Lietuvoje

2020.11.12 14:10

Laboratorijoje koronaviruso tyrimams liko mažiau nei 10 tūkst. mėgintuvėlių, bet direktorius ragina nepanikuoti

atnaujinta 14.39
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.11.12 14:10

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Danas Bakša teigia, kad šiuo metu koronaviruso tyrimams reikalingų mėgintuvėlių liko mažiau negu 10 tūkstančių, tačiau, anot jo, situacija yra valdoma, penktadienį tiekėjai esą turi pristatyti apie 100 tūkst. naujų mėgintuvėlių.

„Situacija yra valdoma. Iš esmės kritinio momento nepasakyčiau, kad šią akimirką neturime. Yra tam tikrų, vadinkime, nepozityvių ženklų“, – ketvirtadienį per nuotolinę spaudos konferenciją sakė D. Bakša.

Anot jo, nesklandumai dėl koronaviruso tyrimams reikalingų mėgintuvėlių tiekimo susiję su tiekėjų veiksmais ir stringančiomis viešųjų pirkimų procedūromis.

„Keli tiekėjai pasakė, kad nebegali atvežti reikiamų kiekių. Viešųjų pirkimų procedūros šiek tiek užstrigo. Tas yra ir tas ateityje vėlgi tik dar labiau ryškės. Bet šią akimirką dėl mėgintuvėlių neturime problemų“, – teigė NVSPL vadovas.

Anot D. Bakšos, šiuo metu laboratorija turi iki 10 tūkst. mėgintuvėlių, jis ramino – jau penktadienį laboratoriją pasieks 100 tūkst. mėgintuvėlių.

Pasak jo, dar yra apie 8 tūkstančius mėgintuvėlių. „To skaičiaus šiai dienai tikrai yra per akis ir rytoj atvažiuoja papildymas, tai turėtų būti virš 100 tūkstančių [mėgintuvėlių] po pietų“, – komentavo jis.

Pasak D. Bakšos, ketinama sudaryti sutartis dar dėl daugiau nei 400 tūkst. mėgintuvėlių tiekimo.

Jo teigimu, šiuo metu turimo mėgintuvėlių skaičiaus tyrimams pakanka. Be to, jo teigimu, visos laboratorijos turi tam tikrą mėgintuvėlių skaičių rezerve.

Paklaustas, kodėl padidėjo mėgintuvėlių poreikis, kodėl jų pritrūko, jis kartojo, kad stringa viešųjų pirkimų procedūros. Be to, anot D. Bakšos, padidėjo ir mobiliųjų koronaviruso tyrimų punktų skaičius, tad ir priemonių tyrimams poreikis išaugo.

„Tai taip ir nutiko, kad ėjome link ribos“, – tikino NVSPL direktorius.

D. Bakša neslėpė manantis, kad problemų dėl reikalingų priemonių įsigijimo kiltų mažiau, jei ir įstatymai, numatantys viešųjų pirkimų tvarkas, būtų tobulesni.

„Mes ne kartą jau sakėme, kad tikrai reikėtų peržiūrėti Viešųjų pirkimų įstatymą, ieškoti būdų, kaip jį reikėtų koreguoti, nes šiandien, mano giliu įsitikinimu, ir teisės aktas neatitinka poreikio, kuris yra Lietuvoje ekstremalios situacijos metu“, – akcentavo jis.

Kalbėdamas apie mėgintuvėlių pirkimus neskelbiamų derybų būdu, D. Bakša tvirtino, kad NVSPL susisiekė su dauguma Lietuvoje esančių tiekėjų ir nuspręsta pirkti iš tų, kurie, pasak D. Bakšos, mėgintuvėlius „galėjo pristatyti laiku“.

„Turėdami omenyje, kad viešųjų pirkimų procedūros yra užsitęsusios ir kad kai kurie tiekėjai atsisakę sudaryti sutartis dėl to, kad gamintojai neatveža kiekių, tai mes užtikriname tuos kiekius ir poreikį neskelbiamų derybų būdu. Šiuo atveju kainos klausimas, be abejo, buvo derybų momentas, bet mes turėjome kažkokius žingsnius atlikti, kad būtų užtikrintas nenutrūkstamas tyrimų atlikimas“, – komentavo D. Bakša.

Jis pabrėžė, kad nesklandumai fiksuojami tik dėl mėgintuvėlių pirkimo, dėl kitų koronaviruso tyrimams reikalingų priemonių problemų esą nekyla.

NVSPL atstovė spaudai Simona Kalvelytė ketvirtadienį pranešė BNS, kad įstaiga skubiai perka 220,5 tūkst. mėgintuvėlių, jie bus pristatyti per tris savaites, pirma partija atkeliaus penktadienį. Viešieji pirkimai, anot atstovės, vykdomi neskelbiamų derybų būdu, nes prieš tai vykęs pirkimas dėl 410 tūkst. mėgintuvėlių buvo sutrikęs, nes pirmos vietos nugalėtojas negali įvykdyti sąlygų.

Populiariausi