Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.09 16:11

Vilniuje meningokoko infekcija pasiglemžė keturmetės gyvybę

DELFI.lt 2016.02.09 16:11

Vilniaus Visuomenės sveikatos centro (VSC) Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė DELFI patvirtino, kad sekmadienį dėl meningokokinės infekcijos mirė ketumetė mergaitė.

„Dėl silpnesnio imuninteto didesnei rizikos grupei priklauso vaikai iki 5 metų, tačiau amžiaus limito šiai ligai nėra“, – sakė specialistė.

G. Aleksienė priminė, kad šiai infekcijai būdingi gripo požymiai.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja pateikė ir statistiką: šiemet meningokokinė infekcija Vilniaus regione diagnozuota 8 asmenims, ši mergaitė – pirmoji auka. 2015 m. infekcija pakirto 32 asmenis, 2 atvejai buvo fatališki.

Kaip DELFI sakė mokslų daktarė Daiva Radzišauskienė, ūmūs smegenų ir jų dangalų uždegimai pasireiškia karščiavimu ir labai dideliu galvos skausmu. Tačiau kaip greitai progresuoja, priklauso nuo sukėlėjo.

Bakteriniai meningitai progresuoja labai greitai, žaibinė, dažniausiai meningokoko sukelta meningito forma ir per parą gali baigtis mirtimi. „Taip kad jei pasireiškia karščiavimas, odos bėrimas ir galvos skausmas, riekia skubiai į ligoninę“, – pabrėžė infekcinių ligų gydytoja.

Sunerimti reikėtų, jei temperatūra aukštesnė nei 38, tačiau, pasak dr. D. Radzišauskienės, ne visada priežastis – meningokokinė infekcija. Smegenų uždegimą gali sukelti ir pneumokokas, kurio atveju bėrimai pasireiškia rečiau. Ligoniams skauda galvą, vieniems tą pačią parą, kitiems po trijų pradeda trikti sąmonė. Pacientai tampa neramūs, sujaudinti, nebežino, kur yra. Tai irgi signalas, kad kuo greičiau reikia vykti į stacionarą.

Smegenų dangalų uždegimai – lengvesni, sąmonė netrinka. Pagrindinis simptomas, kad žmogus karščiuoja ir labai skauda galvą. Kartais prasideda pykinimas, vėmimas. Tuomet taip pat reikia vykti į ligoninę.

Jeigu pažeidžiami ne tik smegenų dangalai, bet ir pačios smegenys, ligoniui gali pasireikšti orientacijos, koordinacijos sutrikimai, pradėti trikti eisena, atsirasti drebėjimas, sutrikti sąmonė.

Visų encefalitų bruožas, kad vystosi smegenų pabrinkimas. Pabrinkus smegenims pažeidžiami gyvybiškai svarbūs centrai, nes smegenys reguliuoja visą kvėpavimo funkciją, širdies veiklą, kitas sistemas. Pradeda trikti sąmonė ir kvėpavimas. Tai – pagrindiniai dalykai, keliantys pavojų gyvybei.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi