Lietuvoje

2016.02.05 13:28

Pasitikėjimas vyriausybe – didžiausias per du dešimtmečius

ELTA2016.02.05 13:28

Šalies gyventojai labiausiai pasitiki ugniagesiais, Bažnyčia ir krašto apsauga, rodo naujausia visuomenės nuomonės apklausa. Tačiau, lyginant su prieš mėnesį buvusia apklausa, labiausiai padaugėjo gyventojų, pasitikinčių vyriausybe, ir per pastaruosius 20 metų tai pats geriausias vyriausybės vertinimas. Tai politikos apžvalgininkas Alvidas Lukošaitis sieja su premjero, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus asmenybe.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu sausio 4–14 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, šiemetinį sausį 15 metų ir vyresni šalies gyventojai labiausiai pasitikėjo Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba (pasitiki 89 proc.), Bažnyčia (72 proc.), krašto apsauga (66 proc.). Po 64 proc. apklaustųjų pasitiki prezidento institucija ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba. Lietuvos žiniasklaida ir policija pasitiki 63 proc. respondentų. Dar 62 proc. nurodė pasitikį Lietuvos banku, po 60 proc. – Konstituciniu Teismu ir „Sodra“.

Savivaldybėmis pasitiki 58 proc., Valstybės saugumo departamentu – 55 proc. gyventojų. Daugiau nei pusė – po 51 proc. – pasitiki Valstybės kontrole ir Lietuvos vyriausybe. Kiekviena iš šių institucijų pasitiki daugiau nei pusė suaugusių šalies gyventojų. Dar yra trys institucijos, kuriomis gyventojai daugiau pasitiki, nei nepasitiki – Specialiųjų tyrimų tarnyba, prokuratūra ir profsąjungomis. Kitomis institucijomis gyventojai daugiau nepasitiki, nei pasitiki.

Labiausiai šalies gyventojai, kaip ir ankstesniais mėnesiais, nepasitiki Lietuvos Seimu (63 proc.) ir komerciniais bankais (52 proc.).

Anot sociologų, lyginant su praėjusių metų gruodžio mėnesio apklausos rezultatais, labiausiai (8 procentiniais punktais) padaugėjo gyventojų, pasitikinčių vyriausybe. Šiuo metu vyriausybe pasitiki kiek daugiau nei pusė apklaustų gyventojų – 51 proc. Sociologai atkreipia dėmesį, kad per pastaruosius 20 metų (nuo 1996 metų sausio) tai pats geriausias vyriausybės vertinimas – panašūs žmonių vertinimai buvo tik 1998 metų sausį (tada pasitikėjo 49 proc.) ir 2015 metų balandį (50 proc.).

Politologas Alvidas Lukošaitis tokį socialdemokratų vadovaujamos 16-osios vyriausybės populiarumą vadina fenomenu ir sieja su Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus personalija.

„Žmonėms ilgą laiką aukščiausiu lygiu buvo brukama labai rafinuota, sunkiai suprantama valstybės valdymo sampratos politika. Žmonės to nesuprasdavo, neperkąsdavo, jų sąmonėje tarsi formavosi du pasauliai (jų pasaulis ir tas aukštasis politikos pasaulis, kuris nesuprantamas, ir tebūnie jis – tiems, kurie jį tvarko). Tai atėjus A. Butkevičiui daug kas pasikeitė, nes žmonės pamatė labai žmogišką politiką“, – Eltai komentavo politikos ekspertas.

Kaip analogiją politologas pateikė ekspremjerą konservatorių Andrių Kubilių, kai esą nesvarbu, kaip dirbs jo vadovaujama vyriausybė, tačiau šis politikas dėl savo nepatrauklumo, nepriimtinumo visuomenei jos reitingą visą laiką traukia žemyn.

Dar per pastarąjį mėnesį 6 procentiniais punktais pagerėjo Seimo, Lietuvos banko, Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei teismų vertinimas. 5 procentiniais punktais padaugėjo gyventojų, pasitikinčių prokuratūra ir policija, o 4 procentiniais punktais padaugėjo pasitikinčių Bažnyčia, krašto apsauga ir Lietuvos žiniasklaida.

Per pastarąjį mėnesį nepablogėjo nė vienos iš 21 analizuojamos institucijos vertinimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt