Lietuvoje

2020.11.03 08:24

Gimtadienį minintis Adamkus: dėl COVID-19 visos kaltės versti Vyriausybei negalima, visuomenė taip pat atsakinga

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.11.03 08:24

94-ąjį gimtadienį tvyrant pandemijos apribojimams minintis Valdas Adamkus apgailestauja, kad dalis žmonių į sveikatos specialistų raginimus žvelgia atsainiai, o dėl to ir kaltinti susirgimų rekordus mušančia statistika išimtinai Vyriausybę jis nelinkęs. Kadenciją baigęs prezidentas tebeseka šalies politines aktualijas, o stebėdamas pradėtą koalicijos formavimą turi ir kuklių patarimų.

Visuomenė balsavimu parodė, kad reformos yra laukiamos ir būtinos, LRT RADIJUI sakė V. Adamkus, taip pat pasidžiaugęs, jog parlamente, o tikėtina, ir Vyriausybėje, bus daugiau moterų. Vienas iš rinkimų netikėtumų – liberalių partijų sėkmė, taip pat nuteikia pozityviai, teigė prezidentas. Visgi iššūkius mesti nusiteikusi Laisvės partija nepristigs ir nuosaikumo, tikisi V. Adamkus.

„Šios pasaulyje stiprios politinės jėgos nebuvimas, sakyčiau, neprisidėjo prie mūsų gerbūvio. Todėl šitas liberalų pasirodymas ir Liberalų sąjūdžio veikla, aš manau, apjungs visas pasitraukusias nuo idėjos ir organizacijos žmones į aktyvią politinę ir tuo pačiu visuomeninę veiklą. O Laisvės partiją galiu tik sveikinti. Tas entuziazmas, kuris švytėjo per visą rinkimų kampaniją, pažadai, įsipareigojimai, būtų gerai, kad juos būtų stengiamasi įgyvendinti ne per konfrontaciją su kitais, jeigu jie nesutiktų, bet ieškant sprendimo kelių. Ir kai susidurs su politinėmis problemomis, kurias reikės spręsti, kad tas entuziazmas neužgestų“, – LRT RADIJUI sakė jis.

Dar vienas lūkestis – mažiau arši politinė kultūra. Tačiau dėl jos daug iliuzijų V. Adamkus neturi – tai ne pernakt išsprendžiama problema.

„Politikos kultūros pas mus trūksta, bet tai aiškiai rišasi su asmenybės kultūra. Aš manau, kad pas mus asmeninės kultūros trūksta ir tai matoma visuomeninėse institucijose, bendravime, bendrų reikalų sprendime“, – sakė V. Adamkus.

Stebi jis ir JAV prezidento rinkimų batalijas, ir kaip pripažįsta – su nerimu. „Prezidento Trumpo perrinkimas turi tam tikrų didelių pavojų“, – mano V. Adamkus, pasak kurio, dabartinis šalies vadovas pastaruosius ketverius metus blaškėsi „tarp pagrindinių pasaulinių laisvės, demokratijos, žodžio laisvės principų“.

„Jo svyravimai ir nusileidimai mums, sakyčiau, yra nepriimtini. Bet negalvoju, kad reikia galvoti tik apie santykius su Lietuva. Jos ir Amerikos santykiai nė kiek nepasikeis, jie tik gali būti pažeisti bendroje tarptautinėje plotmėje. Todėl manau, kad Lietuvos užsienio politika turėtų aktyviai veikti Europos Sąjungoje bendrai su kitomis valstybėmis ir per tą suartinti dviejų stiprių junginių, ES ir Amerikos, bendradarbiavimą. Įnešant daugiau aiškumo, tvirtumo ir užtikrinant ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos saugumą“, – LRT RADIJUI sakė V. Adamkus.

Gimtadienį esant karantino suvaržymams minintis prezidentas sako, jog „tai, kas vyksta šiomis dienomis, iš tikrųjų gąsdina“. V. Adamkus laikosi nuostatos, kad epidemiologus neraminanti padėtis turėtų labiau neraminti ir dalį gyventojų – tų, kurie nepaiso draudimų ar nesilaiko rekomendacijų.

„Tikrai galiu išreikšti didelę pagarbą ir padėką medicinos darbuotojams, tačiau turiu pasakyti, kad visą kaltę suversti Vyriausybei už reikalavimų ir pasiruošimo nevykdymą, irgi negalima, kadangi manau, kad visuomenė irgi neša kaltės dalį to, kas darosi šiandien“, – kalbėjo V. Adamkus.

Visuomenė, sako jis, „turi laikytis nustatytų taisyklių, bendradarbiauti, tačiau ne visada yra taip.

„Galbūt nebuvo pilnai pasiruošta, bet to nepasiruošimo pasekmes visuomenė irgi turi prisiimti“, – teigė V. Adamkus.

Dukart prezidentu išrinktas V. Adamkus gimė 1926 metų lapkričio 3 dieną Kaune. Karo metais su bendramoksliais leido pogrindinį laikraštį „Jaunime, budėk!“, 1944-ųjų liepos mėnesį su tėvais pasitraukė į Vokietiją. Čia besimokydamas Eichšteto lietuvių gimnazijoje sutiko ir savo būsimą žmoną Almą, vėliau studijavo Miuncheno universiteto Gamtos fakultete.

Į Jungtines Valstijas atvyko 1949 m., septintajame dešimtmetyje įsitraukė į lietuvių išeivijos visuomeninėje ir politinę veiklą, buvo pakviestas dirbti į naujai kuriamą JAV Aplinkos apsaugos agentūrą. Lietuvos prezidentu V. Adamkus buvo išrinktas 1998 ir 2004 m.

Populiariausi

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24