytas, nieko nepakeičiant ar nepridedant. Vienintelis sakinys, kurio jie gali nesakyti, yra paskutiniai trys priesaikos žodžiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.