Lietuvoje

2020.10.30 10:52

Būsimos valdžios radare – vaiko pinigų klausimas: politikai ramina, kad revoliucijos nebus, ekonomistas mato neigiamų pusių

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.10.30 10:52

Derybos dėl naujos valdančiosios koalicijos įsibėgėja. Būsimos partnerės jau pateikė savo pasiūlymus koalicijos programai. Tiesa, kai kurie jų visuomenėje sulaukė ir ne tokių teigiamų reakcijų.

Ketvirtadienį pradėjo aiškėti, ką būsimai koalicijai siūlo liberalios partijos. Dėmesio viešojoje erdvėje sulaukė Laisvės partijos pasiūlymas peržiūrėti vadinamųjų vaiko pinigų sistemą ir tas lėšas skirti tik toms šeimoms, kurios turi vaikų ir yra prastoje finansinėje padėtyje. Šioje Seimo kadencijoje sugrąžinti vaiko pinigų principas yra toks, kad visi šalies vaikai gauna juos, nepriklausomai nuo to, kiek uždirba jų tėvai.

Situaciją galėtų ir pabloginti

Tokį siūlymą socialiniuose tinkluose kritikavo banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Komentuodamas tai jis rašė, kad pasiūlymas mokėti vaiko pinigus tik vargingiausioms šeimoms nėra gera idėja. Jis įvardino kelias priežastis, kodėl taip mano.

Pirmiausia, pasak Ž. Maurico, šeimų diferencijavimas į „vargingiausias“ ir „nevargingiausias“ įvestų „gyvūlių ūkį“ ne tik mokesčių, bet ir išmokų sistemoje, nes kaip mat atsirastų „vargingesnių“ už „vargingesnius“.

„Padidintų šešėlį, nes šeimoms, norinčioms tapti/likti „vargingiausiomis“ (tam, kad gautų vaiko pinigus) neapsimokėtų oficialiai deklaruoti uždirbamų pajamų.

Kurtų išlaikytinių visuomenę ir mažintų paskatas dirbti, nes jei „vargingiausios“ šeimos tėvai susirastų darbą, būtų didelė tikimybė, kad dėl to ši šeima taptų „nebevargingiausia“, tad ji prarastų vaiko pinigus. Siekiant išvengti minėto praradimo, „vargingiausių“ šeimų tėvai nesivargintų ieškoti darbo ir gyventų iš vaiko pinigų (arba šešėlinių pajamų)“, – priežastis vardijo Ž. Mauricas.

Ekonomistas taip pat teigė, kad tai išaugintų biurokratinį aparatą, nes reikėtų nustatyti „vargingumo“ kriterijus, suskirstyti šeimas į tas, kurios yra sunkioje finansinėje situacijoje ir tas, kurios nėra, kovoti su nesąžiningomis šeimomis, kurios galimai slėptų pajamas tam, kad neprarastų vaiko pinigų. Be to, jo teigimu, tai didintų korupcijos riziką, nes šeimos gundytųsi duoti kyšį, kad liktų sąraše tų, kurioms vaiko pinigai priklauso.

„Šiuo metu Lietuvoje galiojanti universali vaiko pinigų išmoka neturi nei vieno iš išvardintų trūkumų. Tiesa, nepasiturinčioms šeimoms šiuo metu yra mokami kiek didesni vaiko pinigai , tad tai kažkiek taip pat gali sumažinti paskatas tapti „pasiturinčiomis“. Idealiu atveju, visoms šeimoms jie turėtų būti mokami vienodi.

Vienintelis jos trūkumas yra santykinai dideli kaštai (apie 500 milijonų eurų per metus arba 1 proc. BVP), tačiau bet kuriuo atveju ES šalys vaikus auginančioms šeimoms skiria nemažai paramos (1,7 proc. BVP), o iš visų paramos mechanizmų universali vaiko pinigų išmoka yra geriausias pasirinkimas“, – teigė Ž. Mauricas.

Kita alternatyva, anot jo, būtų mokesčių naštos vaikus auginančioms šeimoms mažinimas, taikant papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį už kiekvieną vaiką. Tokios sistemos privalumas, ekonomisto teigimu, yra tai, kad ši sistema skatina įsilieti į darbo rinką ir mažina šešėlį, nes jei mokesčių nemoki – paramos negauni. Tačiau tokiu atveju dėl įvairių priežasčių nedirbančios šeimos vis tiek dažniausiai gauna kažkokią paramą.

„Jau anksčiau esu siūlęs įvesti sistemą, kuri leistų pasiturinčioms šeimoms savanoriškai padovanoti savo vaiko pinigus toms šeimoms, kurioms jų labiau reikia. Būtų efektyvesnė sistema, nes nereikėtų tiek biurokratų darbo, aiškinantis kuri šeima yra „turtinga“, o kuri „varginga“. Tai taip pat labiau atitiktų liberalizmo dvasią. Ar ne?“ – rašė „Luminor“ ekonomistas.

Kritikos tokiai idėjai turėjo ir „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis. Jis socialiniame tinkle tai vadino „komunistine-biurokratine“ idėja: „Kaip ten planuojama diferencijuoti vaiko pinigus pagal tėvų pajamas? Ar bus vertinamas išlaikytinių skaičius? Ar bus vertinami šeimos finansiniai įsipareigojimai? Ar bus vertinamos skirtingos vaikų išlaikymo sąnaudos mieste ir kaime? Kiek kainuos toks biurokratinis mechanizmas?

Universalių bazinių pajamų (šiuo atvejų vaiko pajamų) vienas iš pagrindinių privalumų yra biurokratinių sąnaudų eliminavimas bei politinio moralizavimo-vertinimo pašalinimas, kuomet kažkas turi nubrėžti liniją kuriam vaikui dar priklauso sporto būrelis, o kuriam jau nebepriklauso, nes mamytė du darbus dirba ir jau pakankami uždirba.
Gal geriau pasvarstyti kaip pandemiją valdyti, o ne iš kurių vaikų pinigus atimti“, – rašė N. Mačiulis.

A. Armonaitė: revoliucijos nebus, reikia nuraminti žmones

Punktą dėl vaiko pinigų savo siūlymuose įrašiusios Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė portalui LRT.lt kalbėjo, kad problema yra ta, jog šitą paramą gauna visi, net ir tie, kurie net nejaučia ją gaunantys. Kitaip tariant, vaikus auginančios šeimos pagalbos neprapras, tačiau norima peržiūrėti tokios priemonės taikymo taiklumą.

„Pati visa išmoka valstybei kainuoja virš pusės milijardo eurų. Aš, gink Dieve, nesakau, kad žmonėms, kurie augina vaikus, yra lengva, ne tik skurdžiausioms šeimoms, bet ir tiems, kurie vidurinei klasei priklauso, stengiasi į ją patekti. Manau, kad svarbu peržiūrėti taiklumą“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Paklausta, ar tuomet vaiko pinigai neprarastų savo universalumo ir netaptų dar viena socialine išmoka, Laisvės partijos pirmininkė teigė, kad reikia peržiūrėti visą sistemą. Pavyzdžiui, tiems tėvams, kurie dirbo, kaip kalbėjo A. Armonaitė, ir augino vaikus, anksčiau buvo taikomas papildomas neapmokestinamų pajamų dydis.

„Tai jiems mokesčiai yra pakilę ir duodama vaiko išmoka. Gal ir galima universalumą naikinti, nes ir ekonomistai sako, kad ne visiems reikia. Kitas dalykas, tai vadinama vaiko pinigais, bet yra šeimų, kuriose tie pinigai vaiko nepasiekia.

Matyt, mes kaip skandinavai turėtume galvoti apie tai, kaip susieti, kad tas vaikas lankytųsi pas gydytoją, lankytų mokyklą ir t. t., na, kad būtų šiek tiek kontrolės, o ne būtų subsidijuojamas skurdas“, – sakė politikė.

Vaiko pinigų mokėjimui nepanaudotas lėšas, anot A. Armonaitės, būtų galima panaudoti skirtingiems tikslams, pavyzdžiui, švietimo reikmėms.

„Galbūt švietimui ar kitaip vaikų ugdymui. Bet noriu pasakyti – revoliucijos nebus, reikia nuraminti žmones. Jaučiu nerimą, kad atims vaiko pinigus. Tai jokios revoliucijos nebus, tiesiog reikia peržiūrėti taiklumą, kad tie, kurie net nejaučia, kad juos gauna, jų negautų“, – teigė A. Armonaitė.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10