Lietuvoje

2020.10.30 21:17

Veryga apie kritiką dėl COVID-19 valdymo: gal kartais visuomenei pateikiame net per daug skaičių

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.10.30 21:17

Mokslo ir medikų bendruomenė tiesiai sako tai, ko atvirai dar neįvardijo politikai. COVID-19 kontrolė šalyje prarasta. Patenkame į ypač didelio plitimo zoną ir viruso nešiotoju gali būti kiekvienas. Epidemiologai prašo visus būti atsakingus, nes gydymo įstaigose pritrūksime lovų ir medikų.

Paskutines savaites sveikatos apsaugos ministro poste dirbantis Aurelijus Veryga jau nebeatmeta galimybės, kad gali būti paskelbtas nacionalinis karantinas, bet kategoriškai nesutinka, kad buvo padaryta klaidų valdant situaciją ir kad antroji banga mus užklupo nepasiruošusius.

Dienos tema. Aurelijus Veryga: liga plinta ir ji plinta dėl to, kad mes daug ir intensyviai bendraujame, ir ne tik sporto renginiuose

– Ministre, jūs šiandien pirmą kartą viešai ir garsiai pasakėte tai, kas iki šiol buvo atmetama, – kad šalyje gali būti skelbiamas nacionalinis karantinas. Ar tokį sprendimą galėtų priimti dar jūsų Vyriausybė?

– Aš už Vyriausybę negalėčiau atsakyti, bet tokios galimybės, matyt, tikrai atmesti nereikėtų. Aišku, detalės taip pat labai svarbios, nes, matyt, kad tokio karantino, kokį turėjome pavasarį, vargu ar mes galime tikėtis. Ir aš tiktai priminsiu kelis aspektus, kurių mažiausiai norėtume tikėtis: tai yra planinių sveikatos priežiūros paslaugų stabdymas ir visiškas ugdymo proceso perėjimas į nuotolinį. Tiek vienu, tiek kitu atveju pasekmės labai sudėtingos ir labai sunkios. Bet visos kitos sritys, matyt, tikrai gali sulaukti dar didesnių ribojimų. Ir galų gale gali taip atsitikti, kad didžiajai daliai savivaldybių tapus raudonosioms tai taps nacionalinio karantinu.

– Atsakomybė tvarkytis su užklupusia antrąja banga kris ir ateinančiai naujajai valdžiai. Jūs socialiniame tinkle viešai pareiškėme, kad esate pasiruošęs pasidalinti informacija su galimu įpėdiniu ir padėti jam pasiruošti, kad žmogus ateitų į postą ir iš karto galėtų pradėti dirbti. Galima premjerė taip pat viešai sakė, kad jūs tik bandote permesti atsakomybę. Ministre, jūs nebandėte tuo tradiciniu paveikesniu būdu tiesiogiai paskambinti ir pasakyti: žiūrėkite, turime reikalą, baikime tą ambicijų karą, nes žmonės miršta, kalbamės?

– Na, ne, iš tikrųjų tiesiogiai nebandžiau to padaryti. Nežinau, ar nuo to būtų geriau, ar blogiau. Manau, tikrai nuoširdžiai tą pagalbą pasiūliau, galėjau ir turėjau, matyt, sulaukti atitinkamos reakcijos ir tikrai tikėjausi, kad ji bus kitokia. Manau, bet kuris politikas, nesvarbu, kur jis yra, ar pozicijoje, ar opozicijoje, turėtų būti savo šalies ir gyventojų atstovas, šalies patriotas. Ir jam pirmiausia turėtų rūpėti suvaldyti šitą situaciją, o ne politikuoti.

Deja, yra, kaip yra. Išgirdome tą pasakymą, kad yra bandymas perkelti atsakomybę. Aš jau ne kartą sakiau, kad tikrai per prievartą nesipiršiu. Esu pakviestas į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakciją Seime. Sutarėme laiką, kad ateinantį ketvirtadienį eisiu pasišnekėti. Matysim, ar tas tonas keičiasi ir atsiranda noras kalbėtis, žinoti detales. Jeigu ir toliau matysime, kad retorika yra tokia, kad kaltinama melais apie pasiruošimą pirmai, antrai bangai... Natūralu, kad tokią retoriką girdint labai sudėtinga rasti bendrą sutarimą.

– Informacijos, kokia yra tikroji situacija, kokie skaičiai, ar mes pasiruošę rudeniui, nuolatos prašė ne tik opozicija, bet ir mokslininkai, ir tikrai nemaža dalis žurnalistų. Aš pati esu dariusi kelias temas ir visą laiką girdėdavau atsakymą: ramiai, visko turime, viskam pasiruošę, situaciją valdome. Melavote?

–Nežinau, ką mes galėjome meluoti. Norėčiau paprašyti suprasti. Kartais į klausimą, ar mes visko turime ir viskam esame pasiruošę, atsakoma pagal tuo metu esančią situaciją ir pagal to meto žinias. Ar kas nors galėjo nuspėti arba žinoti, kokia bus pirmoji, arba kokia yra ar bus antroji banga? Manau, patys tokie klausimai yra spekuliacija. Nes mes nežinome, kas bus, mes negalime absoliučiai viskam būti pasiruošę.

Galų gale yra scenarijai, kuriems jokia valstybė nėra pasiruošusi, nes nežino, kad tokia situacija gali įvykti. Tai mes gal ne spekuliuokime, o žiūrėkime, kokia yra situacija. Skaičių mes kartais gal net ir per daug duodame visuomenei. Dėl to irgi esame sulaukę kaltinimų, kad gąsdiname visuomenę. Tikrai ne vieno žmogaus klausėme, kokios informacijos reikia, kad visuomenė patikėtų, jog situacija yra rimta. Aš tą kartoju beveik kiekvieną dieną. Ir jau ne kartą sakiau, kad augimas yra eksponentinis, virusas tikrai labai greitai plinta, tam antrina ir specialistai. Tuos skaičius sakome, bet girdime, kad mes gąsdiname, nereikia gąsdinti, reikia gražiai visuomenę įtikinti. Tai irgi tokia situacija, kur sudėtinga rasti atsakymą, ką sakyti, ko nesakyti, ką visuomenė priima kaip gąsdinimą ar psichologinį spaudimą.

– Ministre, dar liepos mėnesį mokslininkai sakė, kad antroji banga bus, ir valdant situaciją pavasarį jau buvo aišku, kokios prevencinės priemonės veikia, kokios – ne. Tas planas nebuvo paruoštas, jūs tuo metu išėjote penkių savaičių atostogų. Ir, tarkim, suvaržymai dėl sporto renginių, kultūros renginių, privalomo kaukių dėvėjimo įvesti tik tada, kai pradėjote kalbėti apie eksponentinį augimą. Juk tą buvo galima padaryti rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje...

– Žiūrėkit, vėl nesupainiokite priemonių, apie ką mes kalbame. Ar mes kalbame apie pasiruošimą sistemos, kur yra nupirkta įranga, papildomi pajėgumai išvystyti, tie patys mokymai įvykdyti, kurie čia taip plačiai buvo kritikuojami, ir panašūs dalykai, tai yra sistemos pasirengimas. Dabar apie tai, ką jūs kalbate: renginių draudimas, apribojimas, privalomas kaukių įvedimas yra Vyriausybės sprendimai, kuriuos Vyriausybė priima in corpore, vertindama situaciją. Tai nėra koks nors įstaigų pasirengimas ar pasiruošimas, kurį buvo galima padaryti vasarą arba juo labiau kaip nors susieti su mano atostogomis. Tai ar vasarą buvusios mano atostogos kaip nors trukdo Vyriausybei priimti sprendimą dėl kaukių? Turbūt sutiksite, kad ne.

– Bet jūs suprantate, kad visuomenės pasiruošimas, prevencija gali sumažinti darbo toms pačioms gydymo įstaigoms?

– Žinoma, sutinku, o kas yra visuomenės pasiruošimas? Visuomenei kasdien duodama informacija, kokia yra situacija, ir kol ji buvo valdoma, kol atvejų skaičiai buvo nedideli, tai ir buvo sakoma, kad turime nedidelį plitimą. Turime išsaugoti, išlaikyti tam tikras saugos priemones, nepamiršti, kad liga nėra dingusi, kad galimybių jai išplisti yra. Tą mes ir kalbėjome.

Dabar, kai situacija blogėja, vėlgi tikrai atvirai, sąžiningai visuomenei pasakome, kokia yra situacija. Pasakome, kas vyksta su ligoninių lovomis. Ir tai, kai kurių mūsų oponentų nuomone, turėtų visuomenę mobilizuoti arba nuteikti elgtis atsakingiau. Aš girdžiu kai kurių dabar valdžią formuojančių politikų ugningų pasakymų – pasakykim visuomenei tiesą, ir visuomenė apsispręs. Mes sakome visuomenei tiesą: liga plinta ir ji plinta dėl to, kad mes daug ir intensyviai bendraujame, ir ne tik sporto renginiuose. Mes bendraujame šeimų šventėse, bendraujame sportuodami, susitikę ir neatsakingai elgdamiesi galbūt darbo vietose, kur nesisaugome. Visur liga plinta, ne tiktai ten, kur galima priimti tokius valinius sprendimus. Tai yra mūsų visų susitelkimo ir atsakingo elgesio klausimas. Ir to vasaros atostogos tikrai niekaip nebūtų pakeitusios.

– Prie prezidentūros steigiamai patariamajai Sveikatos ekspertų tarybai jūs tarsi ir pritariate, bet tuo pat metu ją tarsi sumenkinate: stebuklo nesugalvos, gydytojų ligoninėse nepadaugins, jokių įgaliojimų neturi, sprendimus priima Vyriausybė. Kitaip tariant, leidžiate suprasti, kad jeigu nori, lai patarinėja, bet jūs darysite taip, kaip manot esant reikalinga?

– Na, gal nereikia visiškai taip išversti, sakyti, kaip jūs sakote, perfrazuoti mano pasakymo, kad darykit, ką norit, mes darysim, kaip mes norim. Pirmiausia dalis tų ekspertų, kurie dalyvaus prezidentūros suburtoje grupėje, dalyvauja ir Vyriausybės medikų ekspertų grupėje, mes į jų pasiūlymus, rekomendacijas įsiklausome.
Ir netgi tai, kas vyksta dabar, susiję su izoliacijos sutrumpinimu, su testavimo strategijų peržiūrėjimu ir kitais dalykais, tai yra atsižvelgimas į medikų ekspertų grupės siūlymus. Kartais ir mes patys aktyviai užduodame jiems tam tikrus klausimus, gauname atsakymus.

Supraskime, kad mokslininkai ir dabar dalyvauja sprendimų priėmime. Dalyvavimas dar vienu formatu greičiausiai padėties nepablogins, bet priimti sprendimus vis tiek teks Vyriausybei. Tai turės persikelti į Vyriausybės formatą, nes prezidentūra, nepaisant viso geranoriškumo, negali priimti sprendimų, kuriuos priima vykdomoji valdžia. Tad aš tik tai ir norėjau pasakyti. O šiaip, kad mokslininkai susirenka, diskutuoja, renka naujausią informaciją, yra tikrai gerai. Ir jeigu jie teiks labai racionalių pasiūlymų, aš neabejoju, kad į juos bus atsižvelgiama.

Populiariausi

Mokykla

Lietuvoje

2020.11.30 12:42

Dėl koronaviruso siūloma paankstinti moksleiviams Kalėdų atostogas svarstys dėl būriavimosi ribojimo griežtinimo, atnaujinta 13.46

23
Medikai dirba Respublikinėje Panevėžio ligoninėje karantino metu

Lietuvoje

2020.11.30 09:32

COVID-19 situacija Lietuvoje: protrūkiai fiksuojami globos namuose, židiniu tapo Marijampolės pataisos namai 1136 nauji atvejai, 13 asmenų mirė, atnaujinta 13.14

8