Naujienų srautas

Lietuvoje2013.02.27 11:42

Iš Prezidentės atvaizdo bandoma uždirbti

Suvenyrai su prezidentės Dalios Grybauskaitės atvaizdu prieš kurį laiką papildė vienos internetinės parduotuvės asortimentą. Tačiau toks pokštas jos savininkams gali brangiai kainuoti.

Suvenyrai su prezidentės Dalios Grybauskaitės atvaizdu prieš kurį laiką papildė vienos internetinės parduotuvės asortimentą. Tačiau toks pokštas jos savininkams gali brangiai kainuoti, rašo „Lietuvos žinios“.

Įvairiais niekučiais – nuo atviruko ar puodelio iki kaklaraiščio ar sportinio megztinio – prekiaujanti viena internetinė parduotuvė suvenyrus siūlo tiems, „kurie vertina lietuvišką paveldą ir garbę“. Tokia prieš keletą mėnesių šiame tinklalapyje atsiradusi speciali suvenyrų serija, teisininkų teigimu, akivaizdžiai žemina valstybės vadovės garbę ir orumą.

Suvenyrų pardavėjai juokauja, kad šis paveikslėlis sukurtas tik „šiaip, politiniais motyvais“, o Prezidentės atstovai tvirtina, kad leidimo pelnytis iš D. Grybauskaitės atvaizdo jiems nedavė. Ne vieno įstatymo pažeidimą įžvelgiantys teisininkai primena teisę garbę ginti teisme.

Kainos – ne lietuviškos

„Jei turite lietuvių draugų, artimųjų ar giminaičių, kuriuos norite pamaloninti originalia dovana, užsukite ten, kur reikia!“ –  tokia antrašte klientus viliojančios internetinės parduotuvės asortimente net dvi dešimtys suvenyrų su prezidentės D. Grybauskaitės atvaizdu. Už juos tektų pakloti nuo 8 iki 94 litų. Tiesa, atsiskaityti galima tik Jungtinių Amerikos Valstijų doleriais, tad kainos svyruoja pagal valiutos kursą.

Mažiausiai piniginę paplonintų atvirukai, ženkliukai, tradiciniai raktų pakabučiai ir magnetukai, kainuojantys 8–9,5 lito. Lipduko kaina siekia 15,5, puodelio – beveik 44, vaikiškų marškinėlių ir beisbolo kepuraitės – 47 litus. Per pusę šimto litų kainuoja prabangesnis raktų pakabutis, marškinėliai šuniui, stiklinis puodelis ir įvairių spalvų klasikiniai vyriški marškinėliai. Dar daugiau pinigų tektų pakloti už alaus bokalą, termosą, prijuostę, medžiaginį maišelį, juodos spalvos vyriškus ir moteriškus marškinėlius ir sportinį džemperį. Pati brangiausia šio asortimento prekė – kaklaraištis. Jis kainuoja 94 litus.

„Šiaip politiniai motyvai“

Potencialiu pirkėju prisistačiusiam LŽ žurnalistui interneto parduotuvės atstovas paaiškino, kad šių niekučių sumanymas esąs labai paprastas ir neva atspindėtas ant jų atspaustame užraše. „Tai galima apibūdinti taip: grybavome, grybavome ir pagaliau prisigrybavome D. Grybauskaitę. Čia šiaip, politikos motyvais“, – paaiškino jis. Suvenyrai esą bent kol kas parduodami tik internete ir tik šioje parduotuvėje.

Tuo metu su tokiu komerciniu pasiūlymu susipažinę prezidentūros atstovai baksnoja į Civilinio kodekso (CK) 2.22 straipsnį. „Leidimo naudoti prezidentės atvaizdą nebuvo prašoma“, – pažymima LŽ atsiųstame atsakyme.

Šiurkštus teisės pažeidimas

Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotoja Liudvika Meškauskaitė teigia suvenyruose įžvelgianti D. Grybauskaitės įžeidimą ir CK numatytos teisės į atvaizdą pažeidimą. Tai taip pat galimas Konstitucijoje numatytos laisvės į asmeninio gyvenimo neliečiamumą nepaisymas ir šiurkštus Reklamos įstatymo pažeidimas. „Prezidentės atvaizdo naudojimas komerciniais tikslais be jos sutikimo yra akivaizdus teisės pažeidimas. Prezidentė yra viešas asmuo, tad įstatymas numato galimybę jos atvaizdą naudoti visuomenės informavimo tikslais, tačiau komerciniu tikslu be šalies vadovės sutikimo to daryti negalima“, – LŽ tvirtino ji.

Teisininkė pažymi, kad pagal Civilinio kodekso 2.22 straipsnį asmens atvaizdas gali būti atgaminamas, parduodamas, demonstruojamas tik jam pačiam sutikus. Sutikimo nereikia tada, kai tai susiję su visuomenine veikla, tarnybine padėtimi, ir tuo atveju, kai fotografuojama viešoje vietoje. Tačiau nė viena iš šių išlygų esą šioje situacijoje negali būti panaudota kaip argumentas. Įstatymas draudžia atvaizdą demonstruoti tada, kai jis žemina asmens garbę ir orumą.

„Nenorėčiau patarinėti prezidentei, tačiau ji, be jokios abejonės, gali pasinaudoti įstatymo numatyta teise kreiptis į teismą ir ginti savo teises civilinio proceso ir baudžiamojo proceso tvarka. Už asmens įžeidimą taip pat numatyta administracinė atsakomybė. O prezidento asmuo ypatingas tuo, kad atsakomybę gali pritaikyti ir Žurnalistų etikos inspektorius“, – sakė L. Meškauskaitė.

Pokšto neįžvelgia

Etiketo ekspertas ir politologas Arminas Lydeka tokį komercinį siūlymą teigia vertinantis vienareikšmiškai neigiamai, nes tai prieštarauja įstatymams. Dar blogiau esą dėl to, kad neteisėtai naudojant atvaizdą siekiama pažeminti asmenį, o blogiausia, kad tas asmuo yra demokratiškai išrinktas valstybės vadovas.

„Prieš keletą metų Londone kilo skandalas, kai siekdama komercinių tikslų viena bendrovė pradėjo gaminti suvenyrus su princesės Dianos atvaizdu. Visuomenė pasmerkė tai, tačiau visi suvenyrai buvo papuošti tekstu „širdžių princesė“, „mūsų tikroji karalienė“. Kad ir kokie būtume demokratiški ir gerbtume kiekvieno žmogaus teises, reikia suprasti, kad noras pažeminti prezidentą reiškia norą pažeminti visus piliečius“, – LŽ teigė jis.
Vis dėlto A. ydeka teigė nemanantis, kad valstybės vadovei verta nusileisti iki šios idėjos autorių lygio. „Į tokius niekingus žmogaus pasidrabstymus nereikėtų veltis. Pati valstybę gerbianti visuomenė tai turėtų pasmerkti“, – įsitikinęs etiketo ekspertas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi