Lietuvoje

2016.02.01 14:08

A. Pabedinskienė siūlo savivaldybėse papildomai įdarbinti socialinių darbuotojų

BNS2016.02.01 14:08

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė siūlo nuo kitų metų 391 pareigybe didinti socialinių darbuotojų savivaldybėse skaičių.

Pasak ministrės, tai leistų, kad vienas socialinis darbuotojas Lietuvoje vidutiniškai dirbtų su maždaug dešimčia socialinės rizikos šeimų. Šiuo metu vienam socialiniam darbuotojui tenka 15 šeimų.

„Mes rengiame teisės aktus ir siūlysime, kad nuo 2017 metų sausio 1 dienos vienam socialiniam darbuotojui tektų 10 šeimų (...). 10 yra optimalus skaičius, kad mes patenkintume tą kokybinį lygį, kurio siekiame“, – pirmadienį žurnalistams sakė A. Pabedinskienė.

Jos teigimu, savivaldybėse šiuo metu dirba 766 darbuotojai. Didinti darbuotojų skaičių 391 pareigybe kainuos apie 4 mln. eurų, sakė ministrė.

A. Pabedinskienė neatmetė galimybės, kad papildomų pinigų ministerija gali prašyti ir 2016 metų viduryje, jeigu bus peržiūrimas valstybės biudžetas.

Ji taip pat pranešė, kad nuo 2016 metų kovo bus skirtas papildomas finansavimas savivaldybėms socialinių darbuotojų, dirbančių su socialinės rizikos šeimomis, priežiūrai ir profesinei kompetencijai tobulinti. Tam Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skirs apie 200 tūkst. eurų.

„Mes galvojame apie kokybę, nes nepakanka vien tik atidaryti šaldytuvą ir pažiūrėti, ar yra maisto produktų, ar namai yra švarūs, ar rūbeliai yra švarūs. Paprastai tos šeimos, kurios yra papuolę į socialinės rizikos sąrašą, jos kartais neturi ir pirminių įgūdžių, tai yra elementariai kaip išsivirti bulves, kaip skalbti ir panašiai“, – kalbėjo ministrė.

Be to, nuo pirmadienio pradėjo veikti iš Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos ir Socialinių paslaugų priežiūros departamento specialistų suformuota bandomoji mobili metodinės pagalbos komanda.

„Daugumoje teisės aktų metodinių rekomendacijų iš tiesų pakanka, tačiau paskutinių įvykių kontekste mes pamatėme, kad savivaldybėse nėra tarpinstitucinio bendradarbiavimo, gal vienoje savivaldybėje jo daugiau, kitoje mažiau. Mūsų pareiga yra atvykti į vietą, (...) identifikuoti problemas ir padėti savivaldybėms, įtraukiant ir nevyriausybinį sektorių, sveikatos sistemos, švietimo sistemos, vidaus reikalų sistemos atstovus, spręsti problemas“, – sakė A. Pabedinskienė.

Pirmiausia mobili specialistų komanda dešimtyje savivaldybių identifikavusi darbo su socialinės rizikos šeimomis problemas pasiūlys kiekvienai iš jų atskirą tarpinstitucinio vietos bendradarbiavimo modelį. Pasak ministrės, ateityje ši komanda gali tapti nuolatinė ir atlikti ne tik stebėsenos, bet ir konsultavimo funkcijas. Modeliai bus parengti Radviliškio, Pasvalio, Širvintų, Zarasų, Kupiškio, Kėdainių, Šilutės, Rietavo, Pagėgių, Birštono savivaldybėms, kurios vidutiniškai turi daugiausiai socialinės rizikos šeimų.

A. Pabedinskienė taip pat sakė, kad šiais metais numatyta 21 mln. eurų skirti savivaldybėse kuriamiems bendruomeniniams šeimų namams, kur šeimos galės gauti konsultacijas, patarimų ar pagalbą, taip pat dalyvauti neformalaus ugdymo mokymuose ir seminaruose.

„Tai, ar savivaldybėse atsiras bendruomeniniai šeimų namai, priklausys nuo to, kaip greitai savivaldybės reaguos į mūsų kvietimą. Tikimės, kad vasaros pabaigoje turėtų būti pateikti projektai. Tos savivaldybės, kurios žino savo teritorijoje gyvenančių šeimų lūkesčius (...), tos savivaldybės bus lyderės ir jos greitai pateiks tuos projektus“, – teigė A. Pabedinskienė.

Svarstymų, kaip gerinti darbą su socialinės rizikos šeimomis, imtasi po nelaimės šių metų pradžioje, kai Kėdainių rajone vyras, įtariama, nužudė du savo vaikus, juos įmetęs į šulinį.

Darbo grupė šiuo metu rengia bendrą metodiką, pagal kurią savivaldybės turės dirbti su socialinės rizikos šeimomis. Dabar patarimai savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyriams ar tarnyboms iš centrinės valdžios institucijų yra rekomendaciniai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos BNS pateiktais duomenimis, 2015 metų pabaigoje socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitoje buvo įrašytos 9812 šeimos, jose auga 18 994 vaikai. Per 2015 metus į apskaitą įrašytos 1709 šeimos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.