Lietuvoje

2016.02.04 13:23

Pasieniečiai demaskavo tarptautinę automobilių vagių grupuotę ir jai padėjusius kolegas

BNS2016.02.04 13:23

Pagėgių rinktinės pasieniečiai sulaikė ir į areštinę uždarė tris kolegas iš Bardinų užkardos, įtariamus talkinus tarptautiniu mastu veikusiai nusikalstamai grupuotei, ketvirtadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Grupuotės nariai organizavo ir vykdė neteisėtu būdu įgytų automobilių, dažniausiai prabangių visureigių, kontrabandą per Lietuvos sieną į Karaliaučių sritį.

Pagėgių pasieniečių duomenimis, ši grupuotė vogtus automobilius dar gabeno ir iš Latvijos į Rusiją bei Baltarusiją. Įtariama, kad taip nuo 2004 metų iš Europos Sąjungos į Rusiją ir Baltarusiją galėjo būti išvežti keli tūkstančiai vogtų ar neteisėtais būdais įgytų automobilių.

Pagėgių rinktinės Imuniteto poskyrio ir Kriminalinės žvalgybos skyriaus pasieniečiai, bendradarbiaudami su Tauragės policijos kriminalistais, atliko kriminalinės žvalgybos veiksmus ir nuo pernai rugsėjo iki šių metų vasario išaiškino profesionaliai organizuotą nusikalstamą grupuotę. Tarptautiniu mastu plataus masto nusikalstamą veiklą vykdė Rusijos, Kazachstano, Baltarusijos ir Lietuvos piliečiai. Nusikaltimais įtariami lietuviai yra Marijampolės ir Tauragės apskričių gyventojai.

Ši grupuotė Latvijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje vykdė transporto priemonių vagystes bei kitais būdais neteisėtai užvaldydavo lengvuosius ir krovininius automobilius – užsienio šalyse juos nuomojosi iš anksto siekdama mašinas pasisavinti, taip pat per tarpininkus neteisėtai įgydavo lizingo bendrovėms priklausančius automobilius.

Įtariamieji šiuos automobilius „legalizuodavo“ klastodami jų registracijos dokumentus ir identifikavimo duomenis. Iš viso Pagėgių pasieniečiai išaiškino, sulaikė ir įtarimus pareiškė 14 minėtų šalių piliečių, vykdžiusius plataus masto nusikalstamą veiklą. Į šį skaičių patenka ir trys sulaikyti VSAT pareigūnai.

Pasieniečiai išsiaiškino, kad nusikaltimų organizatorius yra 30-metis Rusijos pilietis, Sovetsko gyventojas. Šiuo metu eina ketvirtas mėnuo, kai jis suimtas Lietuvoje.

Vykdant tokių mašinų kontrabandą į Karaliaučių buvo reikalingi Panemunės kontrolės punkte pasienio tikrinimus vykdę Bardinų užkardos pareigūnai.

Trečiadienį VSAT Pagėgių rinktinės pasieniečiai sulaikė ir į areštinę uždarė tris kolegas. Tai 25-erių, 30-ties ir 35-erių minėtoje užkardoje tarnaujantys pareigūnai. Jiems pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir aplaidaus tarnybinių pareigų vykdymo.

Šiems Panemunės punkte dirbusiems pareigūnams už klaidingų duomenų įvedimą į informacines sistemas ir neteisėtą transporto priemonės praleidimą iš Lietuvos į Karaliaučių, įtariama, mokėta nuo 200 iki 1000 eurų. Suma priklausė nuo automobilio vertės.

VSAT pareigūnai išsiaiškino, kad dažniausiai buvo grobiami ir neteisėtai įgyjami 2012–2015 metais pagaminti didelės vertės automobiliai.

Lietuvoje buvo sulaikyti septyni brangūs automobiliai „BMW X6“, „Audi A6“, „Volkswagen Multivan“, „Peugeot Boxer“, „Audi A4“, „Volkswagen Passat“, „Peugeot Partner“. Kai kurių mašinų vertė viršija 30 tūkst. eurų. Nustatyta, kad dar dešimt transporto priemonių, tarp kurių „BMW X6“, „Mercedes Benz 180A“, „BMW X5“, „Mercedes Benz Sprinter“, „Opel Astra“, „Peugeot 207“, neteisėtai įvežtos į Rusiją. Apie jų patekimą į Karaliaučių informuoti Interpolo pareigūnai.

Tyrimo metu Pagėgių pasieniečiai sėkmingai bendradarbiavo su Lenkijos ir Latvijos teisėsaugos institucijų pareigūnais. Pastarųjų operatyvumo dėka praėjusių metų pabaigoje Latvijoje sulaikytas prabangus vogtas visureigis „Range Rover“, teigiama pranešime.

Siekdami išvengti mokesčių įtariamieji nevengdavo klastoti dokumentų bei „legalizuoti“ ir senesnės gamybos transporto priemonių.

Per tyrimą atlikta daugiau kaip dešimt kratų Vilkaviškio rajone, Marijampolėje, Tauragėje ir Šilutėje. Marijampolėje oficialiai veikiančioje įmonėje, užsiimančioje antspaudų gaminimu bei poligrafija, pasieniečiai aptiko transporto priemonių identifikacinių lentelių ruošinių, įrangos jiems gaminti, laikmenų su identifikacinių lentelių duomenimis. Rasta ir įmonės, įtariama, nelegalios veiklos „juodoji buhalterija“, vesta nuo 2004 metų.

Grupuotės konspiraciniame bute Marijampolėje VSAT pareigūnai aptiko Rusijos ir Vokietijos automobilių registracijos, draudimo dokumentų, jų ruošinių, blankų, skirtų neteisėtai įgytiems automobiliams legalizuoti, mašinų kėbulų dalių su identifikavimo duomenimis, metalinių lentelių, įvairios įrangos, spaudų, kaltų, skirtų identifikavimo duomenų pakeitimui, Rusijos valstybinių numerių komplektų, falsifikuotų Lietuvos ir Vokietijos transporto priemonių registravimo įmonių spaudų.

Nuo tyrimo pradžios kriminalinės žvalgybos bei ikiteisminio tyrimo veiksmams vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.