Lietuvoje

2020.10.29 09:51

Liberalų sąjūdis koalicijos partneriams pateikė savo siūlymus: tarp tikslų – GPM mažinimas, partnerystė, internetinis balsavimas

LRT.lt2020.10.29 09:51

Seimo rinkimus laimėję opoziciniai konservatoriai su Liberalų sąjūdžiu ir Laisvės partija dar pirmadienį pradėjo derybas dėl naujos koalicijos, o politinės jėgos jau pradeda ryškinti savo idėjų kontūrus.

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen ketvirtadienio rytą išsiuntė koalicijos partneriams partijos siūlymus, pagrindinius principus ir idėjas.

Kaip socialiniame tinkle rašo politikė, pagrindinės kryptys atsispindės aštuoniose srityse, kuriose Liberalų sąjūdis ir pateiks pagrindinius siūlymus.

„Mes išskyrėme ekonomikos, švietimo ir mokslo, žmogaus teisių, sveikatos, aplinkosaugos ir energetikos, užsienio ir gynybos politikos, valstybės valdymo ir regionų politikos bei kultūros sritis. Kiekvienoje iš jų – po kelis punktus, iš viso keliasdešimt“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.

Pagrindinės Liberalų sąjūdžio sričių gairės:

1. 2021 m. privalome pasirašyti nacionalinį susitarimą dėl švietimo. Kaip ir padidinti lėšas, tenkančias vienam moksleiviui, studentui, nepriklausomai nuo ugdymo įstaigos tipo, nes šiandien per daug švietimui skiriamų lėšų nusėda kitose „eilutėse“, nepasiekdamos tų, kurie yra švietimo esmė – vaikų ir jaunuolių.

2. Laikomės nuostatos, kad per 4 metus privalome sumažinti GPM iki 15 proc. Alternatyva galimoms netektims – taršos įkainojimas, kiti ekologiniai mokesčiai, šešėlio mažinimas, savivaldybių obligacijos, naujos darbo vietos žiedinėje ekonomikoje ir t.t.

3. Kalbėdami apie žmogaus teises akcentuojame būtinumą moterims suteikti daugiau galimybių derinti motinystę su karjera, priimti sprendimus dėl savo reprodukcinės sveikatos. Esame partnerytės įstatymo iniciatoriai (2017 m.), privalome jį grąžinti į darbotvarkę ir priimti. Tai pat nupūsti dulkes nuo pavardžių rašymo lotyniškomis raidėmis įstatymo, užbaigti pradėtą darbą dėl galimybės į Seimą kandidatuoti nuo 21 metų. Ir grįžti prie pilietybės išsaugojimo iniciatyvos. Pirmas kartas parodė, kad mūsų visuomenei tai labai aktualu.

4. Sveikatos sektoriuje problemų tiek, kad visų ir neišvardysi, mes išskyrėme kelias svarbiausias, nuo pirminės sveikatos priežiūros svarbos iki vaistų kompensavimo tvarkos keitimo. Be abejo, kova su COVID-19 dabar prioritetas, tačiau turime neignoruoti ir kitų sisteminių bėdų.

5. Kalbėdami apie aplinkosaugą ir energetiką privalome ne tik laikytis EK nustatyto Žaliojo kurso, bet ir nusistatyti ambicingus tikslus. Kurie padėtų ir tinkamai rūpintis mūsų gamta, išsaugant miškus, ir perorientuoti ekonomiką į netaršią.

6. Užsienio ir gynybos srityse – jokių staigių pokyčių. Nuoseklus ES ir NATO tikslų laikymasis, stiprinant Rytų partnerystę.

7. Mes pasisakome už valstybės valdymo decentralizavimą ir funkcijų (žemės, užimtumo, socialinių reikalų, kultūros paveldo ir kt.) grąžinimą savivaldai. Taip pat sieksim užtikrinti skaitmenizavimą bei e-demokratijos plėtrą, laiduojant internetinį balsavimą jau 2023 m. savivaldos rinkimuose, gyventojų įtraukimą į viešojo valdymo klausimus e-priemonėmis, viešųjų duomenų atvėrimą.

8. Vienas iš mūsų prioritetų kultūros srityje - mažinti barjerus kūrybos visuomenei, išanalizuojant administracinius bei biurokratinius trukdžius kultūrai, siekti palankios, pasaulinę praktiką atitinkančios mokestinės bei administracinės aplinkos kūrybinėms veikloms.

LRT.lt primena, kad po sekmadienį pasibaigusių Seimo rinkimų TS-LKD, Liberalų sąjūdis ir Laisvės sąjunga paskelbė bursiančios centro-dešinės koaliciją. Naujajame parlamente šios partijos turėtų turėti ne mažiau kaip 74 balsus iš 141.

Populiariausi