Lietuvoje

2020.11.11 19:47

Kraustynės Seime: prieš naują kadenciją – baldais nukrauti Seimo koridoriai

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.11 19:47

Šiomis dienomis apsilankius parlamente, baldų koridoriuose galima pamatyti daugiau nei politikų. O ir dažniausiai girdimas garsas – ne parlamentarų diskusijos, o siurblio burzgimas. Prieš prisiekiant naujajam Seimui, parlamento rūmuose prasidėjo kraustymosi darbai.

Šiomis dienomis apsilankius parlamente, baldų koridoriuose galima pamatyti daugiau nei politikų. O ir dažniausiai girdimas garsas – ne parlamentarų diskusijos, o siurblio burzgimas. Prieš prisiekiant naujajam Seimui, parlamento rūmuose prasidėjo kraustymosi darbai.

Dalis Seimo narių lieka dirbti turimuose kabinetuose, kiti, pasikeitus pareigoms ar dėl paprastesnės logistikos, kraustysis į naujus. Patalpas visiškai atlaisvinti turi į Seimą neperrinkti politikai. Tokių šiemet beveik 60.

Kabinetai skirstomi ne pagal Seimo narių norus

Pirmasis kabinetų skirstymo etapas jau vyksta, naujojo Seimo nariai teikia ir savo pageidavimus. Vis dėlto pirmiausiai politikus stengiamasi įkurdinti pagal frakcijas, t. y. kad tai pačiai politinei jėgai priklausantys Seimo nariai dirbtų arti vienas kito. Tik tada pildomi atskiri politikų norai.

„Jeigu kalbėtume apie didesnius ar mažesnius kabinetus, tai skirtumas yra tik toks, kad didesni kabinetai priklauso Seimo pirmininko pavaduotojams, t. y. valdybos nariams ir komitetų pirmininkams. Visi kiti Seimo nariai gauna tuos įprastus kabinetus, kuriuose turi sėdėti su patarėjais“, – kabinetų skyrimo tvarką aiškina Seimo kanceliarijos atstovė Justė Radzevičiūtė-Laugalienė.

Laba diena, Lietuva. Pandemija nerimą kelia šalies laboratorijose: bijo, kad medžiagų testavimui nebepakaks

Seimo nariams leidžiama dekoruoti kabinetus: kabinti paveikslus, auginti gėles ir panašiai, tačiau rimtesni remontai darbo vietoje nepageidaujami. Jei kabinetas ir jo apstatymas yra tinkami darbui, patalpos keičiantis kadencijai neremontuoja ir kanceliarija.

Seimo nariai turto prikaupė nevienodai

Kai kurie Seime nebedirbsiantys išsikraustė jau prieš savaitę, kaip, pavyzdžiui, Gintaras Steponavičius, kiti dėžes vis dar krauna. Vienas tokių – Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys: „Aš galvojau, kad daugiau to turto sukaupiau, bet praktiškai kelios valandos ir susidėjau tuos savo daiktus. Didžiausias krūvis visgi yra atsirinkti dokumentus. Kai kurie įsivaizduoja, kad Seimo narys tik sėdi kabinete kaip biurokratas, priiminėja žmones. Tiesą pasakius aš šitame kabinete labai retai buvau, nes pagrindinis darbas arba posėdžių salėje, arba diskusijose, susitikimuose. Taigi natūralu, kad kiekvienas Seimo narys sukaupia asmeninę dokumentaciją. Žinoma, stengiausi per daug nekaupti, neprisirišti prie tų popierių, tai šį kartą gan greitai tuos popierius atrūšiavau: kuriuos į makulatūrą, o kuriuos galbūt pasilikti.“

Kraustynėmis šiomis dienomis užsiima ir Virgilijus Poderys. Tik vieną kadenciją Seime dirbęs politikas stebisi sukauptu daiktų kiekiu: „Iš tikrųjų labai daug daiktų, kokias tris dėžes jau pridaviau. Ir, aišku, kaip visada tokiais atvejais yra ta problema, kad atrodo jog dar kažko prireiks. Tai ta Buridano asilo problema visada būna. Technologija yra paprasta: vienąkart perrenki, kitą dieną antrąkart, trečią dieną trečią ir, pasirodo, nieko nereik – išmeti. Tai tas išėjimo procesas galvojau, kad lengvas, pasirodo, ne toks lengvas yra.“

Nors V. Poderys pats nusprendė nebesiekti perrinkimo, pripažįsta, kad atsisveikinti su Seimu yra sunku: „Be abejo yra sentimentų. Visų pirma, elementarūs žmogiški sentimentai. Komitetų ir komisijų, kuriose dirbau, kolektyvas, mano patarėjų kolektyvas – sunku atsisveikinti, tas prisirišimas yra. Tai čia ta liūdnoji dalis, linksmoji – štai dabar išeinu į gatvę ir viską pradėsiu nuo nulio. Na, gal ne visai nuo nulio, bet vis tiek bus iššūkis, bus adrenalino.“

Po 24-erių Seime praleistų metų su politika atsisveikina ir Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė. Politikė, žinodama, kad jos darbo vietą greitai užims naujas šeimininkas, t. y. kitas Seimo vicepirmininkas, palieka jam ir dovaną – paveikslą su palinkėjimu.

Per ilgus darbo Seime metus konservatorė pakeitė beveik 10 kabinetų, taigi ir daiktų per tiek laiko sukaupė daug. „Atrodo, kokio turto čia gali užsigyventi, bet vis tiek atsiranda ir asmeninių dovanų, knygų labai daug. Knygas visas atidaviau į biblioteką, įvairią dokumentinę medžiagą atidaviau archyvui, na o tas asmenines dovanas, natūralu, reikia parsigabenti į namus.“

I. Degutienė sako, kad paliekant Seimą ne daiktų yra daugiausiai, o prisiminimų apie žmones. „Tikrai pas mane ateidavo įvairūs kolegos iš įvairių frakcijų. Ir pasikalbėti, ir „pabėdavoti“. Aš vis juokdavausi, kad nežiūrint kokios buvo mano pareigos, vis tiek visi žinojo, kad aš buvusi gydytoja. Ir jeigu kam nors su sveikata kas nors negerai pasidarydavo, tai visi ateidavo ir klausdavo: klausyk, Irena, ką tu gali patarti ir kur man kreiptis?“ – prisiminimais dalinasi politikė.

Dalis atsilaisvinusių Seimo kabinetų naujų šeimininkų sulauks jau penktadienį. Tądien prisieks tryliktasis Seimas.

Populiariausi

Petras Gražulis

Lietuvoje

2020.12.02 14:41

Kultūros komiteto posėdyje už Gražulio nugaros pasirodė apsinuoginęs vyriškis papildyta Gražulio komentaru, atnaujinta 18.15

5