Lietuvoje

2020.10.29 16:20

LSMU profesoriui nerimą kelia lietuvių elgesys: Švedijoje žmonės, neturėdami karantino, juda tris kartus mažiau

Augustinas Šemelis, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.29 16:20

Lietuvoje pastarąją parą – net 950 naujų COVID-19 atvejų. Koronaviruso krizei valdyti prie prezidentūros steigiama Sveikatos ekspertų taryba, kuri turėtų užtikrinti sklandesnį koronaviruso krizės valdymo perdavimą keičiantis valdžiai. Ekspertai teigia, kad nerimą kelią, anot jų, per didelis ekonominis ir socialinis žmonių aktyvumas.

Į Šiaulių ligoninę kasdien patenka daugiau koronavirusu užsikrėtusių pacientų, nei išrašoma. Vidutiniškai dešimt per parą, sako ligoninės vadovas.

„Ligoninė yra perpildyta. Galiu taip vadinti. Nelyginsim su kovo ir balandžio mėnesiais, kada turėjom 300 pacientų, šiandien turime dvigubai daugiau.

Žinios. Prancūzijoje – du išpuoliai, šalyje paskelbtas aukščiausio lygio pavojus

Jeigu toks atvejų skaičius augimas bus iš visų regionų, negaliu pasakyti, kiek užteks mums, medikams, fizinių, psichinių ir psichologinių jėgų dirbti. Kai kurie padaliniai dirba virš galimybių“, – sako Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika.

Vilniuje miesto klinikinėje ligoninėje šiuo metu baigiamos ruošti papildomos lovos sergantiems COVID–19 – nes greitai gali nebeužtekti lovų Santaros klinikose.

Ligoninėms pilnėjant, vėl fiksuojamas naujų užsikrėtimų antirekordas – 950. Europos Sąjungos duomenimis, suminis dviejų savaičių rodiklis šimtui tūkstančių gyventojų Lietuvoje peržengė du šimtus. Visame Baltijos jūros regione daugiau nei Lietuvoje šiuo metu tik Lenkijoje.

„Kas mus labiausiai nedžiugina – Lietuvos mobilumo rodikliai. Žmonės juda, mes pavažiavom į Kauną, tiek mašinų, kiek jų būti neturėtų. Ekonominis ir socialinis aktyvumas yra per didelis. Švedijoj tris kartus mažiau žmonės juda neturėdami karantino“, – pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) prorektorius prof. Kęstutis Petrikonis.

Ekspertai sako – dabartinis viruso plitimas Lietuvoje viršija ankstesnes jų prognozes.

„Mes spalio mėnesiui rugpjūčio pradžioje ministrui pirmininkui pristatėm, kad spalio 1-ajai gali būti 200-270 atvejų. Spalio 1-ajai nebuvo tiek. Tai mes džiaugiamės, kad mūsų prognozės greičiausiai nepasiteisina. Bet tiesiog jų pasipylė.

Po dvejų metų mes tikrai skaičiuosim tam tikrus nuostolius, ir labai skaudžius nuostolius, jeigu nepadarysim tam tikrų sprendimų“, – perspėja prof. K. Petrikonis.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas pabrėžė manantis, kad koronavirusas šalyje valdomas sunkiai.

„Manau, kad [situacija šalyje] yra sunkiai valdoma. [...] Tikrai yra negerai, ir tas „negerai“ kiekvieną dieną didėja“, – tvirtino jis.

Jo teigimu, „vienokio ar kitokio karantino reikės“.

Visoje Europoje mažiausias koronaviruso paplitimas šimtui tūkstančių gyventojų – Estijoje ir Suomijoje. Taline kaukių dėvėjimas net ir patalpose – vis dar tik rekomendacija. Bet privaloma laikytis atstumo. O nuo vidurnakčio baruose, restoranuose ir naktiniuose klubuose draudžiama prekiauti alkoholiu – draudimas neseniai pratęstas iki lapkričio pabaigos.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10