Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.10 19:52

A. Butkevičius: kritika, apie kurią prezidentė kalbėjo žurnalistams, man nebuvo išreikšta

BNS 2016.02.10 19:52

Premjeras socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius teigia trečiadienį per susitikimą prezidentūroje sulaukęs prezidentės Dalios Grybauskaitės palaikymo ir patikinimo, kad asmeniškai jam šalies vadovė priekaištų neturi. 

„Kai mes kalbėjomės ryte, tai buvo labai konstruktyvus, dalykiškas ir draugiškas pokalbis. Ji man aiškiai keletą kartų pasakė, kad mane palaiko ir kad man nėra jokių priekaištų. Ir kiek ji turi informacijos, visuose procesuose nėra jokio mano, kaip ministro pirmininko, dalyvavimo“, – interviu BNS trečiadienį sakė ministras pirmininkas.

Vyriausybės vadovas, kuris trečiadienį apklaustas liudytoju Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tyrime dėl galbūt daryto poveikio priimant vyriausybės sprendimus dėl kurortinių zonų panaikinimo, teigia tikįs, kad tyrimas greitai bus baigtas.

Jei kam nors būtų pateikti įtarimai, anot premjero, jis nedelsiant pareikalautų to asmens pasitraukimo.

Premjeras taip pat tvirtino nemanąs, kad partija yra tapusi į skandalus įsisukusio Druskininkų mero R. Malinausko įkaitu.

– Po susitikimo su jumis prezidentė pareiškė, kad vyriausybė tampa neatspari korupcinei įtakai ir politinė atsakomybė dėl to krenta ant jūsų, kaip vyriausybės vadovo. Kaip vertinate šį prezidentės pareiškimą?

– Sakiau, kad jeigu tik pamatysiu, kad kažkur vyriausybėje yra korupcija  – ar kažkurio ministro, ar kitos institucijos vadovui yra tokie kaltinimai pareikšti – tai tikrai tą pačią dieną nei to ministro ar kito pareigūno pareigose nebus. Bet šiandien man dar niekas nepateikė jokios informacijos, kad kokia nors korupcija galima vyriausybėje.

– Jūs ir vakar minėjote, kad prezidentės klausite, kad ji nurodytų konkrečiai, ką turi omenyje, sakydama, kad ant vyriausybės krenta korupcijos šešėlis. Ar iš prezidentės išgirdote tuos konkrečius atvejus, kas turima omenyje?

– Kalbama buvo apie tą Vijūnėlės „dvarą“ ir tai, kad Žemės ūkio ministerijos rinkos reguliavimo agentūra pirko miltus ir konservus lyg ir brangesne kaina. Bet reikia pasakyti labai aiškiai ir suprantamai, kad ministrė įvertino viceministrą dėl galbūt neskaidrių pavaldžios institucijos viešųjų pirkimų, pati kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, taip pat aš anksčiau buvau kreipęsis į ją, kad atliktų tyrimą, kaip vyko tie pirkimai ir kaip visa tai buvo organizuojama.

– Kas buvo kalbama dėl Vijūnėlės? Jūs sakėte, kad prezidentė minėjo šitą atvejį.

– Manoma, kad galėjo būti daromas spaudimas aplinkos ministrui. Bet aš vis dėlto turiu sulaukti atsakymo iš teisėsaugos institucijų. Manau, kad tas tyrimas turėtų artimiausiu metu būti baigtas, ir jeigu tik bus įrodyta, kad nutarimas parengtas ir pateiktas su kažkokiais galimais korupciniais įtarimais, tikrai niekas su tuo nesitaikstys. Bet šiandien aš tikrai negaliu priimti tokio sprendimo.

Aš manau, kad teisėsaugos institucijos kiekvieną gautą skundą tikrina, bet jeigu vyksta tyrimas, nereiškia, kad jau nustatyta, jog yra korupcija.

Be to, galėčiau paklausti, kaip čia yra, kad standartai dabar taikomi dvigubi – kažkada žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius buvo specialusis liudytojas „mailiaus“ byloje valdant konservatoriams ir Andriui Kubiliui, bet neprisimenu, kad prezidentė būtų pareiškusi, jog vyriausybė yra korumpuota. 

Taip pat ir Aušrys Macijauskas, žemės ūkio viceministras, Vilniaus apygardos teismo buvo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba, bet tikriausiai irgi neskambėjo, kad vyriausybė buvo korumpuota. Toliau galėčiau kalbėti apie sveikatos apsaugos viceministrą Artūrą Skiką – už kyšio paėmimą buvo nuteistas lygtinai.

Ar Lietuvoje skambėjo, kad ta vyriausybė yra korumpuota? Dabar aš matau, kad galima susidaryti tokį vaizdą, jog opozicija parašys kažkokį pareiškimą teisingumo institucijoms, prasidės tyrimas ir iškart šauksime, kad Vyriausybė korumpuota. Aš manau, kad reikia palaukti, kol baigsis tyrimas ir tada tikrai priiminėsime sprendimus – aš visada priimu griežtai sprendimus.

– Tai atsakote kritika pačiai prezidentei – kad ji šališkai vertina situaciją, taiko dvigubus standartus?

– Aš galiu drąsiai pasakyti, kad kritika prezidentei nėra reiškiama, bet vis dėlto yra noras, kad visiems politikams, nepriklausomai nuo partiškumo, reikalavimai būtų keliami teisingai, sąžiningai ir principingai. 

Tokių principų mes ir turime laikytis. Aš niekada nedangstau, jeigu kažkas blogo daroma, niekada neslepiu – viešai apie tai duodu interviu ir apie tai kalbu, kad visuomenė žinotų.

– Bet grįžtant prie konkrečios istorijos. Jūs pats sakėte, kad jums užkliuvo Vijūnėlės namo statybos Druskininkų centre, parke. Ką siūlytumėte daryti, kai visi matome, kad dygsta gigantiško dydžio namas miesto centre, parke, – gal raginsite Druskininkų vadovybę imtis kokių nors veiksmų dėl statybų?

– Pirmiausia, manau, kad kiekviena statyba turi prasidėti turint statybos leidimą. Čia turėtų ir būti keliamas klausimas, ar statybos leidimas išduotas teisėtai. Jeigu statybos leidimas išduotas teisėtai, tai niekas negali reikšti kokių nors priekaištų. Bet tai nereiškia, kad dabar vyriausybė turi žinoti vos ne kiekvienos savivaldybės teritorijoje, koks statomas namas, ir jeigu yra, tai kokie pažeidimai, ir už tai prisiimti atsakomybę.

– Bet kalbame apie jūsų pavaduotoją partijoje. Prokuratūra teismuose gina viešąjį interesą dėl nelegalios statybos. O Druskininkų meras Ričardas Malinauskas į tai reaguoja tiesiog pripažindamas, kad yra padėjęs savo draugo statyboms. Premjere, ar tai yra normalu?

– Jeigu mano reakcijos jūs norite, jeigu žiūrėtume žmogiška prasme, aš tikrai niekada tokio namo tokioje vietoje nestatyčiau. Ir jeigu būčiau meras, aš tikrai niekam neleisčiau tokio namo pasistatyti tokioje vietoje.

– Tad ir kyla klausimas jums, kaip partijos vadovui. Vakar pasakėte, kad siūlysite R. Malinauskui sustabdyti narystę partijoje.

– Pagal partijos statutą, pasirodo, kai tampama įtariamuoju, tada yra sustabdoma. Tas ir bus padaryta, jeigu taip atsitiks.

– Ar tai, kad partijos valdyba nepritarė Jūsų siūlymui stabdyti R. Malinausko narystę, nereiškia, kad prarandate įtaką partijoje?

– Aš taip negalvoju. Aš išsakiau savo nuomonę. Manau, kad partija turi būti atvira, demokratiška, partija turi atsiskaityti visuomenei, savo rinkėjams. Aš tikiu, jog šitas tyrimas, jeigu tai nebuvo melas, turėtų greitai galutinai paaiškėti.

– Ar partija netampa vieno jos nario – R. Malinausko – įkaitu?

– Tikrai taip nėra.

– Grįžtant prie prezidentės – ar jaučiate dar turintis šalies vadovės paramą? Ar matote galimybių su ja dirbti ir kaip dirbsite su šalies vadove – ar ir toliau bus ta konfrontacija?

– Kai mes kalbėjomės ryte, tai buvo labai konstruktyvus, dalykiškas ir draugiškas pokalbis. Ji man aiškiai keletą kartų pasakė, kad mane palaiko ir kad man nėra jokių priekaištų. Ir kiek ji turi informacijos, visuose procesuose nėra jokio mano, kaip ministro pirmininko, dalyvavimo. Tik aš pasakiau, kad vis dėlto reikia palaukti, kol pasibaigs tyrimas ir jokių išvadų iš anksto aš tikrai negaliu daryti, todėl, kad pokalbio metu man ministrai aiškiai pasakė savo matymą ir aiškiai išdėstė mintis.

– Ši prezidentės kritika, kuri buvo viešai pareikšta – jūs ją girdėjote iš prezidentės lūpų. Jums tai buvo pasakyta per susitikimą?

– Ne, tokia, kokia buvo pasakyta spaudos konferencijoje, man nebuvo išreikšta. 

– Kaip vertinate, kad jums pasakoma vienaip, o paskui viešai – kitaip?

– Aš nevertinu prezidentės pasisakymų.

– Vakar užsiminėte apie planą nuversti vyriausybę dar iki rinkimų, kad turite kažkokį „dokumentėlį“ ar raštelį. Galite konkrečiai nurodyti, kas tai yra – kas tai per planas, ir kas jo autoriai?

– Planas visą laiką būna – opozicija planuoja prieš rinkimus norėdama parodyti, kaip kad ir dabar skleidžiama, manau, melaginga informacija, kad vyriausybė yra korumpuota. 

Opozicija, aišku, ir sieks, kaip būtų galima pakenkti Socialdemokratų partijai, kad sumažėtų jos reitingai ir kad jie rinkimuose galėtų pasirodyti silpniau. Pagrindinis tikslas yra, kad būtų sukompromituotas ministras pirmininkas. Ir tada jau, aišku, bus politiškai daug lengviau šitą klausimą toliau eskaluoti.

Bet ne tik opozicija, o ir Seimo pirmininkė yra labai suaktyvėjusi. Ji suaktyvėjusi dėl to, kad esu nepaklusnus, nesu komandos žmogus ir kai buvo svarstoma Sauliaus Skvernelio kandidatūra, vis dėlto jos pozicija buvo kitokia nei mano. Aš visą laiką palaikysiu principingus, atsakingus žmones ir niekada į kažkieno norus ir ambicijas nekreipsiu dėmesio ir nepasiduosiu tokiems politiniams žaidimams.

– Bet jeigu nebūtų to turinio – nebūtų Vijūnėlės istorijos, nebūtų „Akvaparko“ istorijos – nebūtų pagrindo plano rengėjams už kažko kabintis. Ar pripažįstate, kad vis dėlto yra ir kitur problema?

– Pavyzdžiui, jeigu žiūrėtume į viešuosius pirkimus, tai mes matome, kiek būna viešuosiuose pirkimuose įvairiausių klaidų ir apskundimų, ir tam tikrų tarnautojų, kurie tikrai piktnaudžiauja tarnybine padėtimi. Tai dabar kiekvienas toks klausimas bus keliamas netgi iki vyriausybinio lygio? Kad vyriausybė nesukontroliavo ir tada vyriausybei bus primetama, kad ji yra korumpuota? Niekados su tokiais dalykais nesutiksiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi