Lietuvoje

2020.11.12 07:22

Veryga apie senkančias mėgintuvėlių atsargas: sprendimas yra rastas, jų nepritrūks

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.11.12 07:22

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad nuo tokių atvejų, kai tiekėjas pareiškia negebėsiantis laiku pristatyti pirkimų, nėra apsaugotas niekas, tačiau senkančios mėgintuvėlių atsargos esą netrukus bus papildytos.

„Mėgintuvėlių bus, jų jau yra rasta ir tikrai nereikia nuogąstauti, kad jų pritrūks. Žinoma, mes privalėjome sureaguoti į tas žinais, kurios atėjo iš laboratorijos – buvo atsisakyta pasirašyti sutartį ir tada ieškoma kitų būdų, kaip įsigyti“, – LRT RADIJUI ketvirtadienį sakė ministras.

Pasak jo, nuo tokių atvejų niekas nėra apsaugotas.

„Visko gali būti, tiekėjas, kaip ir su mėgintuvėliais, gali pasakyti, kad negali patiekti, pasitraukia ar panašiai. Nuo to niekas nėra apdraustas, bet jeigu taip atsitinka, ieškom ir su mėgintuvėliais taip ir atsitiko – laboratorija rado tiekėją, kuris galėjo patiekti anksčiau negu buvo žadėjęs“, – teigė A. Veryga.

Apie koronaviruso tyrimams reikalingų rezervų galimą trūkumą jau artimiausiu metu imta kalbėti trečiadienį, kuo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis feisbuke paskelbė, jog Nacionalinėje visuomenės sveikatos laboratorijoje senka terpų atsargos, o jų įsigyti greitai esą nepavyks. Laboratorijos direktorius Danas Bakša netrukus patikslino, jog susidurta su grėsme, jog gali pritrūkti ne terpių, o mėgintuvėlių, mat pirkimo konkursą laimėjusi įmonė pranešė negalėsianti laiku jų pristatyti.

Kaip portalui 15min sakė D. Bakša, pirkimas skelbtas rugsėjo pabaigoje, o įmonės žinia apie tai, kad jo įgyvendinti negalės, pasiekė Nacionalinę laboratoriją lapkričio 10 d. Pagal numatomas viešojo pirkimo sąlygas, tokiu atveju įgyvendinti sutartį galimybė pateikiama antrą vietą užėmusiai įmonei, galinčiai apsispręsti per 10 dienų, jei ir ši atsisako – tuomet trečiajai.

Laidoje „Ryto garsai“ kalbėjęs ministras teigė, kad reikiamą mėgintuvėlių kiekį Nacionalinė laboratorija užsitikrino, o „pirkimai vyks ir toliau“.

Dėl esamos situacijos trečiadienio vakarą viešai pasisakė ir Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Kasiulevičius, kurio aiškinimu, pritrūkus mėgintuvėlių sustos PGR tyrimų procesas, pristigs informacijos apie koronaviruso plitimą, todėl izoliaciją taikyti reikėtų visiems, turintiems bet kokius kvėpavimo takų ligos simptomus. Jis kreipėsi ir į verslą, kad šis pagelbėtų įsigyti mėgintuvėlius.

A. Veryga akcentuoja, kad šios priemones ir yra įsigyjamos bendradarbiaujant su privačiu sektoriumi.

„Mėgintuvėlių valstybė pati ir negamina, juos parduoda, tiekia verslo įmonės. Tai yra verslas. Įmonės ieško, tiekėjai yra privatūs, mes tiesiog perkame“, – sakė ministras.

Jo manymu, kalbėti apie karantino griežtinimą ir komendanto valandą šiuo metu nėra pagrindo, nepraėjo pakankamai laiko, jog būtų galima įvertinti lapkričio 7-ąją įvesto karantino poveikį koronaviruso plitimui.

„Vieni merai sako, kad reikia komendanto valandos, kiti sako, kad gal nereikia ir tokių griežtų priemonių kaip yra dabar, nuomonių yra pačių įvairiausių. Aš manau, kad mes turime sulaukti ir pamatyti, kokį efektą duos tos priemonės, kurios jau yra priimtos. Labiausiai tikėtina, rytoj matysime, ar skaičiai šią savaitę stabilizavosi, ar jie ir toliau auga. Tada galėsime spręsti, ar reikia griežtesnių priemonių ar užtenka tokių, kurios yra dabar“, – LRT RADIJUI sakė A. Veryga.

Jis sako, kad kalbėjimu apie sugrįžimą prie pavasarį taikytų priemonių žmonių bauginti nereikėtų.

„Tie, kurie kalba, kad reikia tokio pat griežtumo kaip pavasarį, ar jie nori pasakyti, kad turi būti stabdomos visos absoliučiai paslaugos, planinė pagalba sveikatos priežiūroje? Absoliučiai visi išvaromi į nuotolinį mokymąsi? Pasakymas „kaip pavasarį“ – būtų gerai, kad žmonės suprastų ir pasakytų, ką jie turi galvoje. Aš manau, kad nereikia visko taip pat, kaip pavasarį“, – sakė ministras.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00