Lietuvoje

2020.10.30 07:43

Veryga apie pagalbą naujai Vyriausybei valdant COVID-19: per prievartą nesisiūlysim

atnaujinta 14.29
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.30 07:43

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nevienareikšmiškai vertina prezidento iniciatyva steigiamą ekspertų tarybą, turinčią padėti valdant COVID-19 pandemiją ir sako, kad atrasti naujų ir efektyvesnių būdų nei esami šiai vargiai pavyks, nors girdėti ekspertus – gerai.

Kadenciją baigiančios Vyriausybės ministras taip pat teigia nepastebėjęs didelio noro tartis iš naujos valdančiosios koalicijos lyderių, nors jų deleguoto naujo sveikatos apsaugos ministro laukia itin sunkūs uždaviniai ir mažai laiko kojoms apšilti.

Penktadienį prezidentūra pranešė apie patariamąją Sveikatos ekspertų tarybą, su kuria žadama konsultuotis priimant su koronaviruso valdymu susijusius sprendimus. Aiškinta, kad apie tokios institucijos įkūrimo poreikį ne kartą kalbėjo ir patys medicinos ekspertai, medikai. Pasak Gitano Nausėdos patarėjo Simono Krėpštos, taryboje visuomeniniais pagrindais, t.y. be atlygio, dirbs trys ekspertų grupės, iš viso – apie 20-25 asmenys.

LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ A. Veryga sakė, kad ekspertų balso esamoje situacijoje reikia, tačiau iš esmės tokia institucija padėties pakeisti nebus pajėgi.

„Gerai, kad yra kviečiami mokslininkai, kad su jais bendraujama, tą darė ir tebedaro Vyriausybė. Aišku, tikrai yra labai nedėkingas laikas keistis Vyriausybei, kada trauksis ministrai, jų komandos, keisis tikrai nemažai žmonių. Ir tai vyks pačiu sudėtingiausiu metu – viruso plitimas ne mažėja, jis auga. (...)

Aš puikiai pamenu, kaip sudėtinga buvo man pačiam atėjus į ministro poziciją nesant koronavirusui. Tai tikrai sudėtinga sritis ir reikia gero pusmečio, kad gerai suprastum, įsigilintum į viską, suburti komandą. Kai tą teks daryti tokioje situacijoje, bus labai sudėtinga. Tai gerai, kad prezidentūra domisi tema, nes panašu, kad naujoji valdanti dauguma iš mūsų nelabai ką nori girdėti, tai atsiranda toks galbūt vienijantis elementas“, – sakė A. Veryga.

Patikslinęs, ką turėjo omenyje pastaruoju teiginiu, ministras aiškino esą supratęs, jog konsultuotis dėl koronaviruso situacijos perimant vadovavimą SAM nėra polinkio.

„Aš ir viešai pateikęs buvau tokį siūlymą, kad galiu žmogui, kuris bus paskirtas, parodyti, paaiškinti, įvesti į tam tikrą temą. Būsimosios premjerės tai buvo pavadinta bandymu nusimesti atsakomybe. Tai tikrai per prievartą nesisiūlysim. Matyt, kad žmonės jaučiasi žinantys, suprantantys, turi planą gerą ar geresnį negu mes turim. Tai pamatysim“, – sakė A. Veryga.

Visgi kaip rodo vėliau penktadienį LRT.lt gauta informacija, A. Veryga po Seimo rinkimų buvo pakviestas dalyvauti TS-LKD frakcijos uždarame posėdyje, kuris vyktų ministrui patogiu metu.

Frakcija teigia gavusi atsakymą, kad dėl didelio užimtumo ir intensyvios COVID-19 valdymo darbotvarkės ministras posėdyje dalyvauti galimybės neturės. Atsakydami į tai, TS-LKD pakvietė A. Verygą siūlyti kitą jam tinkamesnį laiką.

Kiek vėliau penktadienį susitikimas visgi buvo suderintas – A. Verygos patarėja Lina Bušinskaitė LRT.lt nurodė, jog ministras su konservatoriais susitiks ketvirtadienį 13 val.

„Dėl susitikimo - jis yra derinamas. Referentės susirašinėja, bendrauja, derinasi. Vakar TS-LKD frakcijos atstovė parašė, kad laukia ministrui tinkamo laiko, o šiandien ministro referentė, suderinusi su ministru, nusiuntė TS-LKD frakcijos referentei siūlomą laiką, kada tiktų susitikti ministrui“, – teigiama ministerijos atsakyme.

Kaip teigiama ministerijos LRT.lt perduotame atsakyme, atstovai apgailestau, kad esą laikas, kuris gali būti skiriamas realiems darbams, yra išnaudojamas neprasmingai.

Šią savaitę portalui 15min konservatorių kanidatė į premjeres Ingrida Šimonytė sakė, kad dabartinės Vyriausybės įgaliojimai nenutrūks dar apytikriai mėnesį, ji neturėtų nusigręžti nuo savo atsakomybių anksčiau numatyto termino.

„Man atrodo, ministras vis dar gauna atlyginimą ir jo komanda vis dar gauna atlyginimą ir priedus tam, kad dirbtų savo darbą. Be jokios abejonės, darbo perėmimą reikėtų užtikrinti kaip įmanoma sklandesnį. Bet aš nenorėčiau, kad tokiu būdu būtų bandoma jau dabar pasidalinti atsakomybe su tais, kurie, tiesą sakant, visą paskutinį pusmetį bandė visais būdais išsiaiškinti, o tai kokia yra ta tikroji padėtis ir kas gali atsitikti, jeigu pasikartos scenarijus rudenį“, – sakė ji.

Naujosios ekspertų tarybos prie prezidentūros galimybių ministras A. Veryga siūlė nepervertinti.

„Tokios valstybės kaip Vokietija ar Prancūzija turi ištisus institutus, pavyzdžiui, Kocho ir Pastero, kurie daugybę dešimtmečių dirba šitose srityse, nieko geresnio ir nesugalvojo. Matome, kad ir Prancūzijoje, ir Vokietijoje skelbiami karantinai ir kol nėra vakcinos, karantinas, judėjimo apribojimai, kaukės yra tos priemonės, kurios leidžia stabdyti viruso plitimą. Tai kažkokios stebuklo mokslininkai, matyt, nesugalvos, gydytojų ligoninėse nepadaugins“, – kalbėjo A. Veryga.

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta ketvirtadienį žiniasklaidai sakė, kad ekspertų taryba bus laikina institucija, kuri vėliau bus perduoda naujajai Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybei. Visgi kaip tiksliai taryba veiks, kokias funkcijas turės „iki šiol sudėtinga suprasti“, LRT RADIJUI sakė ministras.

„Kad ir kokia taryba būtų suburta, reikia suprasti, kad įgaliojimų ji juk neturi jokių, Vyriausybė priima sprendimus“, – sakė ministras. Pasak jo, dabartinės sudėties ministerija bus nusiteikusi išklausyti, tačiau „turi savo mechanizmą“ ir „veltis į papildomus“ reikštų ilgiau priimamus sprendimus, kai laikas itin brangus.

„Negalime į begalybę mechanizmų jungtis, nes tam reikia žmones atitraukti nuo darbo ir sėdėti, posėdžiauti, diskutuoti mes neturime kada. Nenoriu už akių užbėgti kam nors, bet mes ir patys su mokslininkais bendraujame, Vyriausybė turi savo funkcionuojantį mechanizmą. Jeigu bus racionalių siūlymų išsakyta, be abejo, aš manau, kiekvienas protingas žmogus įsiklausys. Bet kaip ir sakiau – nepervertinkime. Kartais žmonės įsivaizduoja, kad susibūrę mokslininkai ir diskutuotojai ras kažkokį stebuklingą sprendimą, bet ir šalys, kurios turi daug didesnę prabangą, veikiančius institutus, kažko originalesnio, deja, nesugalvoja“, – kalbėjo A. Veryga.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10