Lietuvoje

2020.10.29 13:48

Profesorius Stankūnas mato karantino poreikį: reikia minutės pertraukėlės

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.10.29 13:48

Su Gitanu Nausėda susitikę medicinos ekspertai pripažįsta, kad dabartinė valdžia kovoje su koronavirusu padarė klaidų, tačiau kartu tikina, jog dabar būtina įvertinti esančią situaciją ir galbūt imtis naujų priemonių, pavyzdžiui, vienaip ar kitaip praplėsti karantiną ar keisti testavimo strategiją.

Vilniaus universiteto profesorė, Gyvybės mokslų centro dėstytoja Edita Sužiedėlienė, ketvirtadienį dalyvavusi susitikime su G. Nausėda, žurnalistams teigė, kad Lietuva koronaviruso statistika nėra niekuo išskirtinė.

„Tikrai mes čia nesame kažkuo išskirtiniai, situacija visur yra pablogėjusi ir tai yra objektyvi situacija. [...]

Mes su tokiu fenomenu susiduriame pirmą kartą, daug ko nežinome, nebuvome tam pasiruošę“, – dėstė akademikė.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas pabrėžė manantis, kad koronavirusas šalyje valdomas sunkiai.

„Manau, kad [situacija šalyje] yra sunkiai valdoma. [...] Tikrai yra negerai, ir tas „negerai“ kiekvieną dieną didėja“, – tvirtino jis.

Jis teigė nenorintis šiandien baksnoti į konkrečias šios Vyriausybės klaidas, kovojant su koronavirusu, tačiau pripažino, kad tokių būta. M. Stankūno teigimu, pavyzdžiui, dar liepos mėnesį buvo aišku, jog susirgimų virusu skaičius rudenį augs, taigi planuoti tam tikras prevencijos priemones ir jas taikyti buvo galima pradėti anksčiau.

„Mes puikiai žinojome, kad atvejų daugės. Galbūt nebuvo aišku, ar tai bus 200, ar 300 (susirgimo atvejų per dieną – LRT.lt), bet buvo faktas, kad jų daugės, ir tai buvo aišku dar liepos mėnesį. Ir tikrai buvo galima pamąstyti, kad reikės kontaktų atsekamumo ir panašių priemonių. To laiko dar tikrai buvo nemažai. Tokių klaidų yra padaryta“, – dėstė M. Stankūnas.

Jis tikino, kad šiuo metu reikėtų vertinti, ar taikomos kontrolės, prevencijos priemonės yra tikslingos, racionalios. M. Stankūnas neslėpė, kad jam, pavyzdžiui, abejonių kelia testavimo dėl koronaviruso taktika.

„Mes dabar testuojame 10 tūkstančių žmonių. Ar galime jų testuoti daugiau? Ar galima testuoti 12 tūkstančių? Kur tai reikėtų daryti? Galbūt vienose grupėse tas testavimas nėra tikslingas. Mes ištestuojame 1000 žmonių ir gauname tik 2–3 teigiamus atvejus, o kitoje grupėje galbūt 1000 testuojamųjų gauname apie 200–300 teigiamų atvejų“, – svarstė jis.

Profesorius tikino manantis, kad vienoks ar kitoks karantinas šiuo metu Lietuvoje yra reikalingas.

„Manau, kad, žiūrint į perspektyvą, vienokio ar kitokio karantino reikės. Ir tas karantinas, sakyčiau, skirtas tam, kad, pavyzdžiui, kai vyksta krepšinio varžybos ir matai, kad komanda pralaimi 10 taškų, visi jūsų deriniai yra nesėkmingi, reikia minutės pertraukėlės, kad persibraižytum derinius, pasižiūrėtum, kas yra negerai“, – komentavo M. Stankūnas.

Populiariausi

Karantinas vilniuje

Lietuvoje

2020.12.01 09:15

Mokslininkų ir ekspertų išvada – viruso plėtra Lietuvoje lėtėja, bet karantino priemones reikia stiprinti ekspertas: karantinas šalyje buvo įvestas per vėlai; atnaujinta 09.50

10