Lietuvoje

2020.11.06 23:00

Dėl karantino nusidriekus eilėms į bibliotekas, švelninami terminai, pradės veikti ir knygomatai

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.06 23:00

Koronaviruso pandemija keičia ne vieno įpročius. Ypač padaugėjo knygų skaitytojų. Paskelbus, kad nuo šeštadienio prasidės karantinas, prie bibliotekų nusidriekė žmonių eilės. Kai kurios bibliotekos vienam skaitytojui leidžia pasiimti daugiau norimų knygų. Skaitytojų antplūdžiu bibliotekos džiaugiasi, tik apmaudžiai žvelgia į ilgėjančias eiles prie populiariausių knygų, kurių vis dar trūksta.

Erdvės Šeškinės bibliotekoje nedaug, todėl, kad galima užeiti tik po vieną, perspėjama dar prie durų.

Net ir įėjus į laiptinę, nes biblioteka – viename iš butų, tenka pastovėti eilėje.

Vidun įleistą skaitytoją Giedrę pasitiko, kaip bibliotekininkės juokauja, savadarbis stalas – lenta ant dviejų kėdžių. Skaitytoja sako besiruošianti antram karantinui – namie laukia trys knygos, bet atėjo paimti dar kelių.

Prieš karantiną – skaitytojų antplūdis: prie bibliotekų nusidriekė žmonių eilės

„Praeitas etapas parodė, kad didelė pajamų suma išėjo internetu užsakomoms knygoms ir galvoji, kad negali visų knygų susipirkti, o skaityti norisi“, – nurodo Giedrė.

Vilniaus Šeškinės bibliotekos vadovė Emilija Avlasevičienė sako, kad visą savaitę matanti skaitytojų eiles besidriekiančias ne tik per laiptinę, bet ir dalį kiemo. Pasak jos, įprastą dieną ateina apie šimtą skaitytojų, o vien ketvirtadienį – apie 160. Karantinui besiruošiantiems skaitytojams leidžiama pasiimti ir daugiau knygų – anksčiau ne daugiau kaip 5, o dabar iki 10.

„Labai pasikeitė netgi skaitymo įgūdžiai. Jei pirma imdavo detektyvus ir grožinę literatūrą, tai labai padaugėjo psichologinės, savęs pažinimo literatūros“, – pastebi E. Avlasevičienė.

Eilės prie Antakalnio bibliotekos sutrumpėjo tik ėmus lyti – čia skaitytojai taip pat įleidžiami tik į koridorių. Vilnietė Daiva knygų ima dukroms.

„Mokykloje labai daug laiko praleidžia prie kompiuterio, tos „Zoom“ pamokos, visą rytą iki pietų, tai po pietų bent jau pailsinti akis (gali – LRT.lt)“, – aiškina Daiva.

Bibliotekininkai ruošiasi išduoti kaip niekada daug knygų – anksčiau bibliotekoje užsakytos tilpdavo į šias tris komodas, dabar užpildytos ir kelios stovinčios šalia bei trys lentynos esančios tolėliau.

„Kadangi ir padidėjęs skaitytojų srautas, ir visi nori skaityti, išdavimo kiekis padidėjęs nuo karantino pradžios, pavasario. Aišku po 10 knygų pasiima, tai turi ką skaityti. Tačiau geidžiamiausių (knygų – LRT.lt) visada trūksta, visada eilės dėl jų, bet mes stengiamės jas ir papildyti, užsakyti papildomai, bet iki begalybės negali užsakinėti“, – sako Antakalnio bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Violeta Ilkevič.

Šeštadienį prasidėjus karantinui bibliotekos toliau veiks, tik privalės užtikrinti skaitytojų saugumą.

„Mums svarbu užtikrinti bibliotekų veiklos tęstinumą, ypač išduodant knygas į namus, nes lieka ir dideli švietimo sistemos poreikiai, todėl nesinori, kad knygų išdavimas į namus nutrūktų“, – pabrėžia kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Adomo Mickevičiaus biblioteka yra pasiruošusi visiškai bekonkačiam skaitytojui aptarnavimui – atėjus į biblioteką net ne darbo metu knygas galima grąžinti specialiame aparate.

O jeigu norėtumėte pasiimti naujų knygų, per karantiną planuojama, kad ims veikti knygomatas – jo veikimo principas bus panašus kaip ir paštomato – knygą užsisakius internetu, gaunamas specialus kodas, jis suvedamas ir galima pasiimti knygą

„Pirmo karantino metu pagalvojome, kad labai reikalinga paslauga, kad žmogus galėtų ateiti bekontakčiu būdu paimti knygų arba kai jam patogu, kai biblioteka neveikia“, – nurodo bibliotekos direktorė Emilija Banionytė

A. Mickevičiaus bibliotekos vadovė sako, kad per karantiną bibliotekininkai lanksčiau žiūri į vėluojančius laiku grąžinti knygas, bet vis tiek ragina elgtis atsakingai.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5