Lietuvoje

2020.11.09 22:45

Po Seimo gręžiasi į diplomatų postus – baiminamasi, kad tarnyba netaptų politinių lavonų kapinynu

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.09 22:45

Kai kurie kadenciją baigiantys politikai tolesnį darbą bando užsitikrinti diplomatinėje tarnyboje.

Pavyzdžiui, nebeperrinktas Seimo narys Egidijus Vareikis siekia susigrąžinti prieš dešimtmečius turėtą diplomato statusą. Užsienio reikalų ministerijos (URM) diplomatų atestacijos komisija rekomenduoja jį skirti vieno iš departamentų patarėju. Ilgamečiai diplomatai ir ekspertai tokią praktiką peikia – vadinamasis politikų įdiplomatinimas demotyvuoja tuos, kurie nuosekliai lipa diplomatinės karjeros laiptais.

Rinkimai Krikščionių sąjungai, su kuria kandidatavo Egidijus Vareikis, nebuvo sėkmingi. Nuo 2000-tųjų Seime dirbęs E. Vareikis kitai kadencijai nebegrįš.

Kadenciją baigiantys politikai darbą bando užsitikrinti diplomatinėje tarnyboje, bet ekspertai tokią praktiką peikia

Tačiau, atrodo, galės grįžti į URM, kur dirbo prieš išeidamas į Seimą.

„Turiu pasiuntinio diplomatinį rangą ir natūralu, kad išeidamas iš ministerijos, išeidamas į politiko misiją su galimybe, pasibaigus misijai statusą atstatyti“, – aiškina E. Vareikis.

URM aiškina, kad viskas pagal įstatymus – diplomatas, tapęs politiku ir pasibaigus kadencijai, turi teisę atkurti diplomato statusą. E. Vareikiui jau siūlomos ir pareigos URM Jungtinių Tautų, tarptautinių organizacijų ir žmogaus teisių departamente.

„URM Diplomatų atestacijos komisija, apsvarsčiusi Egidijaus Vareikio prašymą atkurti diplomato statusą ir įvertusi jo ilgametę patirtį Seimo Užsienio reikalų komitete bei veiklą Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje, rekomendavo atkurti E. Vareikio diplomato statusą ir įpareigojo Personalo vadybos ir delegavimo departamentą siūlyti E. Vareikiui užimti Jungtinių Tautų, tarptautinių organizacijų ir žmogaus teisių departamento patarėjo pareigas“, – rašoma URM pranešime.

Keičiantis valdžiai galimas ne vienas toks paskyrimas. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pretenduoja tapti Lietuvos generaliniu konsulu Los Andžele. Vis dėlto URM procedūra, BNS žiniomis, stringa, nes Ž. Vaičiūno kandidatūrą konservatoriai kritikuoja dėl jo taktikos, siekiant blokuoti Astravo atominės elektrinės energijos patekimą į Baltijos šalių rinką. Galimo skyrimo nei energetikos, nei užsienio reikalų ministrai nekomentuoja.

URM dirbantys konservatoriai ragina vengti tokių paskyrimų. Buvęs ambasadorius Žygimantas Pavilionis sako, kad į tokias pareigas, kokios siūlomos E. Vareikiui ar Ž. Vaičiūnui diplomatinės karjeros tarnautojai kopia 2–3 dešimtmečius.

„Diplomatinė tarnyba neturi būti politinių lavonų kapinynu. Jauni žmonės, kurie ateina, pamatę, kas vyksta toje tarnyboje, pusė iš jų palieka, nes supranta, kad niekada nepasieks karjeros pozicijų, apie kurias svajoja, nes jos užpildomos politiniais paskyrimais“, – kritiką žeria Ž. Pavilionis.

Būsimas Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas turi sukaupęs daugiau nei dvidešimties metų patirtį diplomatinėje tarnyboje, dirbo Briuselyje, Vašingtone, užėmė Aukštas diplomatines pareigas. Išėjo į privatų sektorių, o pernai bandė grįžti į diplomatinę tarnybą, bet nesėkmingai. Anot T. Gulbino, normalu, kai į postus skiriama kadencijos pradžioje.

„Visai kas kita, kai paskyrimai vyksta kadencijos pabaigoj, tada kyla klausimų – ar siekiama stiprinti tarnybą, ar yra kitų siekių. Didžiausia ir bene vienintelė motyvacija yra rotacija į užsienį diplomatams. Kai į tas pozicijas užsienyje atsiranda kandidatai iš šono, realiai motyvacija griūna“, – pabrėžia jis.

Į Seimą išrinktas politologas Raimundas Lopata sako, kad kitose šalyse kadenciją baigusių politikų patirtis ir žinios tinka akademinėje veikloje ar partijoje.

„Šiandien – tu valdžioj, rytoj – tu akademiniam pasaulyje. Galų gale, pačios partijos turi partinio aparato postus, į kuriuos sugrįžta po darbo vykdomojoje valdžioj“, – nurodo R. Lopata.

Diplomatinio įstatymo pakeitimai, kuriais vadinamasis politikų įdiplomatinimas būtų pripažintas demotyvuojančiu, Seimui pateikti, bet kol kas – nepriimti.

Populiariausi

Filipas Kirkorovas

Lietuvoje

2021.01.19 12:24

Istoriniame posėdyje subsidijas dėl neįvykusių Kirkorovo ir Šufutinskio koncertų vadino „baisia klaida“ atnaujinta 13.10; Skvernelis: CSKA tiesiogiai susijusi su Raudonąja armija – drauskime ir ją?

24