Lietuvoje

2020.11.11 21:21

Degutienės žvilgsnis į darbą baigusį Seimą: kai kurios reformos – gerai, bet „Kildišienės skandalas“ rimtumo nedavė

Raigardas Musnickas, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.11.11 21:21

„Iš tikrųjų buvo nedemokratinių procesų, kurie normalioje parlamentinėje valstybėje tikrai neleistini, jau nekalbant apie kai kuriuos dalykus, kurie balansavo ties Konstitucijos pažeidimu“, – prisimindama neigiamus procesus kadenciją baigusiame parlamente sako Seimo vicepirmininkė Irena Degutiene.

Antradienį Seimas baigė darbą, įvyko paskutinis Seimo posėdis, o jau penktadienį į parlamentą rinksis naujai išrinkti įstatymų leidėjai. Kaip prisiminsime šios kadencijos politikus, LRT laidoje „Dienos tema“ žurnalistas Raigardas Musnickas kalbėjosi su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu ir Seimo vicepirmininke I. Degutiene.

– Pone Pranckieti, bandome prisiminti, ar nupirko šios kadencijos Seimas fortepijoną, ar ne?

V. Pranckietis: Ne, nenupirko.

– Kodėl?

V. Pranckietis: Turbūt nebuvo tokio didelio poreikio. Buvo tokia iniciatyva pradžioje, bet po to atlyžo ir užteko pianino. Jis ten yra, suderinus gali puikiai groti.

Dienos tema. Degutienė apie nueinantį Seimą: buvo nedemokratinių procesų, kurie normalioje valstybėje neleistini

– Seimas pradėjo šią kadenciją labai įdomiai: nuo fortepijono pirkimo, nuo tautinių drabužių, nuo Agnės Širinskienės Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projekto, o baigė skandalingu momentu – bandymu prastumti rentas buvusiems Seimo nariams, bet tai nepavyko. Kaip apibūdintumėte šį Seimą, kokie jo nuopelnai Lietuvai?

V. Pranckietis: Manau, kad pirmas geras darbas, padarytas darniai drauge, buvo Vaiko teisių apsaugos įstatymo priėmimas. Žinoma, tai buvo susiję su tragedija, bet tai buvo po 17 metų atliktas veiksmas. Po to turbūt reikėtų paminėti, kad buvo patobulinta valstybės saugumo strategija, kuri nebuvo tobulinta, atrodo, 15 metų. Ji papildyta šiuolaikiniais iššūkiais, tai irgi buvo priimta gana darniai. O toliau, jeigu kalbėtume, turbūt įsimintina pensijų reforma, kuri buvo padaryta turbūt dviejų vyriausybių pastangomis, kadangi formulė jau buvo sukurta, o įgyvendino šis Seimas. Tai irgi gana darniai ir vieningai vyko. Žinoma, paminėtina ir viešojo sektoriaus atlyginimai, bet išskirtinis dalykas, kurio nebuvo nė vienos partijos programoje, o Seimas vis dėlto ėmėsi tokios iniciatyvos ir įgyvendino, – vaiko pinigai.

– Nepamiršime šio Seimo ir kaip skandalų Seimo: buvo atstatydinti arba patys atsistatydino kai kurie parlamentarai, buvo įvairiausių sekso skandalų, veikė komisijos. Ar galima šitą Seimą vadinti dirbusiu kokybiškai, jau nekalbant apie tai, kad turbūt nuo 1992 metų šitas Seimas priėmė daugiausia įstatymų ir normatyvinių aktų?

I. Degutienė: Aš šiek tiek kitaip pakalbėčiau negu Seimo pirmininkas. 2016 metais kadencija prasidėjo nuo komisijų, kurios nagrinėjo praeitį, t. y. dešimties metų senumo įvykius. Aš pasigedau ateities strategijos. Taip, aš pritariu, kad vaiko pinigai buvo gerai, dar buvo padaryta urėdijų reforma, kuri dabar irgi turi visokių diskusinių klausimų, bet vadinamasis Kildišienės skandalas iš tikrųjų rimtumo Seimui nedavė. Dar atkreipčiau dėmesį, kur buvo balansas tarp demokratijos pozicijų, kada sakoma, jog esate mažuma, tai dabar turite patylėti, nes mes esame dauguma, – tai tikrai nė vienos kadencijos Seime taip nėra buvę.

Kitas dalykas – kaip leitmotyvas ėjo kažkokios asmeninės ambicijos. Galų gale, jeigu kalbėtume apie gerbiamąjį Viktorą, tai pažiūrėkite, kiek atakų jis turėjo, nes turėjo ir reiškė savo nuomonę, tai jį reikėjo nuimti nuo Seimo pirmininkų. Iš tikrųjų buvo nedemokratinių procesų, kurie normalioje parlamentinėje valstybėje tikrai neleistini, jau nekalbant apie kai kuriuos dalykus, kurie balansavo ties Konstitucijos pažeidimu.

Ką gero galima pasakyti? Iš vienos pusės, tikrai buvo noras rūpintis ir padėti Lietuvos žmonėms. Ta pensijų reformos pabaiga, bet čia jau ne reforma, paprasčiausiai vienas įstatymas, kuris įpareigoja keičiantis ekonominei situacijai ir BVP nepriklausomai nuo politinių jėgų indeksuoti pensijas. Jos natūraliai pradėjo didėti, nes buvo BVP augimas. Tai tikrai nebuvo šitos Vyriausybės ar Seimo nuopelnas. Bet kad buvo daug visokių nereikalingų skandalų, kurie mums, kaip Seimui, autoriteto nedavė, tai tikrai buvo. Nesinorėtų, kad tas toliau kartotųsi.

Galėtume pasakyti, kad švietimas buvo tik pajudintas, aukštojo mokslo reforma irgi nepadaryta, Konstitucinio Teismo teisėjų nepaskyrėme. Buvo dalykų, kurių nepadarėme. (V. Pranckietis)

– Seimas nepadarė ir svarbių dalykų, susijusių su juo pačiu: privilegijos nepanaikintos, viešbutis tebėra, komunalinės paslaugos nemokamos, tebėra Seimo garažas, saldainiai perkami kilogramais. Neliūdna, kad šitų darbų nepavyko padaryti?

V. Pranckietis: Dėl kai kurių neliūdna, dėl kai kurių liūdna. Turbūt neturėtume vienareikšmiškai visą laiką vertinti. Norėčiau grįžti prie tų negerųjų Seimo atspalvių. Turbūt turėtume kalbėti apie tai, kad man buvo užduotas klausimas, ką Seimas padarė, o mano kolegė atsakė ir ko Seimas nepadarė. Iš tikrųjų mes nepadarėme daug. Tarkime, „valstiečių“ 5 darbų programa skelbė labai aiškiai ir einant į Seimą nuolat buvo kalbama, kad bus priimtas Seimo narių teisių ir pareigų įstatymas, kuriame būtų reglamentuotos visos privilegijos, bet jo niekaip nepakėlėme iš Teisės ir teisėtvarkos komiteto stalčių. Dėl kitų dalykų – galėtume pasakyti, kad švietimas buvo tik pajudintas, aukštojo mokslo reforma irgi nepadaryta, Konstitucinio Teismo teisėjų nepaskyrėme. Buvo dalykų, kurių nepadarėme, ir kitas Seimas turbūt tą galės padaryti.

Dar norėčiau atkreipti dėmesį į dabar jau deklaruojamą politinę elgseną, kadangi buvo paklausta apie mažumos teises. Gabrielius Landsbergis labai gražiai nuolat kartoja, kad užtikrinsime mažumos teises, ir jis tuo rūpinasi natūraliai. Gera girdėti, kad iš anksto deklaruojama, jog bus atsižvelgiama, matoma ir kalbamasi. O šiaip, jeigu kalbėtume apie Seimą, tai Vytautas Petkevičius senokai romaną „Durnių laivas“ parašė, tai turbūt jis nerašė apie kitą laivą. Dauguma problemų yra susijusios su atskirais asmenimis: atskiri asmenys ir sekso skandalai, atskiri asmenys ir kokie nors privatūs interesai. Atskirų asmenų veikla įvertinama kaip viso Seimo veikla ir tada sakome, kad Seimas blogas. Paskutinis registruotas įstatymas dėl rentų niekada nebuvo darbotvarkėje, taip pat atsirado atskirų Seimo narių iniciatyva, bet šešėlis krinta ant viso Seimo. Todėl vertinkime ir konkrečiai, ir, žinoma, visumą.

Dabar sakoma, kad atėjo absoliučiai nauji ir jiems puikiai seksis. Taip nebūna. Reikia ir patyrusių žmonių. (I. Degutienė)

– Ponia Degutiene, jums ši kadencija buvo paskutinė. Kada ateina laikas išeiti iš politikos?

I. Degutienė: Žinote, kiekvienam žmogui savi kriterijai, bet manau, kad pasikeitė laikmetis, Lietuva šventė nepriklausomos valstybės trisdešimtmetį, jau užaugo nauja karta ir su tuo reikia taikytis. Kitas dalykas, ne tarybiniai metai, kai iki grabo lentos aukštos pareigos. Kol dar esi sveiko proto, energingas, tikrai reikia užleisti pozicijas jaunesniems, naujai kartai, kurios laukia nauji iššūkiai. Mes savo darbą padarėme, o dabar tikrai yra energingų, protingų, ambicingų žmonių, kurie turi visiškai kitokį mąstymą, negu kad buvo prieš 30 metų.

– Neužtenka būti išrinktam, kad taptum politiku, reikia daugiau. Kada galiausiai Seimo narys tampa tikru politiku?

I. Degutienė: Ne kartą esu sakiusi, kad pabuvęs vieną kadenciją Seime tikrai netampi politiku, – tai yra pradžiamokslis. Reikia mažiausiai 2–3 kadencijų, kad jau suvoktum politinius procesus, kokie yra demokratijos ir galų gale parlamentarizmo principai. Dabar sakoma, kad atėjo absoliučiai nauji ir jiems puikiai seksis. Taip nebūna. Reikia ir patyrusių žmonių, ir ta simbiozė tarp naujų bei senų tikrai turi būti darni.

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24