Lietuvoje

2020.10.28 21:53

Armonaitė: aš nesisėdu į jokią ministro kėdę – svarbu, kad spręstųsi partijos iškelti klausimai

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2020.10.28 21:53

Seimo rinkimus laimėjusių konservatorių prezidiumui pasitvirtinus penkis pagrindinius darbo principus valdančiajai koalicijai, ketvirtadienį pagal planą visos trys centro dešinės jėgos turėtų pradėti derybas dėl svarbiausių naujosios valdžios darbų. Liberalų sąjūdis į derybas atsinešė pasiūlymus aštuoniose srityse. Laisvės partija turi penkis pagrindinius lūkesčius. Daugiau apie juos – pokalbyje su Laisvės partijos pirmininke Aušrine Armonaite.

– Jūsų valdyba pirmoji patvirtino penkis prioritetus, tačiau žadėjote dar papildyti politikos priemonėmis, kurias sieksite įtraukti į koalicijos sutartį. Ar pasiruošėte?

– Taip, iš tiesų turime penkis pagrindinius prioritetus. Juos paviešinome dar sekmadienį. Svarbiausi prioritetai – ekonominės laisvės, švietimo, žmogaus teisių, pasaulio lietuvių srityse ir bendrieji principai, kaip matome valstybės valdymą su pagarba žmogaus teisėms, pagarba privačiai nuosavybei, atvirumo, viešumo, skaidrumo principais.

Rytoj, be šių viešų lūkesčių, kuriuos turime ir sieksime įtraukti, taip pat pateiksime uždavinių rinkinį, ką matytume, jog ši valdančioji koalicija turėtų įgyvendinti Lietuvos valstybėje, – nuo švietimo iki aplinkos, inovacijų ir kitų temų.

Dienos tema. Armonaitė: dabar nesėdu į jokią ministro kėdę – svarbiau, kad spręstųsi partijos iškelti klausimai

– Akcentuojama, kad koalicija, jos partneriai pirmiausia susidėlios darbus ir tik tada žiūrės, kurie žmonės juos galėtų įgyvendinti arba prižiūrėti jų įgyvendinimą. Tačiau galima premjerė Ingrida Šimonytė sako kandidatų sąrašą turinti. Ar tokį sąrašą turi ir Laisvės partija? Neprašau konkrečių pavardžių, bet iš principo ar turite sąrašą žmonių, kurie galėtų būti atsakingi už konkrečias sritis?

– Natūralu, kad Laisvės partijoje tiek rengdami programą, tiek dalyvaudami rinkimuose žmonės pozicionavo save tam tikrose temose, srityse ir tos kompetencijos, kurią atsinešame mes, mūsų nariai iš nevyriausybinių organizacijų, iš universitetų ir kitų švietimo įstaigų, iš verslo organizacijų, yra nemažai, mes pasiruošę pateikti tas kandidatūras, kada tik ateis laikas.

– Galima premjerė I. Šimonytė sako, kad kandidatai turėtų būti ragavę politikos, nes su žmonėmis, kurie iki tol nieko bendro su ja neturėjo, būna gana keblu. Ar sutinkate?

– Pritarčiau pačiam principui, kad politinė patirtis būtų prasminga, ir užbėgdama kai kurioms mintims už akių noriu akcentuoti, kad Laisvės partijos, jos frakcijos ir bendrai gretose – ne vien politikos naujokai. Tai yra žmonės, ir savivaldoje duonos ragavę, ir tą pačią koronaviruso pandemiją, pavyzdžiui, Vilniuje ir kitur valdę. Rastume žmonių ir su politine patirtimi. Tačiau, žinoma, aš manau, kad labai svarbu, jog tos kandidatūros į ministrus iš tiesų tiktų ir koalicijos partneriams, ir kad kandidatė į premjerus komfortabiliai jaustųsi su ta komanda, ir kad tiktų prezidentui. Esame pasiruošę tas kandidatūras atvirai derinti.

– Liberalų sąjūdis kol kas vienintelis žaidė atviromis kortomis ir iš karto pasakė, kad norėtų apsiimti kuruoti dvi sritis – aplinkos ir kultūros. Ir iš karto pasiūlė galimus ministrus – Simoną Gentvilą ir Simoną Kairį. Kelioms ministerijoms iš 14 Laisvės partija norėtų ir, svarbiausia, pajėgtų vadovauti?

– Noriu pasakyti, kad derybos dar neprasidėjo ir derybų objektas yra ne tik ministerijų lyderiai. Derybų objektas, visų pirma, yra politikos turinys. Tai yra idėjos ir prioritetai, tada yra atsakomybės ir pozicijos. Jos susijusios ne tik su ministerijomis, bet ir su Seimu. Trečias dalykas – detali Vyriausybės programa, tad dabar atsakinėti į klausimą, kiek kas ko užsiims, aš negaliu ir manau, kad tai būtų neatsakinga.

– Dviem ministrams tikrai bus darbų dėl dabartinių iššūkių ir ilgalaikių problemų, tai yra švietimo ir sveikatos apsaugos srityse. Jūs turite du žmones, kurie yra dirbę švietimo srityje, tai yra Vytautas Mitalas ir Artūras Žukauskas. Bent apie sveikatos apsaugos problemas jūs aktyviai nekalbate. Ar galima ir teisinga būtų daryti išvadą, kad šią sritį paliktumėte kuruoti koalicijos partneriams?

– Mes esame atviri kalbėtis. Laisvės partija ir aš asmeniškai nesame užėmę pozicijos, kad sakytume, jog kažkam kažką paliekame. Mes ateisime su savo prioritetais, su savo kandidatūromis. Jeigu bus geresnių, mes tikrai atvirai kalbėsime. Aš taip ir siūlyčiau – nestatyti vežimo prieš arklį. Dėl sveikatos bendrai – mes ne tik kalbame, mes Vilniuje turime Vilniaus merą ir Laisvės partijos frakciją, kuri aktyviai kovoja su koronavirusu, turi labai daug patirties ir žinių, know how, kaip jau tai įvyko pirmosios bangos metu, ne tik sveikatos srityje, bet ir pagalbos kultūros įstaigoms, verslo organizacijoms, verslui apskritai. Visą tą patirtį esame pasiruošę atnešti ir į nacionalinę politiką.

– Trys iš jūsų įvardijamų prioritetų yra partnerystės sutartis, asmenvardžių rašyba asmens dokumentuose ir lengvųjų narkotinių medžiagų dekriminalizavimas. Šie klausimai tarsi papuola po Teisingumo ministerijos skėčiu. Ar tiktų jums šis portfelis?

– Teisingumo ministerijoje galima nuveikti daug prasmingų darbų ir žmogaus teisių srityje, ir kitose srityse. Žinome, kad teisingumo ministro išvados yra svarbios ir kitoms ministerijoms, rengiant savo reguliavimą. Tai prasminga veikla, tačiau ar kas netiks, ar susitarsime, paaiškės visai netrukus.

– Galima premjerė I. Šimonytė ne kartą yra sakiusi, kad jus matytų Vyriausybėje, ir netgi leidžia suprasti, kad leistų pačiai pasirinkti, ką norėtumėte kuruoti. Kokios jūsų stiprybės? Kur jūs geriausiai atsiskleistumėte? Suprantu, kad tas sprendimas gali būti jūsų.

– Aš turiu patirties opozicijoje, tačiau manau, kad turint šansą įgyvendinti politines idėjas, Lietuvą padaryti geresnę ar net turtingesnę, laimingesnę, reikia pasinaudoti galimybe dalyvauti Vyriausybės veikloje ir prisiimti atsakomybę vykdomojoje valdžioje. Aš atvirai esu pasakiusi žiniasklaidai, kad matau save Vyriausybėje, ir mes vis dėlto padarykime taip, kad Lietuvoje koalicijas formuotume nuo politikos prioritetų ir idėjų, o ne nuo ministrų pozicijų. Aš labai norėčiau, kad tai vyktų jau formuojant šią koaliciją. Manau, mums pavyks tą padaryti. Dabar konkrečiai dar kartą pasakysiu: aš nesisėdu į jokio ministro kėdę. Man tikrai nuoširdžiai rūpi, kad tie klausimai, dėl kurių Laisvės partija gavo tiek daug palaikymo, būtų sprendžiami. Man tai daug svarbiau už bet kokias ministrų kėdes. Tai yra svarbiausia ir tai pirmiausiai reikia aptarti.

– Galimai premjerei taip pat labai svarbu, kad kuo daugiau vadovaujamų postų užimtų moterys. Ar jūs šitą iniciatyvą palaikysite?

– Labai palaikau. Aš labai džiaugiuosi, kad be jokių kvotų sutapo, jog Laisvės partijos frakcija Seime turi netgi daugiau moterų negu vyrų. Tai labai retas atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Manau, kad moterų lyderių, kurios gali prisiimti atsakomybę už viešosios politikos turinį, yra labai labai daug, ir man gaila, kad anksčiau jos buvo nepastebėtos. Dabar tikiuosi, kad ir su premjerės lyderyste, ir su mūsų indėliu jų bus daugiau. Manau, turėsime tiesiog daugiau įvairovės. Politikoje yra labai svarbu, kad būtų įvairovė ir moterų, ir vyrų, ir jaunesnių, ir vyresnių žmonių su įvairia patirtimi. Tada yra puiku. Negali dominuoti viena grupė, man atrodo, kad išaušo moterų laikas. Mes matome ir Suomijos Vyriausybę, ir tai, kaip Baltarusioje buvo lyderiaujama demokratiniams judėjimams. Tai įkvepia ir džiaugiuosi, kad Lietuva irgi bus to dalis.

– Vienas iš jūsų tikslų ir prioritetų yra partnerystės klausimas. Galima premjerė sako, kad jis galėtų likti darbotvarkėje, tačiau turėtų būti sprendžiamas ne Vyriausybėje, o tautos atstovybėje, tai yra Seime. Ar jus tenkintų?

– Mane tenkintų, kad tas klausimas būtų išspręstas. Tam reikės koalicijos partnerių palaikymo. Mes dalyvausime koalicijoje, jeigu tas palaikymas bus ne tik šiam klausimui, bet ir kitiems, apie kuriuos mes kalbėjome, bent jau penkiems prioritetams. Taip, sprendimai yra priimami Seime, tačiau palaikymo reikia ne tik žodinio, bet ir priimant sprendimą. Labai tikiuosi palaikymo.

– I. Šimonytė yra įvardijusi dvi savo silpnybes. Sako, labai greitai kalba ir yra emocinga. Aušrine, kokias savo būdo savybes norėtumėte pastiprinti jūs?

– Iš tiesų gal yra impulsyvumo mano charakteryje, būsiu atvira. Manau, gal jis dar nepasireiškė taip stipriai politinėje veikloje, bet gali pasireikšti. Matyt, tai yra dalykas, su kuriuo išgyvenu ir su kuriuo ketinu susitvarkyti.

Populiariausi

Ingridos Šimonytės ministrų kabinetas

Lietuvoje

2020.12.04 12:06

Nausėdos verdiktas – įvardijo, kurių Šimonytės teiktų kandidatų neskirs ministrais Armonaitė: naujas kandidatas – artimas partijos vertybėms; atnaujinta 13.47

14
Karantinas Lietuvoje

Lietuvoje

2020.12.04 16:01

Veryga: karantiną bus siūloma pratęsti iki gruodžio 31 dienos pranešė, kaip galėtų griežtėti karantinas

Aurelijus Veryga

Lietuvoje

2020.12.04 13:14

Laikinasis ministras: kitą savaitę bus svarstomos naujos karantino griežtinimo priemonės nesutinka su Šimonytės kritika NVSC; atnaujinta 15.15

6