Lietuvoje

2020.10.29 14:10

Razmuvienė apie COVID-19 atvejus: matant žmonių elgesį, skaičiai dar tikrai augs

atnaujinta 15.04
Reda Stangytė, LRT.lt2020.10.29 14:10

„Gal mes to žodžio „rekordinis“ net neminėkime, nes tie skaičiai tikrai dar augs. (...) Kas bus rytoj – manau, kad tie skaičiai dar didės ir augs, nes matant mūsų žmonių tam tikrą elgesį, virusas plinta tikrai labai sparčiai“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė.

„Išskirti, kur virusas plinta (labiausiai – LRT.lt) dabar jau nebeįmanoma, jis plinta visur. Didžiausią nerimą kelia asmens sveikatos priežiūros įstaigos“, – dėsto D. Razmuvienė.

Pasak epidemiologės, šiuo metu serga per 700 medikų, tad jeigu ši grandis „iškris“ iš sveikatos paslaugų teikimo srities, tai būtų pati didžiausia grėsmė.

Ji pabrėžia, kad per pastarąją parą, pavyzdžiui, sostinėje užfiksuoti užsikrėtimai, neretai susiję su laisvalaikio užsiėmimais – sporto, šokių ar kitomis veiklomis, taip pat ugdymo įstaigose.

„Suprantama, kad ten lankosi jauni žmonės, kaip rodo ir statistika – didžiausia sergančiųjų dalis yra iki 65-erių metų, o tai reiškia, kad jie yra socialiai aktyvūs. Ir jau ne kartą kalbėjome, kad viruso plitimo maršrutas yra darbas-namai, darbas-namai“, – dėsto D. Razmuvienė.

Specialistės teigimu, atsakingų veiksmų žmonės turėjo imtis jau anksčiau, o dabar šalyje jau galime stebėti tik ne visada atsakingo elgesio pasekmes.

Razmuvienė: virusas jau plinta visur, išskirti, kur labiausiai – nebeįmanoma

„Ignoruojamos tos priemonės, kurios galbūt buvo tik rekomendacinio pobūdžio, kai tuo tarpu kitų užsienio šalių piliečiai rekomendacijas priima kaip iš tikrųjų reikiamą apsaugą (...). Mes puikiai matome, kas vyksta tiek ir sporto varžybų metu, tiek ir klubuose ar kavinėse. Tikrai nėra paslaptis, kad ten visi reikalavimai nėra išlaikomi“, – žurnalistams sakė ji.

„Dar tikrai ne viską žinome apie virusą, jo plitimas yra tikrai labai spėrus, tad kokios toliau bus pasekmės, prognozuoti praktiškai neįmanoma. Mokslininkų grupės buvo prognozavusios, kokia padėtis bus rugsėjo ir spalio mėnesiais, o tos prognozės nepasitvirtino“, – apgailestauja D. Razmuvienė.

Artėjant ilgajam savaitgaliui, epidemiologė rekomenduoja įvertinti tiek asmenines, tiek šeimos rizikas dėl išvykų į vienas ar kitas kapines, kurios galbūt yra ne tame pačiame mieste.

„Atsižvelgti reikėtų į šviesoforo spalvomis pažymėtus regionus, savivaldybes, (...) o jeigu į jas neatsižvelgsite, reikėtų naudoti apsaugos priemones – kaukes, išlaikyti atstumus, kapinėse nesibūriuoti“, – įspėja NVSC atstovė.

Specialistės manymu, apsilankyti kapinėse galima ir žymiai ramesniu laiku, nes jeigu šis savaitgalis bus labai aktyvus ir žmonės važiuos, sergamumo rezultatai gali dar padaugėti.

LRT.lt primena, kad NVSC duomenimis, per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 950 koronavirusinės infekcijos atvejų. 350 iš jų registruoti Vilniaus, 152 Kauno, 124 Klaipėdos, 120 Telšių, 97 Šiaulių apskrityse. Dar 35 atvejai registruoti Panevėžio, 32 Tauragės, 28 Marijampolės, 7 Alytaus ir 5 Utenos apskrityse.

NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 6 mirtis nuo koronaviruso. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 150 gyvybių.

Taip pat skaitykite

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, Raseinių, Kelmės, Plungės, Švenčionių, Joniškio, Šiaulių, Skuodo, Pasvalio, Kretingos, Širvintų, Jurbarko, Vilniaus, Klaipėdos, Šilalės, Trakų, Telšių rajonų, taip pat Marijampolės, Vilniaus, Elektrėnų, Kauno ir Klaipėdos miestų gyventojams bus intensyviau atliekami tyrimai dėl koronaviruso. Ši 21 savivaldybė pateko į raudonąją zoną, sudarytą pagal šviesoforo principą.

Nuo spalio 26 d. vietiniai karantinai yra paskelbti šiose savivaldybėse: Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse. Karantinas pratęstas Raseinių rajono savivaldybėje. Karantino režimo trukmė – nuo 2020 m. spalio 26 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 9 d. 24:00 val.; Raseinių rajono savivaldybėje – iki 2020 m. lapkričio 6 d. 24:00 val.

Populiariausi