Lietuvoje

2020.11.09 17:40

Panevėžiečiai prikėlė uždarytą mokyklą naujam gyvenimui – sukūrė išskirtinius globos namus seneliams

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.09 17:40

Panevėžiečių šeima siekia keisti visuomenės požiūrį į senelių globos namus. Jie buvusią kaimo mokyklą pavertė moderniais namais senjorams – čia sudarytos sąlygos gyventi ne pagal nustatytą dienotvarkę, o planuotis ją savarankiškai.

86-erių panevėžietė Aldona Stanislava Valavičienė sako, kad pasirinko būtent šiuos globos namus, nes nenorėjo užkrauti naštos artimiesiems.

„Sunku šeimos nariams rūpintis senaisiais tėveliais, močiutėmis. Visi yra užsiėmę, išvažiuoja į darbus, o namuose lieki vienas. Čia (globos namuose – LRT.lt) gali užsiimti kuo nors“, – pasakoja panevėžietė.

Žinios. „Pfizer“: bandymų rezultatai rodo, kad gaminamos COVID-19 vakcinos efektyvumas siekia 90 proc.

Prieš kelerius metus uždarius Panevėžio rajono Ėriškių mokyklą, pastatas liko tuščias. Jauna panevėžiečių šeima, matydama senelių globos namų poreikį šalyje, ypač kaimuose, įsigijo šį pastatą ir nutarė apgyvendinti senjorus. Nors pripažįsta, kad patalpos labiau būtų tikusios pobūvių salėms. Pasak senelių globos namų įkūrėjos Eglės Talačkienės, jie iš anksto nusprendė: įstaiga nė iš tolo neprimins įprastų globos namų.

Pas mus visi senelių namai asocijuojasi su ligonine ar slauga ir mano, jei jau senelis senelių namuose, tai jau viskas, niekam jis čia nebeįdomus, neberūpi. Mes kaip tik norime parodyti senjorams, kad jie gali oriai gyventi, daug pamatyti.

„Pas mus visi senelių namai asocijuojasi su ligonine ar slauga ir mano, jei jau senelis senelių namuose, tai jau viskas, niekam jis čia nebeįdomus, neberūpi. Mes kaip tik norime parodyti senjorams, kad jie gali oriai gyventi, daug pamatyti“, – tikina E. Talačkienė.

Globos namų įkūrėjai sako siekiantys sukurti namų aplinką, kurioje nėra nurodymų, kada valgyti, kada miegoti, kada eiti pasivaikščioti. Čia gyvenantiems netgi sudaryta galimybė keliauti po Lietuvą ir pamatyti vietas, kurias galbūt ne visiems pavyko aplankyti anksčiau.

„Planuojame, kad jie išvažiuotų aplankyti tas vietas, kad ir tą pačią Trakų pilį, į Vilnių nuvažiuoti, į teatrą Panevėžio nuvažiuoti, nes nemanau, kad senjorai kažkur po teatrus vaikšto“, – teigia vienas iš senelių globos namų įkūrėjų Andrius Talačka.

Eglė ir Andrius šiuos namus kūrė pasitelkdami ne profesionalus, o vietos bendruomenę ir pačius senjorus.

„Kambarius įrengėme atsižvelgdami, kaip jie norėtų. Konsultavomės, klausėme ne architektų, ne dizainerių, o klausėme senelių“, – aiškina globos namų įkūrėja.

Pasak Ėriškių kaimo bendruomenės pirmininkės Virginijos Giedraitienės, vietos gyventojams patogu, kai tokia įstaiga šalia namų, savoje aplinkoje.

„Atsiradus tokiai situacijai, kai jie negali būti vieni namie, jiems nereikėtų išvažiuoti iš savo kaimo ir jie galėtų čia leisti dienas, tai būtų labai šaunu. Šita idėja žmonės tikrai labai džiaugiasi“, – sako bendruomenės pirmininkė.

Talačkai pripažįsta – steigiant senelių globos namus buvę nemažai biurokratinių kliūčių, tačiau jas įveikė. Ir nesinaudojo jokiomis projektinėmis lėšomis, ėmė banko paskolą ir investavo savo santaupas.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10