Lietuvoje

2020.11.06 16:15

Alytaus mokyklų bibliotekininkai ilgai ieško jiems priklausančių pinigų: mus mėto kaip karštą bulvę

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.11.06 16:15

„Mus kaip karštą bulvę ministerijos mėto“, – sakė Alytaus miesto mokyklų bibliotekininkų metodinio būrelio pirmininkė Roma Apanavičienė, kartu su kolegomis ieškojusi, kodėl jiems algos nebuvo pakeltos nuo sausio. Pasiaiškinti Alytaus savivaldybę paprašė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Lapkričio pradžioje Alytaus miesto Taryba priėmė sprendimą surasti 37,3 tūkst. eurų. Šiuos pinigus mokyklų bibliotekininkai turėjo gauti atgaline data už 2020 metus. Bet po Tarybos posėdžio paaiškėjo, kad balsai buvo neteisingai suskaičiuoti. Tad bibliotekininkams algos nepadidėjo.

„Tai ne pirmas kartas, kai iš mūsų paima lėšas, tad atkakliai bandome išsiaiškinti, kur pinigai. Vyriausybė skelbia, kad kelia atlyginimus, o mes jų negauname“, – sakė R. Apanavičienė.

Spąstus paspendė ir į dviprasmę padėtį Alytaus mokyklų bibliotekininkus įstūmė keista padėtis, mat jie yra kultūros darbuotojai, bet priklauso švietimo sistemai. Jiems atlygiai mokami iš dviejų šaltinių – iš ugdymo lėšų ir iš savivaldybių biudžeto. Tam reikalui Alytaus miesto savivaldybė šiems metams nebuvo radusi reikiamų pinigų.

„Yra nustatyta metodika, kaip skaičiuojamas darbo užmokestis. Tuos pinigus gauna ne tik Alytus, bet ir visa Lietuva. Precedento neturintis atvejis yra mūsų savivaldybėje. Jei Taryba gali leisti sau tokią prabangą bylinėtis, tai bylinėsimės. Šiuo atveju ne didinamas darbo užmokestis, o tik atkuriamas teisingumas, tai, kas žmonėms priklauso“, – per posėdį, dar prieš balsavimą, sakė Tarybos narys Sigitas Leonavičius.

Blaškosi tarp dviejų ministerijų

Alytaus mokyklų bibliotekininkai dėjo viltis, kad algos jiems pakils drauge su kitų bibliotekų, viešųjų, kolegomis. Tačiau dirbdami ugdymo įstaigose jie priklauso švietimo sektoriui, o kitų kolegų atlygio klausimus sprendžia Kultūros ministerija.

„Buvo pasirašytas memorandumas tarp Kultūros ministerijos ir savivaldybių, kuriame nurodyta kelti bibliotekininkams algas. 2018 metais paprasčiausiai pamiršo, kad esame mes, mokyklose dirbantys bibliotekininkai, nes mūsų nedaug“, – pasakojo R. Apanavičienė.

Memorandume numatyta, kad 7 proc. skiria Vyriausybė kaip tikslinę dotaciją, o 3 proc. prideda savivaldybė.

Kadangi mokyklų bibliotekininkai nepateko į šio aruodo skirstymą, kaip rašoma viename iš ŠMSM raštų, specialioje tikslinėje dotacijoje ugdymo reikmėms finansuoti 2020 metams (klasės krepšelyje) buvo numatytos lėšos mokyklų bibliotekininkų atlyginimams nuo 2020 m. sausio 1 d. padidinti vidutiniškai 10 proc.

„Nuo sausio mėnesio pradėjome ieškoti pinigų. Ieškojome iki šios dienos. Mūsų metodinė grupė rašė daug raštų, organizavo susitikimus. Rugsėjį ir spalį turėjome susitikimus su meru. Švietimo skyriaus vedėjas atsivedė ir buhalterę. Jie pripažino, kad klasės krepšelis buvo padidintas. Tame krepšelyje yra ir mūsų atlyginimai. Mūsų atlyginimai yra pagalbos mokiniui eilutėje. Tad Vyriausybės dotacija buvo atiduota kitiems žmonėms. Šie pinigai buvo pavogti iš mūsų“, – kalbėjo R. Apanavičienė ir pabrėžė, kad ketinama pasitelkti teisininkus šiai padėčiai išsiaiškinti.

Ji suskaičiavo, kad Alytaus miesto mokyklose bibliotekininkams yra suformuota 17 visų etatų, taip pat trys žmonės dirba po 0,75 etato ir dar trys – po 0,5.

Koeficientą padidino tik švietimo pagalbos specialistams

Kaip patvirtino Alytaus savivaldybės komunikacijos atstovas Romas Jankauskas, ši padėtis savivaldybei gerai žinoma.

Alytaus savivaldybė paaiškino, kad nuo 2019 metų rugsėjo 1-osios, pasikeitus pastoviosios dalies koeficiento vidurkiui, visose Alytaus miesto savivaldybės švietimo įstaigose (mokyklose, mokyklose-darželiuose) bibliotekų darbuotojams buvo perskaičiuoti ir mokami padidinti (vidutiniškai 20–25 proc.) pastoviosios dalies koeficiento vidurkiai. Pastoviosios dalies koeficientams padidinti nuo 2019 m. spalio 1 d. reikalingos lėšos skirtos iš Alytaus miesto savivaldybės savarankiškoms funkcijoms vykdyti skirtų lėšų.

„Kadangi 2019 m. spalio 1 d. buvo pakelti atlyginimai bendrojo ugdymo mokyklų bibliotekininkams, todėl, Vyriausybei prisidėjus 7 procentais, atlyginimų koeficientai buvo pakelti tik švietimo pagalbos specialistams.

Kadangi nuo 2019 m. spalio 1 d. buvo pakelti atlyginimai bendrojo ugdymo mokyklų bibliotekininkams, tai nuo 2020 m. sausio 1 d. 10 proc. atlyginimai buvo padidinti švietimo pagalbos specialistams“, – rašoma savivaldybės atsakyme į LRT.lt klausimus.

Tačiau, sulaukus skundų, Alytaus savivaldybės Finansų ir investicijų skyrius parengė Alytaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo projektą dėl biudžeto lėšų tikslinimo, kuriame numatytas pareiginės algos pastoviosios dalies koeficiento padidinimas bendrojo ugdymo mokyklų bibliotekininkams.

Nerado reikalingų eurų

Išsamiau situaciją Alytuje pakomentavo Alytaus miesto savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas.

„Mokyklų bibliotekininkų atlyginimas finansuojamas iš dviejų šaltinių. Vienas – mokymo lėšos, švietimo pagalbai skiriami pinigai. Ir čia valstybė savo dalį pakėlė tiek, kiek priklauso. O kita finansavimo dalis – lėšos savarankiškoms savivaldybės funkcijoms vykdyti.

Praėjusių metų pabaigoje per tris mėnesius mokyklų bibliotekininkų algos pasiekė tuometinį visų bibliotekininkų algų vidurkį. Buvo didelis mokyklų direktorių pasipriešinimas, nenorėjo didinti algų.

Kitaip sakant, praėjusių metų gruodžio 31 dieną visų mokyklų bibliotekininkų algos buvo pasiekusios vidurkį“, – aiškino V. Valūnas.

Tačiau šių metų sausio mėnesį pakilo atlyginimai Kultūros ministerijai pavaldiems bibliotekininkams, o mokyklų bibliotekininkų atlyginimai liko tokio paties lygio, kaip kad pernai.

„Tvirtinant šių metų Alytaus miesto savivaldybės biudžetą pasiūlėme, kad Taryba skirtų reikalingą sumą, bet pinigai nebuvo skirti. Valstybė savo dalį įdėjo savo dalį per švietimo pagalbos pinigus, o savivaldybė neįdėjo. Štai ir viskas“, – reziumavo V. Vytuolis.

Ministerija pareikalavo pasiaiškinti

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija praėjusią savaitę išsiuntė raštą Alytaus miesto savivaldybei, jame prašoma paaiškinti šią situaciją dėl mokyklų bibliotekininkų atlyginimų ir klasės krepšelio lėšų.

„Kiek mums žinoma, memorandumas, įpareigojantis savivaldybes prisidėti trimis procentais, buvo pasirašytas tik dėl kultūros ir meno darbuotojų, o mokyklų bibliotekininkų tai nepalietė. Lėšos mokyklų bibliotekininkų darbo užmokesčiui padidinti (10 proc.) buvo įdėtos į klasės krepšelį“, – rašoma ministerijos komentare.

Anot ŠMSM, Alytaus miesto savivaldybė nėra paaiškinusi, kam buvo panaudotos lėšos, skirtos 10 proc. padidinti mokyklų bibliotekininkų atlyginimus.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6
Arūnas Dulkys

Lietuvoje

2021.04.14 16:18

Dulkys: skiepijimas „Johnson & Johnson“ vakcina kol kas nebus pradėtas

pavėlinus vakcinavimą „Pfizer“ vakcina, iki liepos pavyktų paskiepyti 1,5 mln. žmonių; atnaujinta 17.22