Lietuvoje

2020.11.05 14:53

Santaros klinikų direktorė valdymui: situacija Vilniaus regione gali tapti kritinė

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.11.05 14:53

„20-30 lovų iš tiesų, esant tokiai situacijai, negelbsti“, – teigia Santaros klinikų direktorė valdymui. COVID-19 pacientams skirtų lovų rezervo nėra jau seniai, gydymo įstaigos yra priverstos peržiūrėti savo veiklą ir dalį lovų iš kitų skyrių skirti COVID-19 sergantiems ligoniams.

Ketvirtadienį kol kas dar opozicijoje esantys, bet darbui valdžioje besiruošiantys konservatoriai susitiko su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Būsima premjere įvardijama Ingrida Šimonytė po sustikimo teigė, kad iš A. Verygos pavyko išgirsti naudingos informacijos.

„Išgirdome ir kai kurių žinių, pavyzdžiui, apie tai, kad tarsi jau turėtų pradėti veikti mobilioji programėlė, kurios, turbūt, daugelis laukė pastarąjį pusmetį. Buvo šiek tiek informacijos apie sprendimus, kuriuos priėmė Vyriausybė, ir po kurių koordinavimas hospitalizacijos būtų sėkmingesnis, nei yra dabar, tačiau tai dar reikia pamatyti“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Šimonytė sako, kad Veryga pažadėjo, jog darbų perdavimo metu viskas bus vykdoma sklandžiai ir gera valia

Pasak jos, ministras A. Veryga pažadėjo, kad vykstant darbų naujam ministrui ar ministrei perdavimui, kad viskas bus vykdoma sklandžiai ir gera valia.

Kalbėdama apie tai, kas keisis kovoje su COVID-19, kai ateis nauja valdžia, I. Šimonytė teigė, kad pirmiausia bus siekiama keisti komunikaciją: „Ir šiandien girdime premjerą, man labai gaila, kad jis yra linkęs žmones ir toliau gąsdinti.

Nežinau, ar tai sutelkia visuomenę bendradarbiavimui. Tikrai nenorėčiau, kad visuomenė galvotų, jog sprendimai, kurie yra dabar nustatomi, yra tokie, nes rinkimai pasibaigė vienaip ar kitaip. Vis dėlto, yra labai aiškūs tikslai, kurių Vyriausybė siekia. Būtų gerai, kad tie tikslai būtų vieši ir būtų mažiau spekuliacijų.“

I. Šimonytė kalbėjo, kad A. Verygos buvo klausiama, ką jis tikisi pamatyti po dviejų savaičių, kad galėtų pasakyti, jog karantino reikalavimus reikia griežtinti arba švelninti, ir kokia tada būtų išėjimo strategija.

„Jei viskas seksis taip, kaip dabar Vyriausybei atrodo, panašiai pagal tą scenarijų, kaip dėliojosi Airija, tai pagrindinis dalykas, kurį reikės galvoti naujai Vyriausybei, tai kaip išeiti iš tos situacijos. Nes užtraukti rankinį stabdį yra ne taip sudėtinga, kaip vėliau iš jo išjudėti. Tą parodė pirmosios bangos patirtis“, – komentavo I. Šimonytė, pridurdama, kad daug kas priklausys nuo naujos informacijos apie vakciną, naujų testavimo galimybių.

A. Veryga: lovų rezervo, skirto COVID-19 pacientams, nėra

Sveikatos apsaugos ministras po susitikimo su konservatoriais sakė sulaukęs nemažai klausimų apie testavimo strategijas, apie priemones, pasirengimą ir t. t.

„Tokio tiesioginio rezervo, skirto COVID-19 pacientams, nėra, nes jis buvo išnaudotas. Buvo tos infekciniams skirtos 405 lovos, bet pacientų dabar yra virš 600. Tai reiškia, kad įstaigos naudoja nebe covidines lovas, o naudoja jau savo kitus skyrius, juos pertvarko ir to rezervu vadinti nebereikėtų“, – apie situaciją gydymo įstaigose paklaustas kalbėjo A. Veryga.

Ministro teigimu, COVID-19 pacientams svarbu, kad lovos būtų paruoštos tinkamai, aprūpintos deguonimi ir t.t., o kokiame ligoninės skyriuje tai yra darome, nesvarbu. Tiesa, ar visos lovos yra paruoštos, A. Veryga negalėjo patvirtinti ir tai žino tik iš gydymo įstaigų deklaracijų.

Santaros klinikų direktorė valdymui: situacija įtempta

Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė, kad iš Santaros klinikose šiuo metu nuo COVID-19 gydomi 196 pacientai, kurių 16 yra gydomi reanimacijoje. Kiek anksčiau Santaros klinikose buvo gydomi ir vaikai, tačiau, kaip sakė A. Bilotienė-Motiejūnienė, jie sirgo lengva forma ir yra iš ligoninės išrašyti.

„Iš tiesų, surasti vietas kitose gydymo įstaigose, vadinamosiose atraminėse ligoninėse, yra pakankamai komplikuota. Viskas pakankamai priklauso nuo savivaldybių administracijų ir, tikriausiai, nuo pačių gydymo įstaigų požiūrio ir, aišku, nuo turimos infrastuktūros“, – kalbėjo Santaros klinikų direktorė valdymui.

Kaip sakė A. Bilotienė-Motiejūnienė, Santaros klinikoms pavyko susitarti su Ukmergės ligonine ir pavyko gauti dar 28 papildomas lovas. Tačiau, pasak jos, organizuojančioms įstaigoms trūksta kai kurių įgaliojimų, kad galėtų pasisakyti, kur ir kokios paslaugos turėtų būti teikiamos.

„Kad galėtų daugiau dalyvių prisijungti prie COVID-19 ligos gydymo. <...> Vidutiniškai apie 20 pacientų sunkių ir kraštutinai sunkių yra paguldoma per parą. Sakysime, Ukmergės mums maksimaliai užtektų dviem dienoms užpildyti.

Toliau pas mus vyksta ilga diskusija su Alytumi, su Kudirkos ligonine. Taip pat su Švenčionių ligoninę, kuri lyg ir nusiteikusi priimti iššūkį ir dirbti su covidiniais pacientais. Tačiau iš to, ką paminėjau, 20-30 lovų iš tiesų, esant tokiai situacijai, negelbsti“, – sakė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

Santaros klinikų direktorė valdymui kalbėjo, kad koronaviruso situacija Vilniaus regione gali tapti kritine, tačiau kol kas negalėjo pasakyti, ar tokia situacija yra ir kituose regionuose.

Vilniaus regione, jos teigimu, padėtis yra įtempta, laisvų COVID-19 pacientams skirtų lovų užteks kiek daugiau nei parai. Tačiau, pasak jos, jei norima išlaikyti planines paslaugas ir gydyti COVID-19 pacientus, reikėtų turėti alternatyvas.

„Visi galimi variantai, reikėtų apsvarstyti, kuris patogesnis Lietuvai ir pigesnis, greitesnis, kadangi laiko daug neturime. Pastatyti ligoninių nespėsime, tačiau gal galima kažką galvoti vienokiu ar kitokiu būdu, kur yra problemos, jas išsinalizuoti“, – komentavo Santaros klinikų direktorė valdymui.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5