Lietuvoje

2020.11.09 13:19

Dėmesio akiratyje – privalomos kaukės mokiniams: tėvai piktinasi, mokytojai įgyvendina skubotą tvarką

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.11.09 13:19

Taisyklė, kad kaukes mokyklose turi dėvėti ne tik mokytojai, bet ir mokiniai, tarp jų – ir pradinukai, sukėlė nemenką pasipiktinimą. Internete kuriamos peticijos, kurias per savaitgalį pasirašė tūkstančiai žmonių. Lietuvos tėvų forumas, įžvelgdamas praėjusią savaitę nustatytos tvarkos nelogiškumą, ragina tėvus padėti vaikams susitaikyti su kaukės dėvėjimu, pasikalbėti ir įsitikinti, kad vaikas suprastų, kad, pradėjus trūkti oro, reikėtų nusiimti kaukę ir giliai įkvėpti.

Molėtų pradinės mokyklos direktorė Regina Pumputienė pasakojo, kad nuo pirmadienio įsigaliojus naujai tvarkai pedagogams tenka įdėmiai prižiūrėti, ar vaikai nepamiršta dėvėti kaukės. Iki šiol kaukes vaikai dėvėdavo tik per pertraukas bendrose erdvėse, o klasėse per pamokas jų nereikėdavo, kaukes ar skydelius naudodavo tik mokytojai.

R. Pumputienė pasidžiaugė, kad pirmadienio rytą tėvai vaikams įdėjo po antrą kaukę – ar medicininę, ar medžiaginę, tad vaikai pabėgioję per pertraukas ir kaukei sudrėkus ją pasikeičia.

„Pirma diena, bet matyti, vaikams sudėtinga jas dėvėti. Dalis mokinių mokykloje būna iki penktos valandos, net nežinau, kaip jie jausis dienos pabaigoje. Sunkiai įsivaizduoju, kaip tai pavyks“, – kalbėjo vadovė.

Jau anksčiau pedagogai prašė tėvų parūpinti antrą kaukę, mat maži vaikai jas pameta.

R. Pumputienė sakė, kad pastaruoju metu mokytojams išaugo pareigų skaičius. Dabar jie turi pasirūpinti ir kad vaikai nepamirštų dažniau rankas plauti, ir temperatūrą pasimatuoti prieš pamokas, ir sužiūrėti, kad dėvėtų kaukę žaisdami kieme.

„Bet pedagogai supranta, kad taip saugo ir vaikus, ir save“, – pabrėžė direktorė.

Vilniaus „Žiburio“ pradinės mokyklos direktorė Lina Venskutė sakė su mokinių tėvais dar nespėjusi aptarti privalomo kaukių dėvėjimo, mat tik penktadienį pasirodė tokia tvarka. Tačiau pirmadienio rytą keblumų nekilo, nes vaikai kaukes ir taip dėvi viešose vietose, tad atėję į pamokas turėjo jas.

„Be to, mes visuomet rekomendavome mokykloje dėvėti kaukę“, – sakė direktorė.

Jaudina nuolatiniai pokyčiai

Privalomos kaukės savaitgalį sukėlė daug emocijų viešojoje erdvėje. Lietuvos tėvų forumo vadovas Darius Trečiakauskas sakė, kad tėvų nuomonių spektras yra platus.

„Visus jaudina, kas vyksta. Kitaip nei cirkas to nepavadinsi. Matome, kaip kaitaliojami sprendimai. Tai vaikai eina į mokyklas, tai nuotolinis mokymas, tai kaukių nereikia, tai staiga reikia. Reikalaujama užtikrinti 10 kv. metrų erdvę vienam žmogui institucijose, mokyklose to neužtikrinsi.

Uždaromi barai, restoranai, o parduotuvės, prekybos centrai dirba visu tempu. Tai kelia abejonių ir nepasitikėjimą. Ar valdžia atlieka analizę prieš priimdama tokius sprendimus? Jausmas, lyg sprendimai priklausytų nuo nuotaikos“, – LRT.lt kalbėjo D. Trečiakauskas.

Jis sakė, kad valdžia deklaruoja, kad svarbiausia yra žmonių sveikata, o paaiškėja, kad svarbiausias vis dėlto ekonominis aspektas.

Lietuvos tėvų forumo vadovas pabrėžė, kad pradinukai nėra tokie brandūs, kad kaukes dėvėtų taisyklingai, be to, jie nesilaiko atstumo žaisdami ir mokydamiesi, daug juda, liečia vienas kitą.

D. Trečiakauskas dvejojo ir sprendimų taikyti mokyklose nuotolinį ugdymo būdą derinant jį su kontaktiniu. Anot tėvų atstovo, visi vaikai galėjo mokytis vien kontaktiniu būdu, o nuotolinis darbas aktualus rizikos grupei priklausantiems mokytojams, jiems turėtų būti sudarytos sąlygos dirbti saugiai per nuotolį. Juolab nuotolinis mokymas, pabrėžė Tėvų forumo vadovas, daro žalą vaikų pasiekimams.

„Mūsų valdžia galėjo pasimokyti iš pirmosios bangos, iš pirmojo karantino“, – sakė D. Trečiakauskas.

Jis kėlė klausimą, kas turėtų pasirūpinti, kad pradinukai keistų kaukes, kaip kad reikia.

„Kaukes reikia keisti kas porą valandų. Valdžia privalėtų mokiniams duoti kaukių, nes pas mus turi būti užtikrinamas nemokamas mokymas. O kas organizuos, kad vaikai keistųsi kaukes kas antrą skambutį?“ – svarstė D. Trečiakauskas.

Kaip skelbia Lietuvos tėvų forumas, pirma turėtume suprasti, kad nuo kiekvieno mūsų elgesio karantino metu priklauso kaip pavyks bendromis jėgomis pristabdyti infekcijos protrūkį.

„Galime tikėtis, kad pagerėjus situacijai, po 3 savaičių, bus peržiūrėti reikalavimai“, – skelbia organizacija.

Tėvai sunerimę ir dėl galimos įtakos vaikų sveikatai.

„Kiek žinome, mokytojai išklausė rekomendacijas, kaip padėti alpstantiems vaikams“, – rašo Tėvų forumas savo išplatintame rašte.

Kaip informavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, pedagogams kas penkerius metus rengiami pirmosios pagalbos teikimo mokymai.

LRT.lt primena, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) savo rekomendacijose nurodo, kad kaukes vaikai turėtų nešioti nuo 12 metų amžiaus, o taikant šią prievolę jaunesnio amžiaus vaikams, reikėtų atsižvelgti į tokius klausimus, ar vaikas geba kaukę tinkamai užsidėti ir nešioti. Jaunesniems nei 5 metų vaikams kaukės nešioti nerekomenduojama.

PSO primena, kad vaikai, kurie neturi sveikatos sutrikimų, gali dėvėti ir nemedicininę kaukę, tarkim, savo gamybos ar pirktinę. Sveikatos sutrikimų vaikams rekomenduojama dėvėti medicinines kaukes prieš tai tėvams pasitarus su medikais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt