Lietuvoje

2020.10.30 21:44

Seimas dirbti nuotoliniu būdu nelinkęs: „valstiečiai“ pokyčiams nepritaria, būsimi valdantieji tokį variantą svarstys

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.30 21:44

Kol vis daugiau įstaigų ir įmonių persiorientuoja į nuotolinį darbą, Seime tik dabar grįžta kalbos apie būtinybę rengtis blogiausiam scenarijui, – kaip užtikrinti plenarinius posėdžius, jei vis daugiau parlamentarų užsikrėstų COVID-19 ar būtų priversti izoliuotis.

Seimo pirmininkas sako, jog būtina kuo skubiau keisti Statutą, kad plenariniai posėdžiai galėtų vykti ir nuotoliniu būdu. Bet tam vėl žada priešintis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, kartojanti, kad taip būtų pažeistos Seimo nario teisės. Aiškios pozicijos kol kas neturi ir netrukus didžiausią frakciją Seime turėsiantys konservatoriai.

COVID-19 nustatytas dar vienam Seimo nariui: kokia tikimybė, kad pleneriniai posėdžiai vyks nuotoliniu būdu?

COVID-19 infekcija nustatyta jau dviem Seimo nariams

Per kiek daugiau nei savaitę COVID-19 nustatyta mažiausiai dviem tautos išrinktiesiems. Pirmas apie tai pranešė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Valerijus Simulikas. Penktadienį apie teigiamą koronaviruso testą feisbuko paskyroje pranešė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Paulius Saudargas. Taip pat šią savaitę skelbta, kad virusu užsikrėtė dvi Seimo kanceliarijos darbuotojos.

Paskutinį kartą daugiau nei prieš savaitę Seime buvęs P. Saudargas kol kas tikras dėl vieno – koronavirusu užsikrėtė tikrai ne nuo kolegų parlamente. Tačiau politikas sako, dabar jau ne tiek svarbu, kur ir kada galėjo pasigauti virusą. Daug blogiau, kad prireikė net 77 mėginimų, kol pavyko prisiskambinti į karštąją liniją ir registruotis dėl tyrimo.

Parlamentaras pabrėžia, kad jo būklė labiau primena eilinį peršalimą, todėl nerimauja, kad panašiai besijaučiančiųjų dabar gali būti tūkstančiai ir tikrai ne visi turės tiek kantrybės registruotis dėl tyrimo.

„Žmogus tiesiog praras viltį po 76-o karto ir nebeskambins, nesiregistruos, o tai reiškia, kad nepasitikrins. Jeigu jam simptomai nepasireiškia, kitą dieną jaučiasi sveikas, tai jau po kelių dienų ims gyventi įprastą gyvenimą ir nežinos, kad nešioja COVID“, – nerimauja P. Saudargas.

Gali stoti Seimo darbas

Parlamento pirmininkas Viktoras Pranckietis baiminasi, kad šalyje toliau daugėjant koronaviruso atvejų neišvengiamai susirgs vis daugiau Seimo narių. Tai gali paralyžiuoti parlamento darbą.

„Aptarėme ir su naujos didžiosios frakcijos lyderiu Gabrieliumi Landsbergiu, ir su valdybos nariais, ir su esamos didžiosios frakcijos (atstove – LRT.lt) Rima Baškiene, ir su valdybos narais, kad reikėtų ryžtis steigti tą projektą – Statuto pataisą, kuri leistų Seimo nariams dalyvauti nuotoliniu būdu, nes būtų labai negerai, jei liga paralyžiuotų Seimo darbą. Vis dėlto turime pripažinti, kad ta pandemija niekur nedingo, ji plinta ir reikia žiūrėti labai atsakingai. Manau, kad (lapkričio – LRT.lt) penktą dieną bus ta diskusija Seime, ir tikėtina, kad seniūnų sueiga galbūt nutars, kad įtrauktume tą klausimą ir svarstytume iš naujo, kurį buvome svarstę pavasarį“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Seimo pirmininkas.

Didelio noro dirbti nutoliniu būdu parlamentarai nedemonstruoja

Parlamentui dirbti nuotoliniu būdu draudžia Statutas. Dar pavasarį, per pirmą koronaviruso bangą, dabartinė Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė buvo registravusi pataisą, kad paskelbus ekstremaliąją situaciją Seimo valdyba leistų posėdžiauti nuotoliniu būdu.

Tam pasipriešinę valdantieji žada ir dabar nepritarti siūlymui keisti Statutą. Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė pabrėžia, esą yra alternatyvių būdų, kaip Seimo posėdžių salėje užtikrinti saugumą. Diskusija galima nebent apie tai, kad parlamentarai iš savo kabinetų geriausiu atveju galėtų dalyvauti svarstymuose, bet balsuoti vis tiek privalėtų Seimo salėje.

„Jei prisimintumėte, pačioje pandemijos pradžioje buvo numatyti tik balsavimai. Diskusijas Seimo nariai galėjo stebėti iš savo kabinetų, reikėjo ateiti tik balsuoti. Balsavimai buvo koncentruojami į vieną vietą, kad Seimo nariai būtų kiek įmanoma trumpiau salėje. Kitas dalykas, parlamentas turi kelias sales, kurios yra tinkamos Seimo posėdžiams. Galima lygiai taip pat posėdžius organizuoti skirtingose salėse, taip valdant srautus. Seimo procedūros nėra pritaikytos nuotoliniam dalyvavimui ir tikrai būtų pažeistos Seimo narių teisės. Kyla klausimas, kaip tada reikės organizuoti frakcijų darbą. Nepamirškime, kad yra ir pasisakymai ar pertraukų prašymai frakcijų vardu“, – primena A. Širinskienė.

„Lietuva mokosi dirbti nuotoliniu būdu, tai ir Seimui turbūt teks išmokti. Ir ne tik komitetuose, ne tik komisijose, bet ir plenariniuose posėdžiuose. Kaip Europarlamentas, kaip Latvijos parlamentas“, – pabrėžia Seimo pirmininkas.

„Negalėčiau dabar sirgdamas ką nors gudraus pasakyti. Techniškai išsprendžiama, jei teisiškai negalima, negalima, bet pateikimai ir svarstymas – įmanoma“, – LRT svarstė koronavirusą besigydantis Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys V. Simulikas.

Būsimi valdantieji dar spręs

Aiškios pozicijos kol kas nepateikė ir būsima didžiausia konservatorių frakcija Seime. Atsiųstame komentare pabrėžiama, kad Statuto pakeitimui pritartų, jei „bus apsaugotos opozicijos teisės“.

Už pokyčius kol kas aiškiau pasisako rinkimus laimėjusios liberalios jėgos – Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis. Tiesa, su sąlyga, jei bus užtikrintas saugumas.

„Vertinant pandemijos kontekstą ir kad pabaigos nesimato, prie šio klausimo teks grįžti netrukus“, – sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Artimiausias posėdis numatytas ateinantį ketvirtadienį. Visi Seimo nariai dar penktadienį gavo pranešimus apie sudarytą galimybę iki posėdžio nemokamai atlikti koronaviruso tyrimą.

Populiariausi

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje skiepijami medikai antrąja vakcina nuo COVID-19

Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00

31