Lietuvoje

2013.02.27 11:30

Teismo posėdžiai dėl V. Uspaskicho ligos nevyks beveik porą savaičių

ELTA2013.02.27 11:30

Vilniaus apygardos teismas (VAT), nagrinėjantis Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą, dėl partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho ligos posėdžius nukelia iki kovo 12 dienos.

Vilniaus apygardos teismas (VAT), nagrinėjantis Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą, dėl partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho ligos posėdžius nukelia iki kovo 12 dienos.

V. Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis teismui pristatė medicinos pažymą, kad V. Uspaskichas yra hospitalizuotas, gydomas Kauno klinikų Kardiologijos skyriuje. Pažymoje nurodyta, kad V. Uspaskichas nedarbingumo pažymėjimą turi nuo vasario 26 d., tačiau iki kada – data nenurodyta.

Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Saulius Verseckas nurodė, kad nesant vienam iš kaltinamųjų bylos nagrinėti negalima. Jis siūlo gydymo įstaigai nurodyti datą, iki kada V. Uspaskichas negalės dalyvauti teismo posėdžiuose.

Darbo partijos nariai trečiadienio rytą prieš Vilniaus apygardos teismo pastatą esančioje Lukiškių aikštėje surengė mitingą, į kurį susirinko per šimtą dalyvių. Susirinkusieji pasisakė prieš tariamą teisinį nihilizmą teismų sistemoje. Taip partijos nariai pradėjo žadėtą mitingų maratoną prieš, jų nuomone, politizuotą bylos nagrinėjimą.

Kovo 12 d. teisme numatoma išklausyti kitų kaltinamųjų – partijos vicepirmininko Vytauto Gapšio ir buvusios partijos vyr. finansininkės Marinos Liutkevičienės parodymus.

Prokuroras S. Verseckas teismui taip pat pateikė prašymą dėl laikinųjų procesinių prievartos priemonių taikymo juridiniam asmeniui Darbo partijai. Esą tokio prašymo esmė – Darbo partijos jungimasis su partija Tvarka ir teisingumas. Prašymu prašoma apriboti Darbo partijos veiklą.

Anot prokuroro, reorganizacija sutrukdytų baudžiamąjį procesą, byloje kaltinama Darbo partija, kaip juridinis asmuo, būtų išregistruota, o baudžiamasis kodeksas nenumato, ar po reorganizacijos įsteigtas naujas juridinis asmuo galėtų būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn.

„Mes šį prašymą grindžiame tuo, kad nebus sukliudyta baudžiamajam procesui šitoje byloje ir būtų įmanoma kaltinamojo juridinio asmens atžvilgiu priimti vienokį ar kitokį nuosprendį“, – žurnalistams po teismo posėdžio aiškino prokuroras. Jis nesiėmė vertinti, ar partijų susijungimu ir buvo siekiama išvengti baudžiamosios atsakomybės, tačiau pabrėžė siekiantis nekliudomo proceso.

Kaltinamųjų advokatai šiame prašyme įžvelgė galimą konstitucinį ginčą. S. Verseckas sakė, kad tai nieko nuostabaus.

„Labai nustebčiau, jeigu jie būtų sutikę su mano pareikštu prašymu nesiginčydami“, – kalbėjo prokuroras.

V. Uspaskicho advokatas V. Sviderskis teisme pareiškė, kad šis klausimas negali būti svarstomas, nes trečiadienio posėdyje nedalyvavo partijos primininkas, tai daugiau politinis klausimas.

„Žinote, pirmas įspūdis – Lietuvoje – 1926 metai. Gretinu šitą dalyką su tuo, kad prokuratūra kreipėsi pakeisti kaltinimus būtent prieš pat rinkimus, kas reiškia visiškai atvirą prokuratūros politikavimą. Šičia dabar tas pasiūlytas dokumentas (prašymas – ELTA), mano nuomone, yra prokuratūros aiškiai išeita į politinės sferos lauką. Jeigu jau toks būtinumas buvo, kad reikia taikyti juridiniam asmeniui – Darbo partijai – laikinas apribojimo priemones – tam buvo daugiau kaip ketveri metai, bet kažkodėl pasirinkta dabar. Beje, irgi ne atsitiktinumas – kai V. Uspaskichas guli Kardiologijos skyriuje“, – prokuroro prašymą komentavo teisininkas.

Kalbėdamas apie galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą advokatas sakė, kad svarstytina, ar S. Versecko prašymas nesikerta su Konstitucija. Jis juokavo ir siūlė „priimti nutartį ir įpareigoti nenumirti nė vienam kaltinamajam iki tol, kol bus paskelbtas nuosprendis“.

Dėl prokuroro prašymo teismas spręs penktadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.