Naujienų srautas

Lietuvoje2016.02.09 09:41

15 pasieniečių įtariami talkinimu kontrabandininkams ir automobilių vagims

15min.lt 2016.02.09 09:41

Už korupcines nusikalstamas veikas po pasieniečių imuniteto padalinių atliktų veiksmų pernai įtarimai buvo pareikšti 15 pareigūnų. Iš jų 3 jau yra nuteisti. Iš viso per pastarąjį dešimtmetį už korupcines nusikalstamas veikas nuteista daugiau kaip 120 Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) darbuotojų.

Su korupcija kovojančio ir jos prevenciją vykdančio VSAT Imuniteto skyriaus viršininkas Darius Škarnulis šiuo metu išskiria dvi pagrindines sritis, kuriose dažniausiai aptinkamos korupcijos apraiškos. Pirmoji – kyšininkavimas tarptautiniuose pasienio kontrolės punktuose (PKP), t. y. juose dirbančių VSAT pareigūnų neteisėti veiksmai, pasireiškiantys neteisėtu rinkliavų rinkimu iš sieną kertančių asmenų už neva sklandų ir greitesnį vykimą.

Pasak D. Škarnulio, vis dažniau gaunama duomenų apie PKP dirbančių pareigūnų piktnaudžiavimą tarnyba, kuomet į asmenų, vykstančių per sieną, dokumentus neteisėtai dedami atvykimo ar išvykimo spaudai. Retesni yra atvejai, kai punktuose dirbantys pasieniečiai, iš anksto susitarę su nusikaltimų organizatoriais, už piniginį atlygį leidžia nekliudomai į Lietuvą įvežti kontrabandines cigaretes, paslėptas automobiliuose specialiai įrengtose slėptuvėse, taip pat leidžia išgabenti iš Lietuvos vogtas transporto priemones. Nustatyti ir pareigūnų piktnaudžiavimai, susiję su nelegalių migrantų gabenimu per PKP.

Kita problema yra pasieniečių, dirbančių vadinamoje „žaliojoje juostoje“ pasienyje su Baltarusija, piktnaudžiavimas tarnyba. Kasmet demaskuojama pareigūnų, kurie už pinigus talkina kontrabandos organizatoriams, teikia jiems tarnybinio pobūdžio informaciją apie pasienio sargybų išsidėstymą, jų judėjimo maršrutus, laikinai „nepridengtas“ pasienio ruožo atkarpas, atskleidžia žinias apie VSAT pareigūnų naudojamos technikos galimybes ir pan.

„Pernai už korupcines nusikalstamas veikas po VSAT atliktų veiksmų įtarimai buvo pareikšti 15-ai pareigūnų: 7-iems iš Lazdijų rinktinės, 5-iems iš Vilniaus, 2-iems iš Pagėgių ir vienam iš Pakrančių apsaugos rinktinių, – skaičiuoja VSAT Imuniteto skyriaus viršininkas D. Škarnulis. – Dar 18 pareigūnų tarnybą paliko po prevencinių pokalbių“.

Per pastarąjį dešimtmetį už korupcines nusikalstamas veikas nuteista daugiau kaip 120 VSAT darbuotojų.

2015-aisiais VSAT imuniteto padaliniai taip pat patikrino daugiau kaip 700 asmenų, ketinusių mokytis Pasieniečių mokykloje, studijuoti teisę ir valstybės sienos apsaugą Mykolo Romerio universitete ar įsidarbinti VSAT. Beveik pusšimčiui tokių asmenų patikrinimų rezultatai buvo nepalankūs ir durys į sienos apsaugos sistemą jiems neatsidarė.

Korupcijos prevenciją vykdantys pasieniečiai praėjusiais metais įvertino beveik 2 tūkst. viešųjų pirkimų paraiškų bei, esant būtinybei, konsultavo jų rengėjus. Šiai sričiai ir toliau ketinama skirti padidintą dėmesį.

Didelis dėmesys skiriamas ir VSAT darbuotojų mokymams, kurių metu kalbama antikorupcijos, grėsmių nacionaliniam saugumui, lojalumo valstybei ir tarnybai bei kitomis aktualiomis temomis.

VSAT taip pat tikisi visuomenės pagalbos. Asmenims už suteiktą itin vertingą informaciją apie nusikalstamas veikas ekonomikai, verslo tvarkai ar finansų sistemai, korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas teisės aktai numato atlygį iki 14 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi