Lietuvoje

2020.11.09 11:34

Išrinktasis Seimo narys Raskevičius papasakojo turintis sūnų, kuris auga dviejų moterų šeimoje

Rita Miliūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Langas į valdžią“, LRT.lt2020.11.09 11:34

Į būsimosios kadencijos Seimą išrinktas Tomas Vytautas Raskevičius rinkimų kampanijoje dalį stebino, dalį piktino ekstravagantišku Okeanidės įvaizdžiu, tačiau pabrėžia, kad tokiems pasirodymams yra derama vieta ir laikas. Remdamasis savo patirtimi, jis teigia žinantis, kaip svarbu ne vien matyti, jog esama „kitokių žmonių“, tačiau ir padėtį keisti, sako pašnekovas.

Ir ne tik LGBT asmenų, tačiau ir, pavyzdžiui, netradicinėse šeimose augančių vaikų. Tokių Lietuvoje yra – T. Raskevičius liudija savo pavyzdžiu.

„Mano asmeninė šeimos situacija galbūt nėra įprasta lietuviškame kontekste“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Langas į valdžią“ sakė T. Raskevičius. Nors viešumoje panašių istorijų beveik nematoma, jų yra ne viena, sako naujai išrinktas Seimo narys.

„Aš turiu sūnų, mano sūnus auga dviejų moterų šeimoje, aš esu biologinis vaiko tėtis ir aš aktyviai dalyvauju vaiko gyvenime, palaikau su juo kasdienį ryšį. Remiantis mūsų pačių patirtimi, tokių situacijų Lietuvoje yra, bet mes jautėmės pakankamai vieniši, nes nėra jokių istorijų viešumoje, kaip tokie žmonės gyvena, su kokiais iššūkiais susiduria.

Kadangi dabar jau esu iš tiesų viešas asmuo, norėčiau apsaugoti tiek savo sūnaus, tiek jam artimų žmonių privatumą ir tą tikrai darysiu visais įmanomais būdais. Bet manau, kad mano pareiga yra neslėpti paprasto fakto, kad Lietuvoje tokių šeimų yra, kad jos yra įvairios. Ir labai tikiuosi, kad pavyks sukurti tam tikrus pokyčius Lietuvoje, kad vaikai, augantys tokiose neįprastose šeimose, būtų bent jau teisiškai saugūs“, – laidai sakė T. Raskevičius.

Tomas Vytautas Raskevičius: žmonės neįsivaizdavo homoseksualų, šiandien vienas iš jų – Seime

Su Laisvės partija rinkimuose dalyvavęs pašnekovas į Seimą išrinktas daugiamandatėje rinkimų apygardoje, tuo tarpu Naujamiesčio-Naujininkų vienmandatėje apygardoje nusileido Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovui Žygimantui Pavilioniui. Vienose iš apygardoje organizuotų debatų, o taip pat agitaciniuose įrašuose, T. Raskevičius buvo pasirodęs, kaip pats jį vadina, Okeanidės kostiumu. Tokį įvaizdį jis vadina tik priemone atkreipti dėmesį.

„Okeanidę rinkiminės kampanijos metu pavadinau šauksmu, tai buvo mano šauksmas visuomenei ir politikams, su kokiomis problemomis ir iššūkiais susiduria mano bendruomenė. Aš spaudos konferencijoje po pirmojo Seimo rinkimų turo pasakiau, kad man reikėjo apsirengti klounu, kad pagaliau pastebėtų. Man atrodo, kad tai buvo labai paveiki priemonė, bet jai visada yra tinkama vieta ir laikas, bet aš pažadu, kad Okeanidė dar tikrai pasirodys“, – sakė T. Raskevičius.

Laisvės partijos narys pasakojo savo seksualinę orientaciją supratęs ankstyvoje paauglystėje, būdamas 12-os.

„Aišku, tada laikai buvo šiek tiek kitokie, internetas nebuvo masiškai prieinamas, koks yra dabar, ir atsimenu, kad paauglystėje mane labai kamuodavo vienišumo jausmas – atrodo, kad su tavimi kažkas fundamentaliai labai negerai, kad tu toks esi pasaulyje vienas ir tu neturi net ko paklausti, kaip šioje situacijoje reikėtų elgtis“, – kalbėjo politikas.

Jis priduria, kad svarbu buvo sužinoti, jog tokių kaip jis yra ir daugiau, jog homoseksualūs asmenys taip pat gali turėti vietą viešumoje ir būti joje girdimi.

„Atsimenu, vienoje komercinėje televizijoje buvo laida „Robinzonai“, ją vesdavo amžiną atilsį Kernagis. Ir ten buvo vienas vaikinas iš Estijos, kuris atvirai kalbėjo apie savo homoseksualumą. Aš, būdamas paauglys, žiūrėjau į jį ir galvojau – oho, pasirodo, gėjų yra kažkur daugiau, ne aš vienas, ir netgi ne taip toli, Estijoje.

Tai aš labai norėčiau, kad jauni žmonės, kurie atranda savyje homoseksualumą, niekada nesijaustų vieniši. Ir tikiuosi, kad mano atstovavimas, tiek viešame gyvenime, tiek politikoje, bus žinutė tokiems žmonėms, kad jūs nesate vieniši ir viskas bus gerai“, – kalbėjo T. Raskevičius.

Iki šiol Vilniaus miesto savivaldybėje dirbęs politikas viešumo rizikos nesibaimina, sako esantis nusiteikęs „priimti pasekmes, kurios iš to kyla“. Be to, pats teigia suprantantis, kad yra palyginti privilegijuotoje padėtyje.

„Gyvenu Vilniuje, esu apsuptas tolerantiškų žmonių. Aišku, tie neigiami komentarai, kuriuose raginama tiesiogiai smurtauti, palieka (žymę – LRT.lt) kiekviename žmoguje, tikriausiai būtum antžmogis, jeigu į tai nereaguotum. Bet aš visada pagalvoju, kad mano situacija yra nepalyginama su jauno žmogaus, kuris gyvena provincijoje ir neturi tokio pagalbos tinklo, kuris supa mane“, – kalbėjo laidos pašnekovas.

T. Raskevičius sako norintis, jog politika „labiau priartėtų prie žmonių“, o kartu tai reiškia, jog ir atspindėtų įvairovę, esančią visuomenėje.

„Kai kalbame apie LGBT asmenų situaciją, dažnai apsiribojama teisių diskursu, ko čia trūksta. Bet buvimas neprivilegijuotoje pozicijoje per istorinį laikotarpį sukūrė turtingą ir gyvybingą kultūrą, vadinamą queer kultūra. Tas judėjimas prasidėjo 7 deš. Amerikoje, išsiplėtė į įvairius populiariosios kultūros aspektus.

Man atrodo, tą kultūrinį išskirtinumą reikia stengtis, kaip įmanoma, išlaikyti, nes jis praturtina visuomenę. Sakoma „kodėl jums reikia demonstruotis, kodėl negalite būti kaip visi?“, bet man atrodo, kad mūsų tikslas yra ne asimiliuotis, ne pranykti visuomenėje, bet įsilieti į ją ir praturtinti ją buvimu tokiais, kokie esame. Ir tai galėtų galioti ne tik LGBT bendruomenei, bet ir bet kuriai kitai socialinei grupei ar žmogui“, – kalbėjo T. Raskevičius.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidos „Langas į valdžią“ įraše.

Populiariausi

Medikų kova su COVID-19

Lietuvoje

2021.01.18 16:30

COVID-19 situacijai gerėjant, ekspertai pristatė keturis karantino švelninimo scenarijus pasiektas lapkričio pradžios lygmuo; atnaujinta 17.43

Filipas Kirkorovas

Lietuvoje

2021.01.19 12:24

Istoriniame posėdyje subsidijas dėl neįvykusių Kirkorovo ir Šufutinskio koncertų vadino „baisia klaida“ atnaujinta 13.10; Skvernelis: CSKA tiesiogiai susijusi su Raudonąja armija – drauskime ir ją?

24
Mokykla; mokiniai

Lietuvoje

2021.01.18 17:10

Sveikatos ekspertai siūlo svarstyti galimybę nuo COVID-19 skiepyti ir vyresnius mokinius išvardijo, kas pirmiausia grįžtų į mokyklas; atnaujinta 17.52