Lietuvoje

2020.11.12 16:35

Ši Seimo narių priesaika neprimins ankstesniųjų – atstumai, nekviečiami svečiai, dėl viruso nebus ir dalies parlamentarų

Milda Vilikanskytė, Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.12 16:35

Penktadienį darbą pradės naujos kadencijos Seimas. Parlamentarai istorinėje Kovo 11-osios salėje iškilmingai prisieks tarnauti tautai. Anksčiau priesaikas stebėdavo daug svečių, o jas lydėdavo rankų paspaudimai ir gausūs sveikinimai – šįmet dėl koronaviruso svečių nebus. Nebus ir kai kurių Seimo narių.

Antrą kadenciją pradedantis Seimo narys Justas Džiugelis prisiekti tarnauti tautai turėtų ir šį penktadienį, tačiau, nors jo koronaviruso testas neigiamas, dalyvauti jis vis vien negalės.

„Iki penktadienio viltis dar buvo, nes saviizoliacijos taisyklės buvo tokios, kad, jeigu pasidarai testą, tai gali izoliuotis 10 dienų. Dabar, mano nuostabai, šeštadienį buvo pakeistos taisyklės – testo negali darytis anksčiau negu per 10 d. po sąlyčio su turėjimo. 13 d. priesaikoje negalėsiu dalyvauti, nepaisant, koks bus testo atsakymas, saviizoliacijoje turėsiu 14 d. praleisti“, – sako parlamentaras.

Kovo 11-osios salėje priesaikos žodžių neištars Laisvės partijos narė Evelina Dobrovolska. Seimo naujokė savaitgalį pranešė sulaukusi teigiamo koronaviruso testo rezultato. Ketvirtadienį ryte paaiškėjo, kad koronavirusu užsikrėtė dar viena parlamentarė – Rimantė Šalaševičiūtė. Penktadienį turėjusi prisiekti trečiajai kadencijai, Seimo narė to padaryti negalės.

Žinios. Razmuvienė išaugusį mirčių skaičių sieja su Vėlinių savaitgaliu

„Žinot, moterys visada ruošiasi tokioms šventėms. Čia yra šventė ir iš tikrųjų toje situacijoje, kurioje aš atsidūriau, kad rytoj negaliu dalyvauti priesaikos priėmime, tai turbūt ir yra skaudžiausias momentas, ką aš šiandien turiu“, – sako R. Šalaševičiūtė.

Seimo kanceliarija sako, kad nežinia, kas galės penktadienį prisiekti, o kas ne, slėgs iki paskutinės akimirkos.

„Ta situacija gali vėlgi pasikeisti dar ir tą pačią dieną, kone kelioms minutėms likus, nes neprognozuojama, kaip kas yra. Bet kuriuo atveju, ar saviizoliacija, ar tai būtų liga – tai pateisinama priežastis nedalyvauti tame posėdyje ir tokiu atveju Seimo narys prisiektų pirmajame posėdyje, kuriame jis jau galėtų dalyvauti“, – teigia Seimo kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.

Įprastai iškilmėse dalyvaudavo daug svečių – šalies vadovai, ambasadoriai, signatarai, tačiau koronavirusas tradicijas koreguoja.

„Svečiai yra nekviečiami. Bus tik tai Seimo nariai ir tie asmenys, kurie turi ten dalyvauti, tai tarkim Konstitucinio Teismo pirmininkas, kuris priima priesaikas, prezidentas, kuris sveikins Seimo narius ir VRK pirmininkė“, – sako Seimo kanceliarijos atstovė.

Per beveik keturias valandas trunkančią ceremoniją parlamentarai padeda ranką ant Konstitucijos ir garsiai pasako priesaiką. Priesaikos tekstas – apibrėžtas Seimo statute, jei žodžiai pakeičiami, parlamentaras laikomas neprisiekusiu ir mandato netenka. Vienintelis sakinys, dėl kurio gali apsispręsti pats išrinktasis, – „tepadeda man dievas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.