LRT FAKTAI
Mokykla

Lietuvoje

2020.11.09 21:01

LRT FAKTAI. Medikai sako, kad su kaukėmis šešiamečiai nealps – bijoti reikia ne to

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.11.09 21:01

Nurodymas, kad visi 6 metų amžiaus ir vyresni vaikai mokyklose turės dėvėti kaukes sukėlė nemenką pasipiktinimą: baiminamasi, kad kaukės pakenks vaikų sveikatai, jas nešioti bus pernelyg sunku.

LRT FAKTAI teiravosi specialistų, ar kaukės nešiojimas išties gali pakenkti vaikų sveikatai ir į ką turėtų atkreipti dėmesį jų tėvai.

Gąsdina sveikatos problemomis, renka pinigus advokatui

Vaikams pritrūks deguonies, jie alps ir bus žalojamos smegenys – tokiais įrašais socialiniuose tinkluose savaitgalį dalijosi ne viena paskyra. Be to, tėvai netgi raginami aukoti pinigus esą advokato paslaugoms, kad būtų kartu priešinamasi naujam sprendimui, ruošiami dokumentai, su kuriais neva būtų galima atsisakyti nešioti kaukes.

Tai tik kraštutiniai pavyzdžiai, tačiau naujoji tvarka sukėlė nemenką nerimą – pavyzdžiui, Lietuvos tėvų forumas savo žinutėje feisbuke informavo, kad pritrūkę oro vaikai turėtų kaukes nusiimti, o mokytojai „išklausė rekomendacijas, kaip padėti alpstantiems vaikams“.

Tėvų atstovas: iš vaiko tikimės elgesio nelyg iš chirurgo operacinėje

LRT.lt kalbintas asociacijos Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas sakė, kad tėvai susirūpinę, nes pasigenda nuoseklumo pastarojo meto sprendimuose dėl pandemijos valdymo.

„Šešerių, aštuonerių, devynerių metų vaikas niekada nesielgs kaip chirurgas operacinėje, – D. Trečiakauskas atkreipė dėmesį į tai, kad kaukę svarbu dėvėti tinkamai, o tai vaikams sudėtinga. – Ar valdžia užtikrins kaukių keitimą, utilizavimą?“

Paklaustas, kodėl asociacija atkreipė dėmesį į mokymus mokytojams, kaip elgtis alpstant vaikams, jis patikslino, kad tai gandai, tačiau atkreipė dėmesį, jog Lietuvos tėvų forumas remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nurodymais.

PSO rekomendacijose nurodoma, kad kaukių nešioti nerekomenduojama vaikams, kol jiems nėra suėję 6 metai. Tai grindžiama tuo, kad jie gali nesuprasti, kaip dėvėti kaukes saugiai, kyla pavojus sveikatai. Nuo 6 iki 12 metų kaukių nešioti PSO nei rekomenduoja, nei draudžia: sprendimų priėmėjams siūloma spręsti savo nuožiūra pagal tai, kaip plinta pandemija. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad tokio amžiaus vaikai gali nemokėti kaukių dėvėti taisyklingai, vadinasi, ir prievolė būtų neefektyvi.

Manoma, kad dėl raidos ypatumų vaikas negalės jos nešioti, nusiimti tinkamai.

Nuo 12 metų, pasak PSO, vaikai turėtų gebėti kaukes dėvėti taip, kaip ir suaugusieji. Vis dėlto nėra minima, kad kaukės kelia pavojų kvėpavimo funkcijai. PSO ir medikai, taip pat ir Lietuvos, ne kartą yra paneigę, kad nešiojant kaukes trūksta deguonies.

Tuo metu Švietimo, mokslo ir sporto ministerija LRT.lt informavo, kad pedagogams kas penkerius metus rengiami pirmosios pagalbos teikimo mokymai.

Vaikų gydytoja: alpti dėl kaukės negalima

LSMU Kauno klinikų Vaikų reabilitacijos ligoninės „Lopšelis“ gydytoja vaikų neurologė Indrė Bakanienė paneigė nuogąstavimus, kad vaikų kvėpavimui galėtų pakenkti kaukės nešiojimas.

„Kaukės gaminamos iš orui pralaidžios medžiagos, praleidžia deguonį ir anglies dvideginį, todėl dėvint kaukę trūkti oro neturėtų, alpti dėl to negalima“, – aiškino gydytoja.

Kaukių nešiojimo rekomendacijos mažiems vaikams – psichologijos, o ne fiziologijos klausimas.

Paklausta, kodėl PSO rekomenduoja kaukę nešioti tik nuo tam tikro amžiaus, ji atkreipė dėmesį į vystymosi ypatumus. Kitaip sakant, kaukės dėvėjimo efektyvumą lemia vaiko elgesys.

„Manoma, kad dėl raidos ypatumų vaikas negalės jos nešioti, nusiimti tinkamai. Ją čiupinėsis, nusmauks, nusiėmęs gal rankų tinkamai nenusiplaus. Remiantis taisyklėmis, negalima čiupinėti kaukės rankomis, nusiėmus reikia kruopščiai jas plauti, kaukę išmesti į jai skirtą vietą“, – atkreipė dėmesį medikė.

Paklausta, kaip tėvai galėtų padėti vaikams, pašnekovė atkreipė dėmesį į rodomą pavyzdį.

„Jeigu situacija rizikinga ir tėvai gali užtikrinti tinkamą dėvėjimą, [PSO] kaukė rekomenduojama nepriklausomai nuo amžiaus <...> Tėvai gali padėti savo vaikams paaiškindami, kodėl kaukių reikia, patys parodydami pavyzdį, kad jas reikia tinkamai dėvėti, pamokydami vaikus“, – teigė I. Bakanienė.

V. Pečeliūnas: jei infekcija būtų pavojingesnė vaikams, kaukes mokyklose būtume pamatę dar anksčiau

Tuo metu gydytojas hematologas, Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas Valdas Pečeliūnas LRT.lt taip pat aiškino, kad kaukių nešiojimo rekomendacijos vaikams – psichologijos, o ne fiziologijos klausimas.

„Mažų vaikų plaučiai mažesni, kaukė padidina vadinamojo negyvo oro tūrį, tai santykinai didesnis poveikis nei suaugusiesiems“, – sakė jis. „Negyvas oras“ – tai pakartotinai įkvepiamas jau iškvėptas oras, tačiau net ir nešiojant kaukę jo kiekis nepadidėja kritiškai.

Vyresni nei 6 metų vaikai su kauke turėtų susitvarkyti be problemų, aiškino gydytojas. „Kalbant apie tai, ar kaukė gali sukelti dusulį, reikėtų galvoti apie kraujo dujų matavimą“, – sakė V. Pečeliūnas. Toks matavimas, atliekamas pulsoksimetru, parodo, ar kraujyje netrūksta deguonies.

Visa kita, pasak pašnekovo, yra fizinis diskomfortas, o vaikams kaukės nėra rekomenduojamos dėl dviejų priežasčių: vaikai gali nemokėti jų dėvėti tinkamai, taip pat vaikai turi mažesnę riziką susirgti sunkia COVID-19 sukeltos ligos forma. Gydytojas įsitikinęs, kad jei infekcija būtų labiau išplitusi tarp mokyklinio amžiaus vaikų, kaukių nešiojimas būtų buvęs privalomas dar anksčiau.

„Chirurgai su kaukėmis ir respiratoriais išdirba ilgas valandas, tai nemalonu, bet problemų nesukelia“, – sakė jis.

Pradinės mokyklos direktorė: mokytojams atsirado papildomo darbo

Anksčiau LRT.lt kalbinta Molėtų pradinės mokyklos direktorė Regina Pumputienė atkreipė dėmesį, kad pedagogams atsirado nauja pareiga – prižiūrėti, ar vaikai nepamiršta dėvėti kaukės. Pašnekovė pridūrė, jog tėvai turėtų įdėti net kelias kaukes, kad vaikai galėtų jas pasikeisti.

R. Pumputienės teigimu, moksleiviams prie naujos tvarkos priprasti nelengva.

„Pirma diena, bet matyti, kad vaikams sudėtinga jas dėvėti. Dalis mokinių mokykloje būna iki penktos valandos, net nežinau, kaip jie jausis dienos pabaigoje. Sunkiai įsivaizduoju, kaip tai pavyks“, – kalbėjo pradinės mokyklos vadovė.

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad kaukes šešerių metų ir vyresniems vaikams nešioti bus privaloma tik mokyklose, kai kilo klausimų, ar prasminga jas nešioti darželiuose, kur kartu mokosi ir šešerių metų, ir jaunesni vaikai.

Dezinformacija / pseudomokslas

LRT FAKTAI kalbinti medikai paneigė, kad vaikams ir suaugusiesiems dėvint kaukę kyla pavojus alpti arba dusti. Tiek pašnekovai, tiek PSO aiškina, jog vaikai nuo 6 metų kaukes dėvėti gali, tačiau reikėtų pasirūpinti, kad tai būtų daroma tinkamai, nes kitu atveju tokia apsauga nebus veiksminga.

Taip pat nebuvo gauta informacijos, kad dėl kaukių būtų nualpęs nors vienas vaikas ar kad mokytojams vedami kursai, kaip elgtis tokiu atveju.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad svarbiausia – užtikrinti, jog kaukės būtų dėvimos tinkamai ir kad vaikai turėtų galimybę jas pasikeisti.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt