Lietuvoje

2020.11.17 05:30

Naująją SAM reklamą pamačiusi dukrą su negalia auginanti mama pasiguodė: pasijutau šiukšle

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.11.17 05:30

„Vaikai, kurių mamos vartoja alkoholį nėštumo metu, turi elgesio ir vystymosi sutrikimų“, – sakoma naujoje Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) socialinėje reklamoje. Tokia siunčiama žinutė sulaukė daug kritikos – LRT.lt pašnekovės įsitikinusios, kad tokia reklama atsakomybę už vaiko gerovę perkelia mamai, ją kaltina ir stigmatizuoja įvairius sutrikimus. Sveikatos apsaugos ministras sako, kad reklama buvo ne taip suprasta ir nėra skirta kam nors kaltinti ar smerkti.

Šis reklaminis vaizdo įrašas apie alkoholio vartojimą nėštumo metu finansuotas iš Savižudybių prevencijos programos lėšų. Savižudybių prevencijos temai šiais metais skirta 380 tūkst. eurų, iš jų 100 tūkst. eurų planuota išleisti socialinei reklamai prieš alkoholio vartojimą. Kaip tvirtino SAM, ši programa prisidės prie savižudybių prevencijos, tačiau suicidologai sąsajų neįžvelgia.

Kaip portalą LRT.lt informavo ministerija, socialinei reklamai kurti skirta 9 tūkst. eurų, o jai viešinti – transliacijoms didžiųjų šalies miestų viešajame transporte – numatyta dar 6 tūkst. eurų.

„Viena iš dešimties moterų vartoja alkoholį nėštumo metu. Jos įsivaizduoja, kad egzistuoja toks dalykas kaip saugi dozė. (...) Jei nėščia moteris vartoja alkoholį, tai yra tas pats, kas gertų alkoholį ir vaikas, esantis jos pilve“, – taip pradedama SAM socialinė reklama apie alkoholį nėštumo metu.

Tiesa, anksčiau paskelbtą reklamos įrašą ministerija pašalino, o ją įkėlė iš naujo.

Toliau reklamoje vaizduojamas verkiantis kūdikis, vėliau – rėkiantis ir daiktus nuo stalo nutrenkiantis berniukas.

„Vaikai, kurių mamos vartoja alkoholį nėštumo metu, turi elgesio ir vystymosi sutrikimų. Mokymosi sunkumai, hiperaktyvumas, pažeista psichika – ir tai tik ledkalnio viršūnė. Alkoholis nėštumo metu gali sukelti vystymosi atsilikimą. Atsilikimą, kurio buvo galima išvengti. Tu esi atsakinga už tai, kas tavo vaiko laukia ateityje. Problemos mokykloje, agresija, priklausomybės – ar tai yra tai, ko linki savo vaikui?“ – klausiama reklamoje.

„Pasijutau šiukšle“

Negalios organizacijų forumo vadovė Henrika Varnienė, auginanti neįgalią dukrą, savo feisbuko paskyroje rašo, kad pažiūrėjus tokią reklamą kyla tik viena mintis – neva dukra neįgali gimė todėl, kad nėštumo metu buvo vartojamas alkoholis.

„Ir kadangi dukrai sunki negalia, matyt, nemažus kiekius vartojau“, – ironizuoja H. Varnienė.

Pažiūrėjus tokią reklamą kyla tik viena mintis - kad todėl, kad mano dukra gimė su negalia - aš vartojau alkoholį. Ir,...

Posted by Henrika Varnienė on 2020 m. lapkričio 9 d., pirmadienis

Įdomu, ar reklamos kūrėjai konsultavosi su mamomis, apie kurias kalba, su mamomis, kurių vaikai turi mokymosi sunkumų, su proto ir psichikos negalios vaikus auginančiomis šeimomis, ar būtent tų šeimų tokia reklama nežemina, svarsto Negalios organizacijų forumo vadovė.

„Nes mane žemina. Ir pabaigai, kuo daugiau tokių žinučių eteryje bus iš valstybinio sektoriaus, tuo daugiau savižudybių bus. Nes mamos lieka šiukšlės tik su savo ir su savo vaiko problema. Visiškai nepatiko. Pasijutau šiukšle“, – rašo H. Varnienė.

Kaltinama motina, gąsdinama diagnozėmis

Kalbėdama apie šią reklamą, viena iniciatyvos „Mama mums rūpi“ kūrėjų Nida Vildžiūnaitė sako, kad buvo surasta niša, kurioje mama dar neapginta ir dar neturi užnugario.

Leidinių „Nėštumo kalendorius“ ir „Kūdikio dienoraštis“ sumanytoja bei leidėja N. Vildžiūnaitė tvirtina, kad ši žinutė pagrįsta įvairiomis vaikų psichikos sveikatos problemomis ir yra nukreipta į vieną žmogų – moterį.

„Tai nukreipta į mamą, tai yra mamai skirta prevencija ir gąsdinimas diagnozėmis. Tai nėra etiška“, – portalui LRT.lt sako N. Vildžiūnaitė.

Ji taip pat kelia klausimą, kodėl reklamoje analizuojama tik viena alkoholio vartojimo rizika, o jei matoma problema, būtų puiku, kad jai būtų skiriama daugiau dėmesio, kad ji būtų analizuojama.

„Šią žinutę „nulis alkoholio – nulis rizikos“ iš sveikatos apsaugos ministro aš tikrai girdžiu daugiau nei 10 metų. Jis šią problemą kaip ir žino, mėgsta, bet kyla klausimas, jei jau yra aktuali, jautri problema, jei nori jai skirti dėmesio, tai nustatyk, kokia tiksli problema, kokio dydžio, kas ją stebi, fiksuoja, kas duomenis renka, kokios išvados, ką mokslininkai kalba, gal turit strategiją, kaip kovoti, kas ją įgyvendins, kada, kokio poveikio siekiama. Jei rodote rūpestį, rodykite jį tinkamai“, – svarsto iniciatyvos „Mama mums rūpi“ kūrėja.

Pasak jos, reklamoje pasirinkta viena mama, kuriai skiriama visa atsakomybė, ir jai sakoma: negerk. Žinome Lietuvos alkoholio vartojimo kultūrą, turime ilgalaikių problemų, o suvartojamo alkoholio kiekis yra didžiulis ir tarp vyrų, ir tarp moterų, pabrėžia N. Vildžiūnaitė.

Reklama ministerija nusikrato atsakomybės

Pašnekovės teigimu, norint siųsti prevencinę žinutę, ją reikėtų orientuoti į visą šeimą, kadangi šiuo atveju ministerija nusikrato atsakomybės.

„Jei moteriai sakai „negerk“, tai nusikratai atsakomybės kaip institucija. Jei moteris geria, vartoja alkoholį nėštumo metu, panašu, kad ji negali to nedaryti, kad ji serga alkoholizmu. Sumenkinti ligą, priklausomybę ir pasakyti, kad imk ir negerk, yra tas pats, kas žmogui, kuriam yra depresija, pasakyti, kad imk ir neliūdėk. (...) Siunčiama tokia žinutė – mes, kaip SAM, nepadarėme nieko ir neplanuojame nieko daryti, bet tu, mama, būk gera, negerk, ir problemos nebeliks“, – piktinasi N. Vildžiūnaitė.

Ji reklamoje taip pat įžvelgia kaltinimų, nukreiptų į mamą. Anot pašnekovės, automatiškai daroma išvada, kad, jei vaikas susiduria su raidos sutrikimais, kalta mama. Reklaminė žinutė akivaizdžiai sako, kad, mama, tu pasižiūrėk, ką darai su savo vaiku, tarsi esi kalta dėl vaiko psichikos sveikatos problemų, apgailestauja N. Vildžiūnaitė.

„Paranku ir patogu kaltinti mamą, nes jaučiamas supermamų puolimas, jis įgavęs geroką pagreitį. Yra bendruomenė, kuri linkusi kaltinti ir save. Manau, kad pamačiusios tokią žinutę mamos dar kartą persiskaičiuos taures, jei yra jų pakėlusios nėštumo metu, už galvos bus susiėmusios ir tos, kurios augina trimetį, o jam yra eilinės raidos bangos. Neduok Dieve, jei turi vaikas sutrikimų, ligų...

Kokia siunčiama žinutė? Kad, mama, skaičiuok savo taures. Akivaizdus kaltinimas. Ir ypač iš Sveikatos apsaugos ministerijos tokia žinutė labai skausminga“, – kalba iniciatyvos „Mama mums rūpi“ kūrėja.

Reklama stigmatizuoja, stereotipizuoja

„Psichikos sveikatos perspektyvos“ direktorė Karilė Levickaitė portalui LRT.lt sako, kad reklamoje „yra daug bėdų“. Anot jos, reklamoje aiškinama, kad vaikai, kurių mamos vartoja alkoholį nėštumo metu, turi visokių elgesio ir vystymosi sutrikimų.

„Tai labai stipriai į socialinę atskirtį siunčia mamas ir tėvus, šeimas, kurios turi psichikos sveikatos raidos sunkumų. Tai suponuoja, tarsi tokių sunkumų kyla dėl to, kad mamos vartojo alkoholį, nors sutrikimus ir sunkumus lemia labai įvairios priežastys. Reklama dar labiau sustiprina stigmą, tai yra kampanija, stigmatizuojanti tam tikras visuomenės grupes. Šiuo atveju – vaikus ir šeimas, turinčias sunkumų“, – tvirtina K. Levickaitė.

„Psichikos sveikatos perspektyvos“ vadovės teigimu, reklamoje prigeneruota labai daug diagnozių – nuo raidos iki emocinių sunkumų, vardijami visokie pavadinimai, kurie turėtų žmones labai gąsdinti, vaizduojami vaikai, kurie netinkamai elgiasi. O toks vaikų vaizdavimas stigmatizuoja patį sutrikimą ar sunkumą, patologizuoja elgesį.

„Elgesio ir vaikų patologizavimas – baisus dalykas, kurio apskritai reikėtų atsisakyti. Žiūrint giliau, iki šiol neturime biopsichosocialinio požiūrio į psichikos sveikatos aspektus. Matome, kad biologiniai, psichologiniai ir socialiniai veiksniai yra vienodai svarbūs psichikos sveikatos kontekste.

O čia yra teigiama, kad sunkumus lemia biologinės priežastys, kad dėl alkoholio vartojimo kažkas pasikeičia ir turime sutrikimą. Tai yra neteisinga – paauglių sunkumus sąlygoja daugybė veiksnių“, – argumentuoja K. Levickaitė.

Pasak jos, reklamoje jaučiamas motinų kaltinimas dėl vaikų sunkumų yra žiaurus, nes šeimos, turinčios vaikų su didesniais poreikiais, susiduria su įvairiomis problemomis, negauna tinkamų paslaugų. Jaučiamas ir lyčių stereotipizavimas, neadekvatus didelės atsakomybės mamai primetimas, priduria „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vadovė.

K. Levickaitė primena bylą Alytuje, kai mama, auginanti vaiką su autizmo sindromu, nesulaukusi institucijų pagalbos, kartu su juo nušoko nuo tilto. Šiai moteriai gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų arba iki gyvos galvos.

„Kaltiname mamą už tai, kaip ji pasielgė. Bet pažiūrėkime į jos asmeninę ir institucinę atsakomybę. Tada iš SAM, kuri turi rūpintis ir užtikrinti paslaugas, išeina žinutė, kad jūs pačios geriat. Tai tragedija“, – apgailestauja K. Levickaitė.

Sąsajų su savižudybių prevencija neįžvelgia

100 tūkst. eurų – tokią pinigų sumą Sveikatos apsaugos ministerija planuoja išleisti socialinei reklamai prieš alkoholio vartojimą. Dalis pinigų skirta ir šiai reklamai, kuri būsimiems tėvams aiškina apie alkoholio žalą vaisiui. Tai savižudybių prevencijos dalis.

Paklausta, kaip alkoholio prevencija susijusi su savižudybių prevencija, K. Levickaitė patikina: „Niekaip.“ Šią savižudybių prevencijos plano dalį jau anksčiau kritikavo suicidologai.

Kaip anksčiau rašė LRT.lt, dar vasario mėnesį Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentas psichologas Paulius Skruibis pasitraukė iš SAM suburtos darbo grupės savižudybių problemai Lietuvoje spręsti. Tada jis sakė nematąs prasmės toliau dirbti, nes savižudybių skaičių ministerija mažins per socialinę reklamą prieš alkoholio vartojimą, o tam skirs 100 tūkst. eurų.

Portalui LRT.lt psichologas sakė, kad jo pasitraukimas iš darbo grupės nebuvo „vien tik idėjinis išsiskyrimas“. Anot jo, dar 2019 metais su ministerijos atstovais vyko keli susitikimai, juose buvo aptariami savižudybių prevencijos būdai.

Vis dėlto nė vienoje iš diskusijų nebuvo kalbama apie socialinės reklamos, skirtos alkoholio vartojimo prevencijai, turinio kūrimą ir viešinimą. Šiai veiklai numatyta didžiausia suma – 100 tūkst. eurų.

„Ji net nebuvo aptariama ir staiga atsiranda kaip pagrindinė pagal lėšas priemonė. Kas priima šį sprendimą? Nesuprantu, man atrodo, tai mažų mažiausiai neskaidru“, – tuomet sakė suicidologas.

Pasigenda dėmesio nėščiųjų psichikos sveikatai

N. Vildžiūnaitė portalui LRT.lt sako, kad SAM kaip niekas kitas savo veiksmus turėtų pagrįsti tyrimais, orientuotis į tyrimus ir į mokslą, ypač žinant, kad Lietuvos žmonių psichikos sveikatos būklė yra silpna, kad dar yra didžiulė stigma, kalbant apie įvairius vaikų sutrikimus.

Nėščiųjų psichikos sveikatai taip pat skiriama labai mažai dėmesio, pažymi pašnekovė. Anot jos, kiekviena nėščioji turėtų bent kartą pasikalbėti su jautriu psichologu.

„Svarbu ne tik tai, kaip vystosi vaikutis ir ar kraujas geras. Labai svarbu skirti dėmesio jausmams, baimėms, suprasti kylančią įtampą, priimti asmeninį pokytį, peržvelgti turimus lūkesčius, įvertinti aplinką, kurioje gims vaikas, suvokti abiejų partnerių atsakomybę, iš anksto žinoti, kaip nelikti vienai, kai bus sunku, kaip atsikratyti stigmos, kad esi pati viena už viską atsakinga“, – pabrėžia N. Vildžiūnaitė.

Veryga: reklama buvo neteisingai interpretuota

Komentaro LRT.lt kreipėsi ir į ministeriją, tačiau ministerijos atstovai nurodė klausimus užduoti per ministro spaudos konferenciją.

Kaip konferencijoje sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, socialinė reklama buvo ne taip suprasta arba ne taip interpretuota. Tikrai niekas nesiruošia nieko kaltinti – reklama ne tam skirta, kad ką nors apkaltintų ar pasmerktų, kalbėjo ministras.

„Net ir tais atvejais, kai raidos sutrikimus lemia būtent alkoholio vartojimas nėštumo metu, o būtent apie tokius atvejus čia ir kalbame, tikrai ne apie visus, nes jų gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tai netgi tais atvejais niekas nesiruošia užsiimti mamų ar moterų kaltinimu. Atvirkščiai – ši socialinė reklama skirta tam, kad tos, kurios dar nesilaukia, planuoja šeimą, suprastų, jog rizika yra didelė, ir priimtų teisingus sprendimus“, – tvirtino A. Veryga.

Pasak ministro, socialine reklama niekas nenorėjo pasakyti, kad absoliučiai visi raidos sutrikimai susiję su alkoholinių gėrimų vartojimu nėštumo metu.

„Labai gaila, kad ji buvo taip suprasta ir interpretuota“, – sakė ministras.

A. Veryga taip pat svarstė, kad ši reklama turėtų būti paveiki ne tik moterims, bet ir vyrams, kurie kartu su moterimis planuoja šeimą.

„Būtų labai gražu, jei planuodami šeimą ir laukdami kūdikio jie abu būtų solidarūs ir nevartotų alkoholinių gėrimų“, – vylėsi ministras.

A. Verygos teigimu, jei ministerija matys, kad dėl reklamos kyla nesusipratimų ir žmonės neteisingai supranta socialinės reklamos tekstą ar neteisingai jį interpretuoja, bus mėginama padaryti jį aiškesnį, kad tokių klausimų dėl stigmatizacijos nekiltų.

Kaip reklama prisidės prie savižudybių prevencijos?

Ministerijos pasiteiravus, kaip tokia reklama mažina savižudybių skaičių ir kokią savižudybių prevenciją atlieka, SAM atstovai sakė, kad ne tik vaiko fizinė ir psichinė, bet ir emocinė sveikata bei gerovė prasideda dar jam negimus ir tiesiogiai priklauso nuo būsimos mamos gyvensenos.

Daugiau apie reklamos įtaką savižudybių mažinimui SAM ekspertai nekalbėjo, tačiau atsakant į šį klausimą paminėta, jog visuomenės informavimo kampanija – vaizdo klipo sukūrimas ir jo transliacija – yra emocinės pagalbos priemonė, „kuria ministerija siekia padėti nuo priklausomybių kenčiančioms moterims ir atkreipti visuomenės dėmesį į pačius pažeidžiamiausius – jos būsimuosius narius, kurių sveikatą ir gyvenimo kokybę gali nulemti mamos, nors ir nedideliais kiekiais, vartojamas alkoholis“.

„Motinos vartojamas alkoholis sukelia vaiko alkoholinį sindromą, pasižymintį įvairiais apsigimimais, augimo ir elgesio sutrikimais. Alkoholio vartojimas iki pastojimo ir per nėštumą didina persileidimų bei vaisiaus mirties riziką, trumpina nėštumo trukmę ir padidina priešlaikinio gimdymo (gimdymas iki 37-os nėštumo savaitės) riziką, vienkartinis didelio alkoholio kiekio suvartojimas trečią nėštumo trimestrą veikia vaisiaus elgesį ir sutrikdo jo kvėpavimą“, – į klausimą, kaip reklama padės mažinti savižudybių skaičių, atsakė ministerija.

Anot SAM atstovų, remiantis Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet bent trys naujagimiai gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu.

„Deja, besilaukiančios moterys nėra tiriamos dėl alkoholio vartojimo, tačiau, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, pastebima tendencija, kad į Galimų įvaikinti vaikų apskaitą įrašoma vis daugiau vaikų, turinčių sunkių sveikatos sutrikimų (vaisiaus alkoholinis sindromas, fenotipas, būdingas vaisiaus alkoholiniam sindromui, specifinis mišrus raidos sutrikimas, hidrocefalija ir kt.). Dalis šių sutrikimų yra susiję su tėvų piktnaudžiavimu psichoaktyviosiomis medžiagomis“, – teigiama atsakymuose.

Pasak ministerijos, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto atliktas tyrimas parodė, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis alkoholį vartojo 3 proc. nėščiųjų, o 0,15 proc. naujagimių kraujyje rasta labai didelės koncentracijos PEth, – tai reiškia, kad jų motinos paskutinėmis nėštumo savaitėmis didžiuliais kiekiais vartojo alkoholį.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

VšĮ „Krizinio nėštumo centras“ teikia pagalbą moterims, išgyvenančioms neplanuotą, krizinį nėštumą, kūdikio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo ar aborto, o taip pat moterims, kurios po gimdymo išgyvena depresiją.

Pagalbos galite kreiptis tel. 8 603 57912; pagalba@neplanuotasnestumas.lt; www.neplanuotasnestumas.lt

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
Žygimantas Pavilionis

Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11