Lietuvoje

2016.02.05 13:22

Parsisiųskite: Sausio 13-ąją ir karą Ukrainoje patyręs karys išanalizavo Rusijos hibridinį karą

Kremliaus nekonvencinį karą galima sustabdyti per pirmąsias valandas, jeigu šalies valdžia ir visuomenė sugebėtų aiškiai parodyti pasauliui, kad įvykiai – Rusijos agresija, o ne vidiniai šalies neramumai. Apie tai rašo Ukrainos armijos karys Evgenas Dykyi, Lietuvoje pristatęs monografiją „Hibridinis Rusijos karas: Ukrainos patirtis Baltijos šalims“.

Ukrainietis E. Dykyi nuo pradžios stovėjo Maidane, kurį vadina Ukrainos Savigarbos revoliucija, o vėliau išvyko į Donbaso regioną, kur kovėsi su Rusijos armijos kariškiais ir separatistais.

2015 metų sausio mėnesį apie savo patirtį jis pasakojo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje.

Tada Lietuvos karo akademijos prorektorius leitenantas dr. Gintautas Surgailis ukrainiečiui pasiūlė išleisti monografiją, kurioje ne tik būtų užfiksuoti pagrindiniai Rusijos sukelto karo įvykiai, bet ir pateikta Kremliaus nekonvencinio karo analizė.

„Rašant šią metodinę priemonę reikėjo kur kas giliau suvokti ir susisteminti, taip pat ir sau pačiam, įvykius, kuriuose man ir mano kovų draugams teko dalyvauti. Tiek 2014–2015 metų Rusijos ir Ukrainos karo metu, tiek ir anksčiau, pradedant dar tais laikais, kai man teko garbė kartu su ginklo broliais lietuviais 1991 metais ginti Lietuvos nepriklausomybę Vilniaus barikadose“, – rašė E. Dykyi.

Monografijoje „Hibridinis Rusijos karas: Ukrainos patirtis Baltijos šalims“ jis rašo apie tai, kaip Ukrainoje vystėsi ir išplito Kremliaus nekonvencinė agresija – nuo propagandos ir vadinamojo „vaizdelių karo“ iki „rusų savigynos“ būrių ir kariškių įvedimo.

Jis detaliai aprašė kiekvieną savo išskirtą nekonvencinio karo fazę ir pateikė konkrečių pavydžių iš Ukrainos patirties.

Karys rašo, kad Rusijos agresiją galima nuspėti, nes ji prasideda nuo galingų propagandinių ir psichologinių atakų, per kurias bandoma paveikti puolamos šalies visuomenę.

Ukrainietis mano, kad šalia Rusijos esančiose šalyse, tokiose kaip Lietuva, tikslinė propagandos auditorija yra etniniai rusai, rusiškai kalbančios tautinės mažumos, liberalių ir kairiųjų pažiūrų piliečiai, taip pat – radikalūs dešinieji.

„Mano nuomone, tiek teigiama, tiek neigiama Ukrainos patirtis rodo, kad, jeigu pačios Rusijos atakos išvengti neįmanoma, tai yra galimybė užkirsti kelią hibridiniam karui ankstyviausioje jo stadijoje ir neleisti jam pereiti į didelio masto karinio konflikto fazę.

Tam visų pirma būtina, kad iki tiesioginio įsiveržimo pradžios nacionalinė valdžia ir pilietinė visuomenė imtųsi prevencinių priemonių ir griebtųsi ryžtingų veiksmų jau pirmosiomis intervencijos valandomis ir dienomis“, – rašo Ukrainos karys.

Monografijoje ukrainietis sudarė detalią Ukrainos revoliucijos ir Rusijos sukelto karo chronologiją. Taip pat jis analizavo, kodėl Kremliui pavyko užimti Krymą, sudeginti Donbasą, tačiau nepavyko įsitvirtinti Odesoje ir Charkove.

E. Dykyi monografiją „Hibridinis Rusijos karas: Ukrainos patirtis Baltijos šalims“ galite parsisiųsti paspaudę čia.