Lietuvoje

2016.02.10 11:48

Prezidentė susitiko „rimto pokalbio“ su premjeru

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA2016.02.10 11:48

Trečiadienio rytą „rimto pokalbio“ pas prezidentę Dalią Grybauskaitę atskubėjęs premjeras Algirdas Butkevičius gavo pylos. Šalies vadovė ministrą pirmininką kritikavo dėl neadekvataus situacijos vertinimo, problemų neigimo, seno nomenklatūrinio supratimo ir reikalavo atsakomybės.

Daugiau nei pusvalandį trukusį susitikimą žurnalistams pakomentavo pati šalies vadovė.

„Konkrečiai ant sveikatos apsaugos ir aplinkos ministrų kritęs korupcijos šešėlis bei neskaidri Žemės ūkio ministerijai pavaldžių institucijų veikla meta šešėlį visos vyriausybės reputacijai. Tai gėdingi atvejai, dėl kurių vyriausybė darosi pažeidžiama, neatspari spaudimui ir net galimai korupcinei įtakai“, – pareiškė D. Grybauskaitė.

Vyriausybės vadovui dar atostogaujant, Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad „dėl korupcijos šešėlio situacija vyriausybėje yra sudėtinga“.

Prezidentės teigimu, stebimas išsisukinėjimas tik gilina vyriausybės krizę ir destabilizuoja vyriausybę.

D. Grybauskaitės aiškinimu, matome neadekvatų situacijos vertinimą, problemų neigimą, akivaizdžių korupcijos apraiškų interpretavimą pagal seną nomenklatūrinį supratimą, o ne pagal europietiškus skaidrumo standartus. Prezidentės teigimu, tai tik gilina vyriausybės krizę ir destabilizuoja padėtį šalyje.

„Vyriausybės galimybės tęsti darbą iki kadencijos pabaigos tiesiogiai priklauso nuo galimai neskaidriuose procesuose dalyvavusių asmenų gebėjimo prisiimti ir politinę atsakomybę“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, būtina neatidėliotinai užtikrinti: vyriausybės priimamų nutarimų skaidrumą; Žemės ūkio ministerijai ir kitoms ministerijoms pavaldžių įstaigų veiklos kontrolę; skaidrų ES paramos lėšų  skirstymą, valstybės ir savivaldybių įmonių veiklos skaidrinimą.

Šalies vadovė informavo pasirašiusi sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės atsistatydinimo pareiškimą, ją laikinai pavaduos finansų ministras Rimantas Šadžius.

Įvardijo sąlygą, kad Vyriausybė liktų iki kadencijos pabaigos

Pasak D. Grybauskaitės, būtini ir kiti neatidėliotini vyriausybės veiksmai, užtikrinant priimamų nutarimų skaidrumą.

Žurnalistų klausiama, kas dar, jos nuomone, turi atsistatydinti, D. Grybauskaitė aiškino, kad politinė atsakomybė gali būti prisiimama įvairiomis formomis – tai nebūtinai reiškia atsistatydinimą.

„Prerogatyvą spręsti palieku pačiam ministrui pirmininkui, pagal Konstituciją jis pirmiausia pats atsako už vyriausybės darbą. Bet šešėliai kol kas krenta ir ant aplinkos ministro, ir ant Žemės ūkio ministerijos, ypač pavaldžių institucijų“, – kalbėjo prezidentė.

D. Grybauskaitės aiškinimu, vyriausybė gali likti dirbti, jei atsiribos nuo korupcinių įtarimų, veikų ir užtikrins tolimesnį skaidrų ar bent jau skaidresnį darbą.

„Grynai atvirai tiesmukai, ar premjeras gali likti, ar ne, mes nekalbėjome. Aš labai tikiuosi, kad premjeras sugebės rasti savyje jėgų pareikalauti atsakomybės iš tų žinybų, ministerijų, ant kurių krenta šešėlis“, – sakė D. Grybauskaitė.

Ji pridūrė, kad politinė atsakomybė politikams taikoma pirmiausia, o korupciniai faktai – teisėsaugos įrodymo procesas.

Šalies vadovė stebisi, kad korupcijos apraiškos nėra suprantamos.

„Požiūris į korupcines apraiškas atrodo labai nomenklatūriškas, net kai kurie reiškiniai, pavyzdžiui, nemokamos paslaugos, dovanos didelių apimčių, pilnos bagažinės įvairaus gražaus maisto produktų ir panašių dalykų – atrodo, kai kurių vyriausybės narių net netraktuojamos kaip korupcijos apraiškos“, – stebėjosi šalies vadovė.

A. Butkevičiaus padėtį komentuos vėliau

Premjeras Algirdas Butkevičius po susitikimo su prezidente neišėjo kartu pateikti komentarų žiniasklaidai dėl to, kad šalies vadovė jo nepakvietė to padaryti, teigė vyriausybės vadovo atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė.

„Prezidentė nepakvietė eiti kartu į spaudos konferenciją“, – Eltai sakė E. Butkutė-Lazdauskienė.

Pasak jos, premjeras su žiniasklaida bendraus po vyriausybės posėdžio. 

Premjeras bus apklaustas STT

Kiek anksčiau iš atostogų tik antradienį grįžęs Algirdas Butkevičius teigė norintis iš prezidentės išgirsti konkrečių faktų apie korupcijos apraiškas vyriausybėje. Pats premjeras sakė nemanantis, jos jo vadovaujama vyriausybė yra korumpuota. Pasak vyriausybės vadovo, jei korupcijos faktai pasitvirtins, jis pasirengęs tą pačią dieną atleisti su tuo susijusius tarnautojus.

Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje premjeras aiškinosi dėl kelių skandalų: dėl viešai prisipažinusios kyšį davusios ir atsistatydinimo pareiškimą įteikusios sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtė, kurios atsistatydinimo pareiškimą premjeras trečiadienį įteikė prezidentei; dėl kaip specialiojo liudytojo apklausiamo aplinkos apsaugos ministro Kęstučio Trečioko; dėl, kaip įtariama, Žemės ūkio ministerijai pavaldžios Žemės ūkio ir maisto produktų reguliavimo agentūros, kuri įtariama brangiau nei rinkos kaina pirko maistą skurstantiesiems.

Specialiųjų tyrimų tarnyba taip pat yra patvirtinusi, jog numato liudytoju apklausti ir patį vyriausybės vadovą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.